Czego można oczekiwać w trzecim trymestrze ciąży

0
1657
strefa ciąży
Co to jest trzeci trymestr ciąży? Trzeci trymestr ciąży obejmuje od 28 do 40 tygodnia ciąży. Te kilka tygodni może wydawać się dłuższe niż reszta twojej ciąży razem wzięta! Zrozumienie, czego możesz spodziewać się w ostatnim trymestrze ciąży, może pomóc zmniejszyć twój niepokój i pomóc Ci w oczekiwaniu na narodziny dziecka.

Co się dzieje z twoim ciałem podczas trzeciego trymestru?

Chociaż możesz być zmęczona byciem w ciąży, ważne jest, aby pamiętać, że każdy tydzień przybliża Cię do zobaczenia i przytulenia dziecka! Ważne jest również, by pamiętać, że każdy kolejny tydzień gdy maleństwo pozostaje w twoim brzuchu, lepiej przygotuje je do życia na zewnątrz.

27-32 tygodnie

– Górna część twojej macicy znajduje się teraz około 12 cm nad twoim pępkiem. Może to spowodować ucisk na przeponę, zwiększając zgagę i powodując brak oddechu.

– Prawdopodobnie co tydzień przybierasz na wadze około pół kilograma, a twoja objętość krwi wzrosła o 40 do 50 procent. Ta zwiększona objętość jest potrzebna, by wspomagać Ciebie i dziecko.

– Powinnaś spotykać się ze swoim położnikiem raz w miesiącu, zakładając, że nie wystąpiły żadne komplikacje podczas ciąży.

– Możesz odczuwać więcej obrzęków stóp i kostek, a także więcej bolesności w ogóle. Noszenie dziecka w brzuchu może być ciężką pracą. Ciąża uciska na naczynia krwionośne, ścięgna i wiązadła.

– Możesz również odczuwać pewien niepokój związany z porodem. Jest to normalne, a lekarz lub położna mogą pomóc Ci się uspokoić, odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

38 do 40 tygodni

Dziecko powinno do tego momentu obrócić się głową w dół. Jeśli nie, to może cię czekać tzw. poród pośladkowy. Jeśli tak się stanie, lekarz może zalecić wykonanie kolejnego USG w celu potwierdzenia pozycji dziecka. Położenie podłużne miednicowe może skomplikować narodziny dziecka, więc lekarz na pewno porozmawia z tobą o możliwościach porodu.

Inne normalne zmiany ciała w trzecim trymestrze obejmują:

– Więcej skurczów Braxtona Hicksa. Tak długo, jak są one przypadkowe i nie występują na czas, nie ma powodu do zmartwień.

– Zwiększone oddawanie moczu, w miarę jak dziecko rośnie i naciska na twój pęcherz.

– Hemoroidy, gdy dziecko rośnie i wywiera większy nacisk na naczynia krwionośne.

– Trudności z zasypianiem w miarę jak twój brzuszek rośnie.

– Czułe piersi i wodniste mleko zaczynające wypływać z twoich piersi.

Natychmiast wezwij swojego położnika, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

– Skurcze, które stają się regularne, zwiększają częstotliwość lub intensywność oraz stają się bolesne.

– Krwawienie z pochwy.

– Nagły spadek aktywności dziecka.

– Ekstremalny obrzęk twarzy, nóg, stóp, kostek lub innych części ciała.

– Szybki lub nadmierny przyrost masy ciała.

Wskazówki dla partnera podczas trzeciego trymestru

Twoje dziecko zbliża się do przyjścia na świat, więc ważne jest, aby w ostatnich miesiącach przygotowań zastanowić się nad kilkoma ważnymi pytaniami:

– Czy chcesz być obecny przy narodzinach dziecka? Jeśli wybierasz się do pracy, może to wymagać pewnego planowania.

– W jaki sposób zapewnisz sobie czas dla noworodka i partnerki po ich powrocie do domu? Oboje będą potrzebowali twojego wsparcia.

– Jak chcesz, by życie wyglądało  po narodzinach dziecka?

– Czy możesz zorganizować urlop rodzicielski?

– Jaki jest budżet na dziecko? Czy musisz odłożyć trochę więcej na bok, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie dobrze?

Co możesz zrobić, aby przygotować się do porodu w trzecim trymestrze?

Pewnie już zdecydowałaś, gdzie urodzić dziecko. To ostatnie miesiące ciąży. Jeśli nie, to teraz jest czas, aby to zrobić i zwiedzić szpital, który wybrałaś. Zapoznaj się z ich procedurami przyjęcia na oddział, ich pokojami porodowymi i pielęgniarkami, jeśli możesz.

Jeśli ty i twój partner nie uczestniczyliście w zajęciach porodowych, zróbcie to teraz! Jest to twoja szansa, by dowiedzieć się, czego możesz oczekiwać podczas porodu, a także dowiedzieć się, jakie opcje masz do dyspozycji podczas porodu. Będziesz mogła również zadawać pytania doświadczonym położnym, nauczyć się pieluszkować i karmić piersią swoje nowonarodzone dziecko oraz uzyskać cenne informacje, które będą Ci potrzebne po porodzie.

Lista kontrolna rzeczy, które trzeba mieć gotowe przed urodzeniem dziecka:

– Członek rodziny lub przyjaciel w pogotowiu do opieki nad zwierzętami domowymi i innymi dziećmi.

– Torba zapakowana i gotowa do szpitala dla ciebie, twojego partnera i dziecka.

– Przećwiczona trasa do szpitala i sposób transportu, aby się tam dostać.

– Dobry fotelik samochodowy zainstalowany w samochodzie

– Urlop macierzyński uzgodniony z pracodawcą i urlop rodzicielski uzgodniony dla partnera.

– Łóżeczko dziecięce ustawione dla dziecka i podwójnie sprawdzone pod względem bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli jest używane lub opuszczane ręcznie.

– Numery alarmowe spisane i znajdujące się w pobliżu telefonu – dla opiekunki do dziecka w nagłych wypadkach, opiekunki do zwierząt domowych i dla siebie, jeśli musisz zadzwonić do lekarza.

– Zapasy materiałów dla niemowląt, takich jak pieluchy, chusteczki i ubranka w rozmiarach dla noworodków i niemowląt.

– Ułóż i udekoruj pokój dziecka, w tym bujak i podnóżek dla siebie!

– Sprawdź wszystkie używane lub ręcznie opuszczane urządzenia, takie jak wózki i foteliki samochodowe, aby upewnić się, że spełniają one normy bezpieczeństwa.

– Plan porodu ze swoim położnikiem: kto będzie z tobą opiekował podczas porodu, wątpliwości, jakie możesz mieć odnośnie procedur w szpitalu, wstępnej rejestracji w szpitalu, uzupełnionej o informacje dotyczące ubezpieczenia, planów opieki nad dzieckiem i twoich preferencji odnośnie znieczulenia.

– Świętuj z przyjaciółmi i rodziną zbliżający się przyjazd twojego dziecka!

Rozwój płodu w trzecim trymestrze

Trzeci trymestr. Tydzień 28 ciąży (26 tydzień rozwoju płodu)

Mózg twojego dziecka rozwija miliardy neuronów. Jego powieki mogą się częściowo otworzyć i ma już rzęsy. Może też mieć sny. Wzrok dziecka jest coraz lepszy. Centralny układ nerwowy może kontrolować ruchy oddechowe i temperaturę ciała. Prawdopodobnie waży około kilograma i mierzy około 38 cm od głowy do stopy.

Trzeci trymestr. Tydzień 29 ciąży (27 tydzień rozwoju płodu)

Twoje dziecko kopie, rozciąga się i wykonuje rączkami ruchy chwytające. Czujesz, że często się w tobie porusza.

Trzeci trymestr. Tydzień 30 ciąży (28 tydzień  rozwoju płodu)

Dziecko może teraz całkowicie otworzyć oczy i może mieć pełną głowę włosów. Jego szpik kostny tworzy czerwone krwinki. Urosło do wagi prawie 1,360 g.

Trzeci trymestr. Tydzień 31 ciąży (29 tydzień rozwoju płodu)

Twoje dziecko ukończyło większość najważniejszych etapów rozwoju – wszystkie jego organy i kości są na swoim miejscu. Teraz zacznie szybko przybierać na wadze w ramach przygotowań do porodu.

Trzeci trymestr. Tydzień 32 ciąży (30 tydzień rozwoju płodu)

Dziecko rośnie i przybiera na wadze, przygotowuje się do narodzin i zaczyna ćwiczyć oddychanie. Ma teraz paznokcie u stóp i paznokcie u rąk. Jego płuca nadal dojrzewają, chociaż potrzebują jeszcze kilku tygodni w macicy, aby być w pełni gotowym do życia na zewnątrz. Jego kości są całkowicie uformowane, ale nadal są miękkie. Warstwa lanugo (meszek płodowy) – miękkich, puszystych włosów – która pokrywała skórę dziecka przez ostatnie kilka miesięcy, zaczyna teraz odpadać.  Ma teraz prawie 43 cm wzrostu. Waży niecałe dwa kilogramy.

Trzeci trymestr. Tydzień 33 ciąży (31 tydzień rozwoju płodu)

Źrenice w oczach dziecka mogą teraz zmieniać rozmiar w reakcji na światło. Potrafi również odróżnić światło od ciemności. Jego kości zaczęły twardnieć, ale kości czaszki są nadal miękkie i elastyczne.

Trzeci trymestr. Tydzień 34 ciąży (32 tydzień rozwoju płodu)

Jego płuca i centralny układ nerwowy rozwijają się w miarę, jak dziecko rośnie i przybiera na wadze. Skóra jest miękka i gładka. Paznokcie sięgają do końcówek palców. Ma około 46 cm wzrostu i waży ponad dwa kilogramy.

Trzeci trymestr. Tydzień 35 ciąży (33 tydzień rozwoju płodu)

Rączki i nóżki Twojego dziecka zaczynają wyglądać pulchnie, dzięki całej wadze, jaką zyskało.

Trzeci trymestr. Tydzień 36 ciąży (34 tydzień rozwoju płodu)

Teraz, gdy dziecko zajmuje prawie całą przestrzeń wewnątrz worka owodniowego, jest już dość tłoczno. Trudniej jest mu poruszać, ale i tak poczujesz, że się rozciąga, kręci i rusza w twoim wnętrzu.

Trzeci trymestr. Tydzień 37 ciąży (35 tydzień rozwoju płodu)

Jeśli twoje dziecko miałoby się urodzić teraz, to byłby to tzw. wczesny termin. Dzieci, które się teraz urodziły, zazwyczaj radzą sobie dobrze, ale najlepiej jest zostać w brzuchu mamy jeszcze przez kilka tygodni. Daje to płucom i mózgowi czas na całkowite dojrzewanie. Głowa dziecka obróci się w kierunku miednicy, w ramach przygotowań do porodu. Jeśli nie nastąpi to w ciągu następnego tygodnia lub dwóch, lekarz porozmawia z tobą o sposobach rozwiązania tego problemu.

Trzeci trymestr. Tydzień 38 ciąży (36 tydzień rozwoju płodu)

Gdyby twoje dziecko urodziło się teraz, byłoby uważane za urodzone w terminie. Jego głowa i brzuch mają ten sam obwód dookoła. Jego paznokcie są na tyle długie, że pielęgniarki prawdopodobnie obetną je wkrótce po jego urodzeniu. W miarę jak się powiększa, można zauważyć zmiany w jego ruchu. Jest teraz bardzo stłoczony w twoim brzuchu. Jeśli jednak zauważysz, że dziecko przestaje się poruszać lub ma znaczną redukcję ruchów, powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Twoje ciało jest zajęte dawaniem dziecku przeciwciał, aby chronić je przed chorobami. Wszystkie organy dziecka są teraz rozwinięte, chociaż jego płuca będą dojrzewać aż do dnia jego narodzin. Dziecko ma od 48 do 53 cm wzrostu i może ważyć od 2,6 kg do 4,5 kg przy porodzie.

Trzeci trymestr. Tydzień 39 ciąży (37 tydzień rozwoju płodu)

Twoje dziecko w pełnym wymiarze jest gotowe na życie poza tobą. Tłuszcz nadal odkłada się na całym ciele dziecka. Średnia waga noworodka wynosi około 3 kg, a jego średni wzrost to około 50 cm. Lekarz powinien być w stanie dobrze oszacować rozmiar twojego dziecka, mierząc jego brzuszek podczas wizyty prenatalnej.

Trzeci trymestr. Tydzień 40 ciąży (38 tydzień rozwoju płodu)

W tym tygodniu wypada technicznie termin porodu twojego dziecka. Jednak data porodu została obliczona na podstawie daty ostatniej miesiączki. Całkowicie normalne jest rozpoczęcie porodu przed lub po upływie terminu porodu. Prawdopodobnie czujesz, że jesteś w ciąży od zawsze i jesteś po prostu zmęczona. Dopóki twoje dziecko jest zdrowe, a lekarz mówi, że wszystko jest w porządku, staraj się chodzić tak długo, jak możesz. Pomoże to przygotować twoje ciało do porodu. Pamiętaj – grawitacja będzie twoim przyjacielem na sali porodowej!

Trzeci trymestr. Tydzień 41 ciąży (39 tydzień  rozwoju płodu)

Jeśli termin porodu minął o cały tydzień, dziecko będzie urodzone w tzw. późnym terminie To nie jest problem. Lekarz będzie nadal monitorował ciebie i twoje dziecko. Sprawdzi on stan szyjki macicy, by sprawdzić, czy nie zaczęła się rozszerzać w trakcie przygotowań do porodu. Jeśli nadal jesteś w ciąży w 42 tygodniu, twoje dziecko urodzi się więc  po terminie. W tym momencie położnik może wykonać więcej badań i porozmawiać z tobą o wywołaniu porodu.

Trzeci trymestr ciąży zbliża nas do spotkania z naszym maleństwem. Już niedługo będziesz mogła je dotknąć, przytulić i pozwolić, by najsilniejsza miłość – miłość matki – wypełniła ciebie i dała siłę twojemu dziecku. Trzeci trymestr to bardzo ważny okres ciąży, ale niemniej niż poprzednie. Dużo ważnych i ciekawych informacji o przebiegu całej ciąży znajdziesz na stronie: https://allegro.pl/strefa/ciazy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię