Okrojony budżet domowy – jak oszczędnie robić zakupy?

0
2746

Twój budżet domowy nie jest zbyt imponujący, bo akurat straciłeś pracę, masz gorszy czas, raty za TV do spłacenia, inne zobowiązania? Największą jego część pochłaniają wydatki na jedzenie? Jak oszczędnie, ale na dobrym poziomie jeść np. za 500 zł miesięcznie? Myślisz, że to niemożliwe? Zobacz, jakich zasad przestrzegać, aby to się udało!

Zobacz, co masz!

Chude miesiące po prostu czasem się zdarzają. Czasem pojawiają się niespodziewanie i ich obecność sprawia, że musimy żyć na nieco innym poziomie niż dotychczas. Jednak jeśli wcześniejsze miesiące były lepsze, z pewnością masz sporo zapasów żywności suchej, ale też w zamrażarce. Przejrzyj to, co się w nich kryje. Prawdopodobnie znajdziesz zapas makaronu, mąki, produktów w puszce, w zamrażarce z kolei być może wcześniej przygotowany, a zamrożony, bo niedokończony obiad, na pewno jakiś zapas mięsa. Spokojnie możesz z tych produktów przygotować smaczne posiłki.

Zaprzyjaźnij się z tańszymi odpowiednikami

Sieci supermarketów oraz dyskonty spożywcze, takie jak Lidl czy Biedronka często proponują produkty sygnowane ich logo. Są tańsze od „oryginalnych” odpowiedników, jednak czy to oznacza, że gorsze? Nie! Są tańsze, bo właściciele sieci supermarketów zapewniają ich producentom stałe zlecenia na produkcję – i tak, tańszy odpowiednik jogurtu w sklepie z jego logo może być produkowany przez tego samego producenta, który obok wystawia „markowe” produkty. To opłaca się każdej ze stron, w tym konsumentom. Marek własnych jest coraz więcej, nie tylko, jeśli chodzi o produkty spożywcze, ale coraz częściej również inne, w tym np. artykuły gospodarstwa domowego – worki na śmieci, artykuły higieniczne. Ile można zaoszczędzić? Na standardowym koszyku zakupowym nawet kilkanaście złotych, w zależności od tego, jak duże zakupy robimy.

Jakie odpowiedniki tańszych produktów warto kupować? Na pewno nabiał i produkty mleczne – zarówno mleko, jak i twaróg, czy sery żółte są tak samo dobrej jakości, jak te „oryginalne”. Zerknij na opakowanie – producentem na 90% będzie dobrze znana Ci marka.

Mięso i wędliny też są równie dobre zarówno z logo znanego producenta, jak i bez niego. To, na co powinno się zwrócić uwagę, to  zawartość mięsa w produkcie oraz innych „ulepszaczy” – oczywiście im mniej tych drugich, tym lepiej.

Śmiało możesz kupować również wodę mineralną – to, na co powinieneś zwrócić uwagę, to zawartość minerałów – jest spora rozbieżność jeśli chodzi o wody zarówno markowe, jak i marki własne sieci hipermarketów.

Słodycze i alkohol również bardzo często są produkowane w dwóch wersjach – tańszej i droższej. Smak zwłaszcza tych pierwszych może być bardzo zbliżony w obu przypadkach. Jeśli więc mamy ochotę na batonika, może warto wybrać zamiennik?

Poluj na promocje

W sklepach aż roi się od promocji – często zapowiadane są w gazetkach promocyjnych, często też można je zobaczyć przy sklepowych półkach. Dwa produkty w cenie jednego, 50% więcej, drugi produkt za 1 grosz – promocje kuszą. Zwracajmy jednak uwagę na kilka rzeczy – czy na pewno potrzebujemy promowanych produktów oraz czy cena bez promocji nie jest taka sama.

Martyna Karwatka
Artykuł został przygotowany na podstawie gazetki z: ekoulotki.pl/promocje-gazetka/biedronka.html

oszczedne-zakupy (1)

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię