Jak obliczyć tydzień ciąży?

0
833
Prawidłowo ciąża trwa 40. tygodni. Jest to czas bardzo intensywnych zmian w organizmie kobiety i jej dziecka. Aby ocenić, czy zachodzą one w prawidłowy sposób, konieczne jest ustalenie wieku ciąży. Można to zrobić na kilka sposobów. Zobacz, jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś.

Jak lekarz ustala, który to tydzień ciąży?

Kobieta, która wykonała test ciążowy i otrzymała pozytywny wynik, powinna udać się na wizytę do ginekologa. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, wykona badanie ultrasonograficzne (USG) oraz wyda skierowanie na dodatkowe badania. Dzięki temu będzie mógł ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Jednym z elementów pierwszej wizyty u ginekologa jest ustalenie, który to tydzień ciąży. Lekarz dokonuje oceny podczas badania USG. Jest to możliwe na podstawie parametru CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu. Warto pamiętać, że ta metoda obowiązuje wyłącznie w I trymestrze ciąży.

Na późniejszych etapach ciąży zmierzenie CRL jest niemożliwe. Wówczas wiek oblicza się za pomocą innych metod. Są to:

  • pomiar dwuciemieniowego wymiaru główki dziecka,
  • pomiar poprzecznego wymiaru móżdżku dziecka,
  • pomiar długości kości udowej dziecka.

Ustalenie wieku ciąży na podstawie powyższych pomiarów może być niedokładne. Dzieje się tak ze względu na różne tempo wzrostu dzieci w II i III trymestrze. Ponadto płód może być hipotroficzny lub hipertroficzny. Wówczas wymiary zwykle odstają od normy.

Lekarz może ustalić szacunkowy wiek ciąży na podstawie wysokości dna miednicy. Jest to parametr, który zmienia się raz na kilka tygodni. Znając jego lokalizację (nad spojeniem łonowym, pod pępkiem, nad pępkiem), ginekolog określa tydzień ciąży. Metoda ta jest jednak obarczona dużym błędem.

Reguła Naegelego a tydzień ciąży

Wiek ciąży można obliczyć za pomocą reguły Naegelego. Mimo że może brzmieć ona nieco skomplikowanie, w rzeczywistości jest bardzo prosta. Wystarczy znać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a następnie posłużyć się wzorem:

pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = termin porodu.

Metoda ta również nie jest bardzo dokładna. Zakłada ona, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni, a owulacja miała miejsce dokładnie 14. dnia. Dlatego za prawidłowy uznaje się poród, który miał miejsce 14 dni przed ustalonym terminem za pomocą reguły Naegelego lub 14 dni po nim.

W internecie dostępne są specjalne kalkulatory dla przyszłych mam. Dzięki nim można w automatyczny sposób obliczyć wiek ciąży i termin porodu. Wystarczy znać pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Dlaczego obliczenie tygodnia ciąży jest ważne?

Obliczenie wieku ciąży oraz terminu spodziewanego porodu pozwala na ocenę, czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób. Umożliwia także wykrycie zaburzeń związanych z przebiegiem ciąży. Mowa m.in. o zagrażającym poronieniu, porodzie przedwczesnym lub zahamowaniu wzrostu wewnątrzmacicznego. Ustalenie tygodnia ciąży pozwala także na uniknięcie błędnego stwierdzenia ciąży przenoszonej, a tym samym przeprowadzenia cięcia cesarskiego lub indukcji porodu, gdy nie jest to konieczne.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię