Kilka praktycznych porad dla sprzedających samochód

0
1802
Przygotowujesz się do sprzedaży auta? Koniecznie zobacz, o czym musisz pamiętać, aby wyjść na transakcji korzystnie. Nie daj się oszukać nabywcy, któremu zależy na obniżeniu kosztów. Bądź pewien wartości swojego auta. Upewnij się, że wiesz, jakie formalności Cię czekają oraz do czego jesteś zobowiązany w świetle prawa. Zapoznaj się z praktycznymi poradami.

Dobre pierwsze wrażenie

Na pewno doskonale znasz powiedzenie, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. To banalne, ale jest prawdą. Powiedzenie bezpośrednio przekłada się na radę, by zrobić DOBRE pierwsze wrażenie. Jak osiągnąć to w przypadku samochodu? Tak jak w przypadku człowieka: prezentacją.

Ważne jest i wnętrze, i zewnętrze auta. Jeśli chcesz je sprzedać szybko i w cenie korzystnej dla Ciebie, poświęć czas na umycie karoserii, uporządkowanie wnętrza, a nawet zadbanie o ładny aromat. Odkurz tapicerkę i fotele dedykowanym do tego odkurzaczem, żeby nie pozostały ślady po posiłkach, które jadłeś. Wykonaj polerowanie, czyszczenie opon i felg.

Sprzedaż auta z zyskiem

Strata pieniędzy na sprzedaży auta z pewnością jest ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę. Nie zaniżaj więc ceny. Ale też nie zawyżaj! Oceń realnie stan, w jakim znajduje się auto. Kup magazyny z ogłoszeniami o zakupie i sprzedaży samochodów, a także przejrzyj internet. Dowiedz się, w jakim przedziale cenowym oferowane jest auto Twojej marki i modelu, o podobnym wieku, przebiegu i innych cechach. Jeśli przez lata dokonywałeś jakichś poprawek i ulepszeń, podnieś o nie cenę, ale uprzedź kupującego. Niech się biedak nie głowi, dlaczego chcesz nieco więcej za kilkuletnie auto.

Przeczytaj artykuł: Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców, on Ci może sporo pomóc w wyznaczeniu odpowiedniej ceny. Pamiętaj też, że możesz zażądać za pojazd więcej, jeśli dopiero co wykupiłeś obowiązkowe ubezpieczenie OC.

OC a sprzedaż auta

Sprzedaż auta może – ale nie musi! – być jednym ze sposobów na uzyskanie zwrotu z OC. Tak naprawdę wszystko zależy od nabywcy. Jeśli zdecyduje się zrezygnować z polisy wykupionej przez Ciebie i opłacić swoją, wówczas ty otrzymasz pieniądze za niewykorzystany czas ochrony: od dnia rozwiązania polisy przez nowego właściciela do dnia zakończenia ochrony.

Nie warto jednak wierzyć pięknym oczom kupującego, że zrzeknie się OC. Bezpieczniej dla Ciebie będzie, jeśli doliczysz niewykorzystany czas polisy komunikacyjnej do ceny samochodu. Nabywca i tak ma prawo z niej korzystać, co opłaca mu się finansowo. Wówczas i wilk się nasyci, i owca pozostanie cała.

Samodzielna sprzedaż samochodu czy komis?

Ostatnia kwestia to sposób sprzedaży samochodu. Myślałeś już, czy będziesz szukał nabywcy samodzielnie, czy wykorzystasz wiedzę i umiejętności profesjonalistów? Jeżeli wolisz załatwić transakcję poprzez pośrednika, musisz liczyć się z utratą części środków. Zyskasz za to spokój i więcej wolnego czasu – to wygodne.

Korzystając z komisu, dokładnie przestudiuj umowę. To Twoje auto, więc Ty dyktujesz warunki sprzedaży. Możesz np. nie zgodzić się na zejście poniżej określonej kwoty. A jeśli wolisz sprawować nad wszystkim pieczę na bieżąco, wstaw ogłoszenie do internetu bądź opublikuj je w gazecie branżowej. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię