BON CZY TON. SAVOIRE – VIVRE DLA DZIECI.

0
4712

BON CZY TON. SAVOIRE – VIVRE DLA DZIECI      Grzegorz Kasdepke.

Życie dziecka jest naprawdę trudne. Wszystkie przyjemne czynności, głupie miny i dziwne odgłosy są przez świat dorosłych zakazane. I jak tu nie popełnić błędu? Nie urazić rygorystycznej cioci czy zasadniczej babci? Poważna sprawa.

Książka GRZEGORZA KASDEPKE  w zabawny sposób przedstawia zasady dobrego wychowania najmłodszym czytelnikom. Jej autor jest z zawodu dziennikarzem, z zamiłowania pisarzem dla dzieci. I to naprawdę niezłym! Jego książki czyta się szybko, nawet nie zauważycie, kiedy dotrzecie do końca. Jedynym znakiem będzie niedosyt i oczekiwanie na ciąg dalszy.

Zawiłe teorie dotyczące naszego zachowania w różnych życiowych sytuacjach poznajemy obserwując perypetie pary bliźniaków – KUBY I BUBY. Te niesforne urwisy są bohaterami serii, w skład której do tej pory weszło kilka pozycji.

 

Tu ilustracja do książki

KUBA I BUBA CZYLI AWANTURA DO KWADRATU.

Rodzice martwią się czasami, że dziecko, pomimo ich poświęcenia i uwagi, nie zawsze zachowuje się wzorowo. Tłumaczą, opisują, wysyłają po radę do babci… Teraz wystarczy poczytać maluchom do poduszki zabawne, ale pouczające historyjki z udziałem KUBY I BUBY. Gwarantuję, że dzieciaki zawstydzą się, gdy odkryją w lekturze swoje własne zachowania, ironicznie, ale z poczuciem humoru zaprezentowane przez autora.

Czego więc możemy się spodziewać po poradniku dobrego wychowania BON CZY TON. SAVOIRE –  VIVRE DLA DZIECI?

Autor zaprezentował wiele historyjek. Kryją się one pod tytułami rozdziałów:

  • AUTOGRAF
  • BEKANIE
  • CHUSTKA DO NOSA
  • CZĘSTOWANIE

Dalej poznajemy:

  • KŁAMSTWO

  • ODDECH
  • PROSZĘ
  • RĘCE W KIESZENIACH

Albo:

  • DZIEŃ DOBRY
  • WYMĄDRZANIE SIĘ
  • SPOŻNIANIE
  • SMIECENIE

Wnioski z tych opowieści są raczej oczywiste, ale dzieci dowiadują się na przykładzie KUBY I BUBY, ze bekanie jest niegrzeczne, a gdy wytrzemy sobie nosek, zużyte chusteczki wyrzucamy do kosza. Niby wszyscy o tym wiemy, ale…

Dalej maluchy uczą się, że nie należy przerywać, gdy ktoś mówi. Nie wolno się wtrącać do rozmowy i przeszkadzać. A nawet wrzeszczeć i przekrzykiwać innych – bo jedna z historyjek opowiada o spotkaniu KUBY I BUBY ze znanym pisarzem, który przybył do ich szkoły. Dzieciaki nie pozwalają dojąć do głosu znamienitemu gościowi, przekrzykują go, zarzucają niepotrzebnymi, prywatnymi informacjami i pytaniami. Dzielny pisarz nie wytrzymuje konfrontacji z urwisami i zmuszony jest podnieść głos, czego się później wstydzi.

Albo taka zwykła sprawa, jak trzymanie rąk w kieszeni. Dzieci uczą się, ze to niegrzeczne. A już najbardziej, kiedy rozmawiają z dorosłymi. A kłamstwo? Też zostaje wyśmiane i napiętnowane, zgodnie z przysłowiem, że ma niestety ‘’krótkie nogi’’ i szybko wyjdzie na jaw.

Polecam lekturę tej książki wszystkim małym i dużym dzieciom. Na pewno się przyda i rozjaśni w głowie.

Wart także zwrócić uwagę na świetne ilustracje EWY POKLEWSKIEJ – KOZIEŁŁO.

 

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię