Dobry śpiworek do spania dla dziecka

0
661
Jednym z głównych tematów rozważań przyszłych rodziców jest to, czym powinno być przykryte dziecko w łóżeczku, żeby było mu ciepło i żeby było to dla niego bezpieczne. W grę wchodzi przykrywanie kocykami lub kołderkami lub spanie w specjalnym śpiworku do spania dla dzieci. Co jest lepsze?

Jednym z głównych tematów rozważań przyszłych rodziców jest to, czym powinno być przykryte dziecko w łóżeczku, żeby było mu ciepło i żeby było to dla niego bezpieczne. W grę wchodzi przykrywanie kocykami lub kołderkami lub spanie w specjalnym śpiworku do spania dla dzieci. Co jest lepsze?

Śpiworek czy kocyk/kołderka – co lepsze dla małego dziecka?

W przypadku małych dzieci dużo lepszym rozwiązaniem jest spanie w śpiworku. Przykrywanie kocykiem lub kołderką może być niebezpieczne w przypadku najmłodszych dzieci.

Istnieje ryzyko, że podczas snu dziecko przypadkowo zarzuci sobie na twarz kocyk lub kołderkę, którą będzie przykryte, co może mu utrudnić oddychanie. Takie dziecko nie potrafi jeszcze sobie samo ściągnąć przykrycia z twarzy, więc może się to dla niego źle skończyć. Dużo lepszym rozwiązaniem jest śpiworek do spania dla dziecka, w przypadku którego to ryzyko nie występuję.

W jakim wieku dzieci mogą spać w śpiworku?

Dzieci mogą spać w śpiworku właściwie od pierwszego dnia życia. Nie ma tutaj żadnych przeciwskazań – śpiworek jest bezpieczny nawet dla takich maluchów, wystarczy tylko dobrać odpowiedni rozmiar.

Jeśli chodzi o górną granicę, to tutaj dużo zależy od konkretnego modelu i konkretnej firmy. Na rynku można znaleźć nawet śpiworki dla dzieci do około 3-4 roku życia, ale najczęściej rodzice trochę wcześniej decydują się na rezygnację ze śpiworka.

Często decyzja o rezygnacji ze śpiworka związana jest ze zmianą łóżeczka na model dla starszych dzieci lub z wyjęciem szczebelków z łóżeczka dla niemowlaków. Kiedy dziecko zaczyna samo wstawać i wychodzić z łóżka, najczęściej przestaje również korzystać ze śpiworka, który mógłby im przeszkadzać w chodzeniu.

Rodzaje śpiworków do spania

Wybór śpiworków do spania jest obecnie bardzo szeroki i na pewno każdy znajdzie dla swojego dziecka taki śpiworek, który przypadnie mu do gustu.

Dostępne są śpiworki wykonane z różnych tkanin i w różne wzory. W zależności od grubości i rodzaju materiału śpiworki możemy podzielić na cieńsze, które nadają się na cieplejsze pory roku oraz na grubsze, które bardzo dobrze sprawdzą się zimą.

Śpiworki dostępne są w różnych rozmiarach. Należy pamiętać, żeby wybrać rozmiar dostosowany do wieku dziecka. Śpiworek nie może być za duży, gdyż nie będzie właściwie spełniał swojej funkcji i dziecko będzie się w nim „topić”. Nie może być również za mały, gdyż będzie wtedy krępował ruchy dziecka i dziecku będzie w nim po prostu niewygodnie. A przecież jednym z zadań śpiworka jest to, żeby dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo podczas snu.

Śpiworki możemy również podzielić ze względu na rodzaj zapinania. Najczęściej spotykamy śpiworki zapinane na suwak, ale na rynku dostępne są również śpiworki zapinane na napy oraz na rzepy.

Dobry śpiworek nie powinien mieć zapinania na plecach, gdyż może to być niekomfortowe dla dziecka podczas leżenia na plecach. Śpiworek może być rozpinany z przodu na środku lub na brzegach – każde rozwiązanie ma z pewnością swoich zwolenników.

Zalety śpiworków do spania

Główną zaletą śpiworków do spania jest przede wszystkim to, że są one bezpieczne dla dziecka. Nie ma ryzyka, że dziecko zarzuci sobie przypadkowo śpiworek na twarz, co w przypadku najmłodszych dzieci, które nie potrafią sobie jeszcze ściągnąć przykrycia z twarzy mogłoby się różnie skończyć.

Śpiworki rozwiązują również problem odkrywania się dziecka w nocy. Małe dzieci często bardzo dużo się ruszają podczas snu, co oznacza, że skopują z siebie kocyk lub kołderkę, którymi są przykryte. Jeśli w naszym domu jest chłodno, to może to oznaczać nieprzespane noce dla rodziców.

Albo dziecko będzie nas budzić płaczem, bo będzie mu zimno, a samo jeszcze nie potrafi się przykryć, albo po prostu sami będziemy się budzić i sprawdzać po kilka razy w nocy czy nasze dziecko na pewno jest przykryte. W przypadku śpiworka ten problem odpada – nie ma ryzyka, że dziecko się odkryje i zmarznie.

Kolejną zaletą śpiworków do spania jest to, że dziecko często czuje się po prostu bezpieczne, gdy jest otulone ciepłym śpiworkiem. Przekłada się to istotnie na komfort i jakość jego snu, co może wpłynąć korzystnie na długość snu i zmniejszenie liczby pobudek.

Podsumowanie

Podsumowując, nie ma lepszego i bezpieczniejszego wyboru w przypadku małego dziecka niż śpiworek do spania. Decydując się na taki wybór sami również będziemy spać spokojnie – nie będziemy się obawiać, że nasze dziecko przykryje sobie twarz czy też, że po prostu zmarznie w nocy. Śpiworek jest nie tylko bezpieczny, ale również komfortowy w użytkowaniu i daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię