Gdy choroba mamy stawia dom na głowie

0
1085

Pojawia się w okresie załamania pogody, w chłodniejsze i deszczowe dni, skutecznie utrudnia oddychanie i może stanowić wstęp do poważniejszych infekcji. Szczególnie często dotyka aktywnych zawodowo mam, posyłających swoje pociechy do przedszkola lub szkoły – to właśnie dzieci, z natury nieuważne, są częstym źródłem zachorowań w domu. Mowa oczywiście o katarze, czyli uciążliwej przypadłości, która wielu z nas utrudnia codzienne funkcjonowanie, zarówno w domu, jak też w pracy.

Co powinnaś wiedzieć o katarze?

Większość przypadków występowania kataru infekcyjnego stanowią zakażenia wirusami – pierwotne infekcje bakteryjne zdarzają się o wiele rzadziej. Oba rodzaje kataru można w łatwy sposób odróżnić, poddając obserwacji wydzielinę nosową. W przypadku zakażenia wirusami płyn jest bezbarwny i ma dość rzadką konsystencję. Bakterie natomiast są przyczyną nieżytu z wydzieliną trudniejszą do usunięcia, o zabarwieniu żółtym lub zielonkawym.spray-na-katar (2)

Kilkudniowy katar, prócz konieczności ciągłego oczyszczania nosa, pociąga za sobą inne negatywne skutki. Zatkany nos sprawia, że zaczynamy mimowolnie oddychać przez usta. Niestety budowa śluzówki gardła nie pozwala na efektywne oczyszczanie i ogrzewanie powietrza, tak jak ma to miejsce w przewodach nosowych. Skutkiem tego mogą być częste infekcje gardła oraz uciążliwy kaszel, nasilający się zwłaszcza w nocy. Oprócz tego zatkany nos nie pozwala na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tlenu, przez co w czasie choroby odczuwamy większe niż zazwyczaj zmęczenie, stajemy się apatyczne i ospałe.

Jak poradzić sobie z problemem?

W poszukiwaniu tego, co jest dobre na katar, w pierwszej kolejności warto udać się do apteki. Wysoką skutecznością odznaczają się przede wszystkim preparaty z ksylometazoliną, która obkurcza naczynia krwionośne, redukuje obrzęk śluzówki i tym samym ułatwia wydmuchanie wydzieliny z przewodów nosowych. Środki na katar zawierające wspomnianą substancję dostępne są w postaci kropel oraz aerozolu. Wiele aktywnych kobiet wybiera jednak drugą formę leku – aplikacja kropli może być bowiem bardziej uciążliwa, ponieważ wymaga pozostania w pozycji leżącej przez kilka minut, a mając cały dom na głowie, rzadko możemy sobie na to pozwolić. Poza tym leki na katar w formie kropelek, ściekając do gardła, często nie spełniają należycie swojej funkcji i są przez to mniej skuteczne.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię