Bliźniaki – jak je wychować i nie zwariować?

1
1693

„Brakuje mi już sił. Dzieci mnie osłabiają. Cały dzień zajmuję się tylko nimi, nie mam czasu dla siebie. Karmienie, przewijanie, noszenie, zabawa, mycie – wszystko podwójnie, a ja jestem tylko jedna. Kiedy nadejdzie czas, że będę wyspana i zadowolona z macierzyństwa?”

Takie wyznania słyszymy często od matek bliźniąt. Nie jest łatwo. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Tak naprawdę, urodzenie dwójki dzieci na raz, jest ogromnym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Dlatego kobiety będące w mnogiej ciąży powinny nastawić się przede wszystkim na ciężką pracę.

 Podwójna ciąża, podwójny wysiłek

Począwszy od okresu ciąży, matka bliźniąt zawsze będzie bardziej obciążona niż kobieta, która rodzi jedno dziecko. Ogromny brzuch, wygięty kręgosłup. Częściej występujące komplikacje(ciąża mnoga z założenia jest ciążą o podwyższonym ryzyku). Poród zwykle przez inwazyjne cesarskie cięcie. Nierzadko przedwczesny. Potem pierwsze dni w domu, kiedy to trzeba szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jak temu podołać? Skąd czerpać wiedzę o pielęgnacji bliźniąt?Już będąc w ciąży warto poszukać informacji o tym, jak zorganizować życie po urodzeniu dwójki dzieci na raz. Bardzo pomocne są w tych tematach fora, grupy wsparcia czy serwis internetowy o bliźniakach i wieloraczkach Tu Bliźniaki.pl (link-www.tublizniaki.pl). Póki jeszcze dzieci są w brzuchu, przyszła mama ma czas, żeby spokojnie zdobywać wiedzę i przygotować się na to, co ją czeka.

Zwariowany każdy dzień

Wychowanie i pielęgnacja dwójki dzieci jednocześnie to ogromne wyzwanie. Wymagające doskonałej organizacji i cierpliwości. Karmienie, przewijanie, kąpiel, nocne wstawanie – przy jednym dziecku jest niełatwe. Przy bliźniakach to prawdziwa szkoła przetrwania. Poniżej kilka krótkich wskazówek, jak ułatwić sobie codzienność z dwójką dzieci:

– korzystaj z pomocy bliskich, jeśli ci ją oferują,blizniaki (1)

– śpij, kiedy dzieci śpią – nadrobisz deficyty z nocy,

– usypiaj i karm bliźniaki w jednym czasie,

– gdy już opadasz z sił, pomyśl, że ten stan wkrótce minie,

– każdego dnia wygospodaruj chwilę na własne przyjemności,

– spotykaj się ze znajomym, szukaj wsparcia.

Więcej porad na temat bliźniąt można znaleźć w serwisie o Tu Bliźniaki.pl (www.tublizniaki.pl). Począwszy od wywiadów ze specjalistami, po wspomnienia blogujących mam. Warto pamiętać, że każda młoda matka po urodzeniu dziecka styka się z wieloma dylematami. Możliwość ich konfrontacji z przypadkami innych kobiet jest czymś bardzo pomocnym.

Teraz będzie z górki…

Urodzenie dziecka jest czymś pięknym i dającym wiele pozytywnych emocji. Po początkowych turbulencjach, jakimi może być tzw. „baby blues” i problemy organizacyjne, matka zaczyna dostrzegać cud macierzyństwa. Czasem przychodzi to łatwiej, czasem trudniej. Ważne, żeby w tych początkach szukać wsparcia. Aby codzienne troski nie przyćmiły radości z macierzyństwa.

Warto często powtarzać sobie, że ten czas wkrótce minie. Spojrzeć na dwie roześmiane buźki, wziąć kilka głębszych oddechów i… wyluzować. Gdy bliźniaki zobaczą szczęśliwą mamę, będą czuły się bezpiecznie. A o to przecież chodzi w macierzyństwie.

Więcej informacji o bliźniakach i wieloraczkach: www.tublizniaki.pl

blizniaki (3)

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. Wskazówki są wyjątkowo nietrafione, szczególnie gdy ktoś nie mieszka z mamą, teściową czy kimkolwiek innym poza mężem i dziećmi. Śpij kiedy dzieci śpią – haha, a sprzątać mam wtedy kiedy dzieci sprzątają:) Ale tak poza tym to znam wiele matek bliźniąt i żadnej która by tak głupio się zachowywała i gadała jak w tym artykule. Albo autor zna tylko zmęczone, zdesperowane i zestresowane matki albo zna się na dzieciach i macierzyństwie tylko z opowieści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię