Urlop poza krajem? Zobacz, jak zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo!

0
1602
W dzisiejszym świecie zagraniczne wyjazdy nie są niczym wyjątkowym — wiele osób spędza urlop poza granicami kraju, zwiedzając, relaksując się czy uprawiając sport. Warto pamiętać o ryzyku związanym z takimi podróżami i zapewnić sobie dostęp do opieki zdrowotnej, transportu medycznego oraz ratownictwa. Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne, które zagwarantuje Ci spokojny i komfortowy wypoczynek.

Do lekarza za granicą: czy karta EKUZ wystarczy?

Na co dzień z pewnością dbasz o zdrowie i masz zapewniony dostęp do profesjonalnej opieki medycznej. Jednak kiedy wyjeżdżasz za granicę, Twoja sytuacja nagle ulega zmianie. Jeżeli podróżujesz po krajach Unii Europejskiej, możesz korzystać z kraty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Część turystów decyduje się na podróżowanie jednie z taką formą zabezpieczenia. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie.

Po pierwsze, musisz pamiętać, że karta EKUZ zapewnia możliwość korzystania jedynie z placówek publicznych, a do tego tylko z podstawowych świadczeń. Nie obejmie takich usług jak transport medyczny czy ratownictwo — a to właśnie one często są potrzebne przy poważnych wypadkach, jednocześnie generując największe koszty.

Co więcej, z publicznych usług medycznych korzystasz na zasadach panujących w konkretnym kraju. Często różnią się one od tych obowiązujących w polskich realiach i niełatwo się w nich połapać. Warto sprawdzić przed wyjazdem warunki w danym państwie i na tej podstawie zadecydować, czy wystarczy Ci karta EKUZ, czy lepiej będzie wykupić dobre ubezpieczenie podróżne (zobacz np. jakie wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Francji).

Koszty leczenia: co powinny obejmować?

W większości przypadków wykupienie polisy podróżnej jest niezwykle rozsądnym rozwiązaniem, które daje znacznie szersze możliwości niż korzystanie z karty EKUZ. Kluczową częścią takiego ubezpieczenia są tzw. koszty leczenia. Warto dokładnie przyjrzeć się ubezpieczeniu kosztów leczenia, ponieważ — w zależności od wysokości składki — mogą mieć bardzo różny zakres.

Tańsze polisy mogą obejmować jedynie podstawową opiekę zdrowotną, proste zabiegi i diagnostykę. Jeśli budżet na to pozwala, lepiej jest wybrać rozszerzoną opcję, w której znajdą się nie tylko ratownictwo i transport medyczny, ale też np. konsultacje specjalistyczne, operacje, hospitalizacja, zwrot kosztów związanych z zakupieniem leków itp.

Pamiętaj, że ważną sprawą jest wysokość tzw. sumy gwarantowanej — jeśli kwota będzie zbyt niska, w razie potrzeby może nie pokryć Twoich wydatków poniesionych np. w związku z transportem helikopterem. Zakłada się, że w krajach europejskich bezpieczną kwotą jest ok. 20-30 000 euro, a poza Europą 60 000 euro. Wybierając się do krajów, gdzie opieka medyczna jest wyjątkowo droga (np. Singapur bądź Stany Zjednoczone), warto zdecydować się na opcję „bez limitu”.

NNW: wsparcie finansowe, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu

Jeżeli wypadek spowoduje poważny uszczerbek na zdrowiu, możesz np. stracić możliwość do wykonywania zawodu, co skutkuje dodatkowo poważnymi problemami finansowymi. Kupując ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, zabezpieczasz się przed taką sytuacją. Ubezpieczony jest wtedy uprawniony do otrzymania odszkodowania, a w przypadku jego śmierci, pieniądze otrzymuje rodzina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię