Disco polo wciąż na topie – jaki jest fenomen muzyki tanecznej?

0
752
Disco polo to gatunek muzyki tanecznej, która największe triumfy święcił w latach 90. ubiegłego wieku. Powstał on na kanwie niezwykle popularnych euro disco czy italo disco, które przez lata świetnie sprawdzały się także na naszych rodzimych parkietach. Wydawałoby się, że disco polo miało już swoje pięć minut i nieuchronnie zmierza ku zapomnieniu. Nic bardziej mylnego – muzyka taneczna przeżywa bowiem obecnie swoją druga młodość i nadal słuchają jej miliony. Jak disco polo odnajduje się w nowych realiach? Czy muzyka taneczna ma wpływ na realia kulturowe i społeczne? Przekonajmy się!

Jak disco polo podbiło internet…

Popularność disco polo wystrzeliła w momencie, w którym niemal nikt jej się nie spodziewał. Muzyka taneczna znalazła bowiem wspólny język z najnowocześniejszym z mediów – internetem. Sieć stała się naturalnym środowiskiem dla najnowszych utworów, klipów i albumów muzycznych tego nurtu. Najwięcej tego rodzaju materiałów znajdziemy oczywiście na łamach streamingowego serwisu YouTube. Większość artystów i zespołów disco polo ma na nim swoje kanały – to za ich pośrednictwem publikowane są najnowsze teledyski, relacje z koncertów czy zapowiedzi nowych utworów. Potencjał muzyki rozrywkowej szybko dostrzegły także portale plotkarskie czy serwisy muzyczne. Tysiącami słuchaczy mogą pochwalić się także internetowe stacje radiowe, które 24 godziny na dobę raczą swoich słuchaczy hitami disco polo. W ich repertuarze znajdziemy zarówno hity sprzed lad, jak i nowości, które aktualnie nie schodzą z pierwszych miejsc list przebojów. Okazuje się także, że disco polo z powodzeniem wdarło się do kultury masowej – coraz mocniejsze piętno odciska bowiem w życiu kulturalnym i społecznym.

…i przebiło się do życia kulturalnego i społecznego

Czy disco polo bierze aktywny udział w życiu kulturalnym? Jest na to wiele dowodów. Gwiazdy muzyki tanecznej regularnie występują na największych festiwalach i koncertach muzycznych – przykładem mogą być tutaj chociażby ich sylwestrowe występy w Zakopanem. W dniu walentynek swoją premierę miał także film biograficzny, którego główną postacią jest król disco polo – Zenon Martyniuk. Produkcja nie zbiera najlepszych ocen – nie sposób jej jednak zarzucić braku oryginalności. Więcej o filmie możecie przeczytać pod adresem https://pinbook.pl/kino/polskie/zenek. Okazuje się jednak, że to tylko jedna z dziedzin, w której disco polo może zawojować rynek. Ostatnio na Podlasiu pojawił się bowiem pomysł stworzenia w jednej ze szkół średnich profilu kształcenia disco polo. Ma on przyciągnąć młodych ludzi, którzy nie mają sprecyzowanych planów zawodowych. Więcej o projekcie napisano tutaj – https://pinbook.pl/wiadomosci/klasa-o-profilu-disco-polo. Czy faktycznie disco polo zasługuje więc na taką popularność? Sporo ludzi negatywnie wypowiada się na temat tego muzycznego nurtu. Znaczna część z nich zna jednak przynajmniej jednego wykonawcę lub utwór – to właśnie to najdobitniej świadczy o popularności polskiej muzyki tanecznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię