Czy zabieg inseminacji jest skuteczny?

2
840

Problem niepłodności dotyczy około 20% par będących w wieku rozrodczym i starających się o dziecko. Ze względu na powszechność tego zjawiska, Światowa Organizacja Zdrowia określiła niepłodność jako chorobę społeczną. W wielu przypadkach jedyną szansą na zostanie biologicznymi rodzicami jest podjęcie decyzji o zastosowaniu technik wspomaganego rozrodu.

Unasienienie jako jedna z technik wspomaganego rozrodu

Techniki wspomaganego rozrodu definiowane są jako kliniczne i laboratoryjne metody diagnostyczno-lecznicze stosowane w leczeniu niepłodności. Jedną z takich technik jest inseminacja określana również jako „unasienienie” – metoda zupełnie bezbolesna i nieinwazyjna. Polega ona na bezpośrednim wprowadzeniu do jamy macicy przyszłej matki odpowiednio przygotowanego w warunkach laboratoryjnych nasienia partnera kobiety lub anonimowego dawcy. Zabieg przeprowadzany jest przy pomocy specjalnego cewnika przypominającego plastyczną rurkę.

Efektywność zabiegu unasieniania

Skuteczność techniki unasienienia ocenia się po wykonaniu co najmniej trzech zabiegów. Jeśli sześć zabiegów zakończyło się niepowodzeniem, para powinna rozważyć inną metodę wspomaganego rozrodu, jaką jest zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro). Efektywność metody inseminacyjnej wynosi 10-25%. Jest ona zależna od wieku kobiety, liczby dojrzałych pęcherzyków po stymulacji hormonalnej oraz od parametrów nasienia partnera lub dawcy.

Jak wygląda zabieg unasienienia?

Istnieją trzy rodzaje techniki inseminacyjnej związane z miejscem podania nasienia: dojajowodowa, domaciczna oraz doszyjkowa. Najczęściej wykorzystywaną metodą unasienia jest inseminacja domaciczna. Można ją zastosować wyłącznie u kobiet z zachowaną drożnością jajowodów, dlatego lekarz przed zakwalifikowaniem kobiety do zabiegu, przeprowadza badanie określające stan narządów rodnych. W przypadku stwierdzenia niedrożności, partnerzy mogą przemyśleć możliwość zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. Sam zabieg unasienienia trwa około 5 minut i przeprowadzany jest w pozycji leżącej. Lekarz wprowadza do macicy cewnik, za pomocą którego wstrzykuje płyn zawierający plemniki. Po zabiegu kobieta powinna pozostać w pozycji spoczynkowej przez 15 minut, następnie może wrócić do domu. Zaleca się, by kobieta nie podejmowała się po zabiegu żadnej pracy fizycznej oraz unikała gorących kąpieli i przegrzania organizmu.

 

2 KOMENTARZE

  1. Tak jak in vitro może się nie powieść, tak samo może być i z inseminacją. Są to jednak mimo wszystko skuteczne metody, i temu już nie da się zaprzeczyć!

  2. Inseminacja jest zalecana także, gdy została zdiagnozowana endometrioza, przy niektórych zaburzeniach płodności u mężczyzn, a także gdy stwierdzono niepłodność o niewyjaśnionych przyczynach, tzw. Idiopatyczną. Po kilku nieudanych próbach z inseminacją są wskazana do In vitro. Jednak każda z tych metod wykazuje skuteczność (wszystko to kwesta indywidualna, zależna od organizmu i występujących schorzeń). Insemnacja ma ten dodatkowy plus, że jest praktycznie w ogóle nieinwazyjna. Jest wykonywana na pewno specjalistycznych klinikach leczenia niepłodności i wyłącznie na podstawie wybranych i aktualnych badań, oraz zgodnie ze skierowaniem na nią przez lekarza ginekologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię