Rodzaje pieluch. Które i kiedy założyć maluchowi?

0
650
Szeroka oferta pieluch na rynku z jednej strony zapewnia duży wybór, ale drugiej nie ułatwia podjęcia decyzji o odpowiednim modelu dla maluszka. Ponadczasowe pieluchy wielokrotnego użytku cieszą się uznaniem i szerokimi możliwościami wykorzystania, ale jednorazowe pampersy są bardzo komfortowe.

Pieluszki jednorazowe

Ze względu na komfort noszenia czy reakcje alergiczne wybór odpowiedniej pieluszki dla malucha nie może był przypadkowy. Tylko dopasowany pod kątem rozmiaru i fasonu produkt będzie funkcjonalny. To szczególnie ważne, aby dziecko czuło się dobrze podczas codziennych igraszek czy odpoczynku. Aby dobrze zdecydować, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje pampersów są dostępne na rynku.

Przede wszystkim wyróżnia się pieluszki wielokrotnego użytku o szerokich możliwościach zastosowania, a także pieluchy jednorazowe powszechnie wykorzystywane do codziennej higieny ze względu na wygodę podczas wymiany. Wybór rodzaju pieluchy to w dużej mierze sprawa indywidualna i uwarunkowana osobistymi przekonaniami. W opiece nad kilkudniowymi czy kilkumiesięcznymi maluchami znacznym ułatwieniem są jednak pieluchy jednorazowe, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom są elastyczne, wytrzymałe, chłonne i bezpieczne dla skóry. Poza tym niektóre modele mają też różne udogodnienia (detektory wilgoci sygnalizujące potrzebę wymiany, mankieciki dodatkowo zabezpieczające przed przeciekaniem czy też regulowane zapięcia).

Rozmiar pieluchy tego typu dobiera się pod kątem wagi dziecka. Dla ułatwienia zakupów każde opakowanie (niezależnie od producenta) jest wyraźnie oznakowane i opisane. Pieluchy z symbolem „0”, „1” czy „newborn” przeznaczone są dla noworodków do 5–6 kg. Ich cechą charakterystyczną jest wycięcie na pępek bądź niski stan. Poza oznaczeniami cyfrowymi można spotkać też modele ze znakiem „+”, co wskazuje, że widełki wagowe są szersze niż standardowo. Kolejne cyfry i przedziały wagowe dopasowane są odpowiednio do postępujących etapów rozwoju dzieci.

Wraz z dorastaniem maluchów warto także zwrócić uwagę na fasony. Pieluchy jednorazowe dla starszych dzieci, które zaczęły chodzić i biegać, nierzadko dostępne są w formie pieluchomajtek, aby zarówno odpowiednio zabezpieczyć malucha podczas aktywności, jak i zapewnić funkcjonalność podczas nauki nocnikowania.

A może pieluszki wielokrotnego użytku?

Pieluszki wielokrotnego użytku nadal nie wychodzą z mody, mimo że częściej stosuje się je w innych celach niż go higieny intymnej. Pieluszki tetrowe, flanelowe czy bambusowe nie dość, że są przyjemne w dotyku i mogą posłużyć wiele tygodni, to mają najczęściej postać kwadratowego płótna o różnych wymiarach i wzorach, które można wykorzystać na wiele sposobów. Pieluszki materiałowe sprawdzają się jako prześcieradło, kocyk, gryzak, podkład do łóżka i wózka czy zasłonka.

Niezastąpione są jako nosidełko oraz chusteczka po posiłku, którą można wytrzeć maluchowi buzię lub pozwolić mu się ulać na ramieniu. Poza tym pieluszki wielokrotnego użytku dostępne są też w formach majtek z zapięciami lub na gumce, podobnie jak pieluszki jednorazowe. To ciekawe rozwiązanie do zabawy w basenie lub aby przykryć maluchowi pieluszkę higieniczną pod sukienką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię