Czy papier fotograficzny ma wpływ na jakość zdjęć?

0
2680

Jeśli postanowiłeś skorzystać z popularnej, internetowej usługi, jaką jest wywoływanie zdjęć online, to z pewnością zdecydowałeś już, w  jaki sposób chcesz je wyeksponować. Oznacza to, że wybrałeś już odpowiednie formaty zdjęć i zaopatrzyłeś się w albumy, czy też adekwatne do rozmiaru ramy. Ostatnim czynnikiem, który musisz także wybrać, składając zamówienie przez internet, jest określenie rodzaju papieru fotograficznego. Właśnie od niego będzie zależało, jaki charakter będą miały wywołane zdjęcia.

Jaki rodzaj papieru fotograficznego wybrać?

Papier fotograficzny jest niezwykle istotnym czynnikiem, odpowiedzialnym za jakość wywołanych odbitek. Właśnie od jego rodzaju, to znaczy gramatury, czy też faktury zależy odpowiednie odzwierciedlenie kolorów, ich nasycenie i cały charakter fotografii. Dlatego też decydując się na wywołanie zdjęć, warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego nośnika fotograficznego. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem odbitek są zdjęcia wywołane na papierze błyszczącym lub matowym. Jednakże profesjonalni fotografowie, kiedy decydują się na wywołanie zdjęć, to korzystają także z innych rodzajów papieru fotograficznego.  Należy do nich papier jedwabisty, czy też perłowy. Każdy z papierów nieco inaczej oddaje kolory i detale.

Od papieru fotograficznego zależy, jaki charakter nadamy wywołanym zdjęciom. Istotny jest także rozmiar wywołanych zdjęć, ponieważ inny rodzaj papieru należy użyć do dużych formatów, a inny do małych, standardowych odbitek.

Do zdjęć w małych formatach tzn. 9X13 lub 10X15 najczęściej wybierany jest papier błyszczący. Właśnie na tym nośniku zdjęcia mają bardzo dobrze oddane barwy, odpowiedni kontrast i świetnie prezentują się w albumach fotograficznych. Ze względu na to, że odbitki błyszczące intensywnie odbijają światło, nie stosuje się ich do formatów XXL.

Z kolei zdjęcia drukowane na papierze matowym są elegancko stonowane, ale bardziej rozmyte i mniej wyraźne. Dzięki jednolitej strukturze tego fotograficznego papieru odbitki nie odbijają światła. Właśnie dlatego świetnie nadają do wywoływania dużych formatów  i do zawieszenia na ścianie.

Jeżeli chodzi o papier jedwabisty, to cechuje się on nieco wyższą gramaturą tzn.235 g/m2 niż papier standardowy 210 g/m2. Dlatego też jest on bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Jego lekko ziarnista struktura sprawia, że wywołane na nim zdjęcia nabierają charakterystycznego klimatu, który możemy obserwować na starych fotografiach.

Odbitki jedwabiste najczęściej wybierane są do sesji ślubnych i do dużych, wielkoformatowych zdjęć. Papier jedwabisty jest to świetny nośnik do wydruku klimatycznych zdjęć, w starym stylu.

Polecamy!

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię