W czym kąpać niemowlę?

0
506

Kąpiel do dla niemowlęcia poważna sprawa. Nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co się dzieje. A z jego perspektywy dzieje się wiele: zmienia się otoczenie, pojawia się nieznana wcześniej woda. Jakieś dłonie wycierają skórę, coś moczy głowę. Zapewne każde niemowlę wymaga indywidualnego podejścia.
Kosmetyki są jednak podobne w większości przypadków. Pytanie, czym powinny się wyróżniać?

Podstawowe wyposażenie do kąpieli

Zanim o nich, przypomnijmy jeszcze o tym, co może przydać się w trakcie kąpieli. Na liście powinny znaleźć się takie rzeczy, jak miękki ręcznik i pieluchy tetrowe (przydadzą się do podłożenia pod dziecko w wannie). Do tego dochodzą gaziki i waciki, a także myjka – może być z waty lub z bawełny. Lepiej mieć wszystko pod ręką, ponieważ w trakcie kąpieli raczej nie będzie czasu na bieganie do szafy i z powrotem.

No i kosmetyki. Konieczne będzie mydło dla niemowląt lub żel, oliwka i maść do smarowania pupy. Jakie konkretnie wybrać? O tym niżej.

 

Naturalne, bez konserwantów i barwników

Żeby zrozumieć, dlaczego wybór kosmetyków do kąpieli dla niemowląt jest tak ważny, należy zdać sobie sprawę z tego, że skóra małych dzieci jest inna niż dorosłych. Naskórek jest bardzo cienki, a warstwa ochrona ledwie wykształcona. To sprawia, że także pielęgnacja jest inna.

Z tego względu stosunkowo łatwo jest wyeliminować te płyny do kąpieli noworodka, których używać się nie powinno. W odstawkę iść muszą więc wszystkie kosmetyki zapachowe, które zawierają substancje potencjalnie szkodliwe dla skóry dziecka. Nie należy korzystać z płynów, w których wykorzystywane są konserwanty i różnego rodzaju barwniki.

Polecane są natomiast płyny do kąpieli dla niemowląt z naturalnymi składnikami, o niskim pH.

Emolienty dla dzieci ze skórą atopową

Proste? Teoretycznie. Może się bowiem zdarzyć, że dziecko będzie miało wysypkę czy zaczerwienienia skóry. W takiej sytuacji może zachodzić podejrzenie, że cierpi na atopowe zapalanie skóry. AZS dotyka wielu niemowlaków, najczęściej ustępuje z czasem. Tyle, że wymaga stosowania odpowiednich środków pielęgnujących. Jakich?

Najprostsza odpowiedź brzmi: takich, w których składzie znajdują się tak zwane emolienty.

Emolienty to substancje tłuszczowe. Nawilżają skórę przez zatrzymanie w niej wody. Tworzą coś w rodzaju bariery, która uniemożliwia wodzie odparowanie. Dodatkowo mają także działanie zmiękczające wodę. Są także swojego rodzaju odżywką dla skóry.

Zwróć uwagę na atesty

Na tym jednak nie koniec. Trzeba przecież umyć głowę! Wprawdzie włosów jest na niej niewiele, jednak pielęgnacja może być inna. Choćby dlatego, że na głowie niemowlaka może pojawić się ciemieniucha.

To typowa choroba tak małych dzieci. Aby ją zwalczyć, trzeba nacierać głowę oliwką. Po myciu wystarczy przeczesać włosy usuwając fragmenty zrogowaciałego naskórka.

Na koniec przypomnienie. Najlepsze kosmetyki do kąpieli dla niemowląt to te, które mają odpowiednie atesty. Zwykle dobrze sprawdzają się te sygnowane logo Państwowego Zakładu Higieny oraz  Instytutu Matki i Dziecka.

Ilustracja: Deanwissing / Foter.com / CC BY-SA

indeks Współpraca
przygotowanie artykułu wspiera Cefarm24.pl – apteka internetowa, która zdrowo Cię zaskoczy!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię