Co robić, kiedy dowiesz się, że jesteś w ciąży?

0
996
w ciąży
Zrobiłaś test ciążowy i zobaczyłaś na nim dwie kreski. Od tego momentu zmieni się wiele rzeczy w twoim życiu. Ciąża to piękny czas i warto cieszyć się jej urokami. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio przygotować się do narodzin dziecka. Zobacz, co powinnaś zrobić, kiedy dowiesz się, że zostaniesz mamą.

Zapisz się na wizytę do ginekologa

Test ciążowy nie jest potwierdzeniem ciąży. Fakt, że doszło do zapłodnienia, może potwierdzić wyłącznie lekarz na podstawie badania ultrasonograficznego (USG). Dlatego powinnaś zapisać się na wizytę do swojego ginekologa lub innego – takiego, który będzie później prowadził twoją ciążę. Zaleca się, aby zrobić to między 7. a 8. tygodniem ciąży. Ciąża trwa 40 tygodni i jest to czas, w którym w organizmie zachodzi wiele zmian. Intensywnie rozwija się także twoje dziecko. Warto zatem przejrzeć kalendarz ciąży, aby wiedzieć, czego się spodziewać.

Sprawdź, co cię czeka w ciąży

W kalendarzu ciąży znajdziesz informacje dotyczące tego, jak krok po kroku rozwija się dziecko – np. kiedy można określić płeć, kiedy zaczniesz czuć jego pierwsze ruchy. Dowiesz się także, jakie dolegliwości są charakterystyczne dla poszczególnych trymestrów ciąży. Zawarte są w nim również daty kolejnych badań.

Zadbaj o swoje zdrowie

Gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, powinnaś przestać palić papierosy i pić alkohol. Używki zawierają substancje, które są bardzo szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Mogą one spowodować poważne wady lub przyczynić się do poronienia.

Zacznij zwracać uwagę na to, co jesz. Pamiętaj, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kalorii, a także wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Nie zapomnij o właściwym nawadnianiu organizmu – spożywaj minimum 2 litry wody dziennie.

Kiedy czujesz się zmęczona, odpoczywaj. Zadbaj też o odpowiednią ilość snu. Pamiętaj jednak, że w ciąży bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Możesz chodzić na spacery, pływać, jeździć na rowerze stacjonarnym lub wykonywać lekką gimnastykę. Rodzaj ćwiczeń dopasuj do swojego stanu w porozumieniu z lekarzem.

Zacznij suplementować kwas foliowy

Jeżeli nie rozpoczęłaś suplementacji kwasu foliowego w czasie starań o dziecko, zacznij ją, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży. Substancja ta odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce wad cewy nerwowej u dziecka. Zażywaj ją codziennie. Kontynuuj suplementację kwasem foliowym przez cały okres ciąży i karmienia piersią.

Ciesz się przygotowaniami do macierzyństwa

Wiele kobiet uważa ciążę za jeden z piękniejszych okresów w życiu. Pamiętaj, że jest to czas dla ciebie i twoich bliskich. Ciesz się nim, korzystaj z uroków przygotowań do macierzyństwa, wykorzystuj każdą chwilę na budowanie relacji z dzieckiem.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju albumy, w których możesz umieszczać fotografie z okresu ciąży i prowadzić w nich pamiętnik z opisem uczuć towarzyszących ci w czasie oczekiwania na dziecko. Będzie to doskonała pamiątka na całe życie. Jeżeli jesteś kreatywna, możesz wykonać taki album samodzielnie.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię