Maski antysmogowe dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

0
849
Smog jest obecnie bardzo poważnym problemem, który szczególnie daje się we znaki podczas okresu grzewczego. W Polsce jest powszechny zazwyczaj w większych miastach, jak Kraków, jednak zdarza się, że występuje także w mniejszych miasteczkach. Oczywiście, jest on bardzo szkodliwy dla naszego organizmu, więc powinniśmy ograniczyć kontakt z nim do minimum. Jedną z opcji, aby tak się stało, jest użycie masek antysmogowych. O ile my, dorośli rozumiemy, że to konieczne – dzieci nie zawsze są przychylne takiemu rozwiązaniu, dlatego warto wybrać dla nich odpowiedni rodzaj maseczki, który zapewni im najwyższy komfort noszenia. Jaka maska antysmogowa dla dzieci będzie najlepsza? Jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę? Tutaj dowiesz się wszystkiego o zapewnieniu bezpieczeństwa swoim pociechom.

Czy dzieci mogą nosić maski antysmogowe?

Zdecydowanie tak! A nawet powinny. Przede wszystkim mowa tutaj o dzieciach, które potrafią się z nami bezproblemowo porozumieć. Dziecko codziennie wychodzi do szkoły, przedszkola, później wraca, wychodzimy z nim na spacery i place zabaw, więc odizolowanie go od smogu jest praktycznie niemożliwe. Dodatkowo, dzieci nie mają tak dobrze rozwiniętego układu odpornościowego, jak dorośli i są bardziej narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a maska antysmogowa dla dzieci z pewnością pomoże je przed tym uchronić.

Należy jednak pamiętać, że nie powinno się zakładać maseczek dzieciom do lat 3. Maluchy poniżej tego roku życia nie powinny w ogóle mieć styczności ze smogiem. Dodatkowo, przed zakupem maski na twarz dziecięce warto skonsultować się z lekarzem, który wyrazi swoją aprobatę i nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań w układzie oddechowym dziecka.

maski dla dzieci
Zdjęcie pochodzi ze strony Ozonemask.pl

Na co zwrócić uwagę wybierając maski dla dzieci?

Oczywiście, jak powszechnie wiadomo, wszystko jest skuteczne, jeżeli zostało poprawnie wykonane oraz dopasowane do użytkownika. Tak samo jest z wyborem maseczek antysmogowych dla dzieci. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów tych produktów, jak obecność dobrego filtra czy zaworu oddechowego. Dodatkowo, maski dla dzieci powinny mieć także możliwość odpowiedniej regulacji i sposobu zakładania.

Odpowiednie mocowanie

Jednym z podstawowych czynników, który ma wpływ przede wszystkim na komfort noszenia, jest odpowiedni rozmiar maseczki. Dzieci bardzo często mają nietypowe rozmiary i ciężko jest dopasować maseczkę do ich owalu twarzy. Dlatego tak ważne jest, aby produkt miał możliwość regulacji.

Dodatkowo, maski antysmogowe dla najmłodszych z reguły są zakładane za uszy, jednak istnieje także możliwość mocowania ich na rzepę lub haczyki. Każdy z nich jest bardzo komfortowy oraz bezproblemowy w użyciu. Takie rozwiązania sprawiają również, że maseczki się nie zsuwają oraz kompleksowo chronią przed przedostawaniem się do układu oddechowego dzieci szkodliwych substancji.

Wymienny filtr

To najważniejszy element maseczki, gdyż właśnie dzięki niemu istnieje możliwość filtracji powietrza ze szkodliwych czynników. W Polsce wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje filtrów ze względu na klasy:

 • FFP1 – niska skuteczność filtracji (80%),
 • FFP2 – średnia skuteczność filtracji (94%),
 • FFP3 – wysoka skuteczność filtracji (99%).

Dodatkowo, możemy wyodrębnić także trzy typy filtrów z uwagi na ich skuteczność – szczególnie popularnych w Stanach Zjednoczonych:

 • Filtr N95 – odznacza się 95% skutecznością w filtrowaniu powietrza,
 • Filtr  N99 – usuwa z powietrza 99% szkodliwych substancji,
 • Filtr N100 – chroni przed 99,97% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Jak możemy się domyślić najlepiej, aby wybrane przez nas maski dla dzieci oznaczały się klasą FFP2 lub FFP3 – dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza pociecha jest naprawdę chroniona. Oczywiście, zakup maseczki wiąże się również z koniecznością okresowej wymiany filtra, według zaleceń producenta. Standardowo, jeden filtr może być używany około miesiąca – dotyczy to maseczek wielokrotnego użytku. Dodatkowo, należy pamiętać, że żadna maseczka jednorazowa nie może być używana więcej godzin, niż zostało to określone przez producenta. Maski antysmogowe wyróżniają się także pod względem wykonania filtrów. Wyróżniamy:

 • Filtr węglowy – chroni przed smogiem, wieloma wirusami chorób zakaźnych, pyłkami roślin oraz pochłania zapach.
 • HEPA High Efficiency Particulate Air (filter) – posiada naładowane elektrostatyczne cząsteczki, które wyłapują groźne drobinki.
 • Filtr bioaktywny – szczególnie skuteczne. Nie tylko wyłapują szkodliwe cząsteczki, ale także skutecznie je niszczą.
 • Filtry łączone – pomagają w walce z chemią zawartą w aerozolach, kurzem, roztoczami, chlorem czy pyłem.

Zawór oddechowy

Kolejną, istotną częścią, jaką powinna posiadać maska antysmogowa, jest obecność zaworu oddechowego. Zawory tego typu mają za zadanie odprowadzić wydychane powietrze na zewnątrz maski. Dzięki temu oddychanie jest o wiele przyjemniejsze – nie mamy uczucie duszności i wrażenia, że tle zaraz się nam skończy. Dodatkowo, zawory zapobiegają przyswajaniu przez nas własnych, wydychanych bakterii.

Materiał

Dodatkowo, maseczki antysmogowe powinny być wykonane z materiałów, które można samodzielnie dezynfekować i  prać. Warto także zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, do którego włożymy maseczkę zaraz po jej użyciu. Przy wyborze maseczki powinniśmy także zwrócić uwagę na jej wygląd. Dla nas, dorosłych liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, jednak dzieci często marudzą i chcą ubierać tylko ulubione kolory. Warto więc dopasować barwę i wzór do płci dziecka.

Ceny maski dla dzieci

Maska, masce nie równa. Tak samo bywa z ceną. Jej wysokość jest uzależniona w szczególności od skuteczności ochrony. Dlatego podczas wyboru, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki filtr posiada produkt, jak radzi sobie z zwalczaniem zanieczyszczeń i pyłów zawartych w smogu oraz czy zapewnia poprawne oddychanie.

maska dla najmłodszych

Gdzie kupić maski antysmogowe dla dzieci?

Kiedy zdecydujemy się na zakup masek antysmogowych dla dzieci rodzi się kolejne pytanie w tym temacie, a mianowicie, gdzie możemy zakupić takie produkty. Wbrew pozorom, nie jest to trudne do zrealizowania, gdyż maski dla dzieci są równie popularne, co maski dla dorosłych.

Sklepy internetowe

Jednym z najbardziej popularnych miejsc, w którym można nabyć tego typu maseczki są właśnie wszelkiego rodzaju sklepy internetowe. Możemy w nich znaleźć naprawdę szeroki wybór różnego rodzaju maseczek, zarówno w rozbudowanej gamie kolorów, jak i wzorów.  Dostępne są niemal w każdym rozmiarze, nie tylko dla najmłodszych, ale także starszych osób.

Dedykowane sklepy

Niestety, z uwagi na to, że dzieci mają zdecydowanie mniejsze rozmiary, dobrej jakości maski, zapewniające najwyższą ochronę nie zawsze są dostępne w każdym napotkanym sklepie. Jednak z pewnością możemy znaleźć je w aptekach oraz niektórych marketach. Dodatkowo, znajdziemy je w wielu dedykowanych sklepach, jak chociażby RTV Euro AGD, w sklepach medycznych oraz sklepach sportowych.

Rodzaje masek antysmogowych

Istnieje kilka rodzajów maseczek chroniących przed smogiem. Różnią się one przede wszystkim sposobem działania i właściwościami. Dodatkowo, maskę antysmogową powinniśmy dobierać, mając na uwadze okoliczności, w jakich będziemy jej używać. Inną wybierzemy do codziennego użytku, a inną np. na rower.

kobieta w masce filtrującej

Półmaski filtrujące

Wyróżniają się dobrym dopasowaniem do owalu twarzy i obszerną pyłochłonnością. Wykonywane są także z delikatnych tkanin, które nie uwierają i nie podrażniają skóry. W zależności od posiadającej klasy są stosowane niemal w każdej odnodze przemysłu:

 • Półmasek klasy FFP1 – wykorzystywany w przemyśle spożywczym, rolnictwie oraz budownictwie. Szczególnie skuteczny w ochronie przed drobinkami kredy, gipsu, tynku, grafitu czy marmuru.
 • Półmasek klasy FFP2 – chroni przed takimi pyłami, jak azbest, kwarc, aluminium czy miedź. Stosowany podczas wykonywania prac górniczych, hutniczych, chemicznych czy stoczniowych. Skuteczny także podczas obróbki drewna.
 • Półmasek FFP3 – chroni przed szczególnie groźnymi i wysoko sprężonymi drobinkami zawierającymi beryl, kobalt, rad, strychninę, nikiel, kadm, arsen i antymon.

Maski dla sportowców

Dla osób szczególnie aktywnych fizycznie, producenci oferują coraz to lepsze modele masek przystosowanych do użytkowania podczas nadzwyczajnego wysiłku fizycznego. Wyposażone są odpowiedniego rodzaju filtry, które zapewniają komfort oddychania – nie powodując duszności i uczucia niedoboru tlenu. Najbardziej popularne są:

 • maski dla biegaczy,
 • maski dla rowerzystów,
 • maski do spacerowania.

maski dla rowerzystów - producent

Kiedy używać maseczek antysmogowych?

To bardzo ważne pytanie, gdyż niepoprawne stosowanie maseczek może doprowadzić do wielu dyskomfortów i problemów zdrowotnych. Maski zapewniające ochronę od smogu nie mogą być również używane przez osoby, które mają problemy z układem oddychania. W takim wypadku należy to skonsultować z lekarzem. Ponadto warto nieustannie obserwować zachowanie organizmu naszej pociechy podczas noszenia maski. Jakiekolwiek oznaki, że może to zaszkodzić powinny być niezwłocznie skonsultowane ze specjalistą.

Dodatkowo, rzeczą oczywistą jest, że stosowanie masek z filtrami powinno się odbywać tylko i wyłącznie w momencie, kiedy w powietrzu rzeczywiście unosi się smog.

Jak działają maski antysmogowe?

Maski zarówno dla dzieci, jak i osób starszych zapewniają nam skuteczną ochronę przed przedostaniem się zanieczyszczeń w postaci pyłów i innych drobinek ze smogu znajdującego się w powietrzu do naszego organizmu. W głównej mierze odpowiadają za to filtry powietrza, w które zaopatrzona jest maska. Zatrzymują groźne substancje, pozostawiając nam wszystkie niezbędne do życia związki. Dodatkowo, filtr węglowy zatrzymuje także nieprzyjemny zapach smogu. Ponadto, niektóre filtry skutecznie niszczą wirusy i bakterie wychwycone z powietrza, utylizując je.

Jak zakładać maskę?

Aby maska spełniała swoje zadanie, powinna być przede wszystkim odpowiednio założona – najlepiej według wytycznych, jakie określił producent. Należy:

 • Dopasować maskę – w szczególności chodzi tutaj o rozmiar produktu. Maska nie powinna w żadnym miejscu odstawać. Wszelkie otwory będą powodować przedostanie się niebezpiecznych substancji.
 • Ustawić nosek – charakterystyczną część masek. Powinien zapewniać szczelność oraz nie powodować żadnego dyskomfortu noszenia.
 • Maska, a broda – produkt powinien się kończyć poniżej brody. Odpowiada przede wszystkim za dobranie maski w odpowiednim rozmiarze.
 • Ustawić zawory – szczególnie ważne jest, aby je odkręcić. Dzięki temu zawór będzie odpowiednio odprowadzał powietrze. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj przydatne osobom, które noszą okulary – eliminuje problem parowania.

Smog jest obecnie coraz to większym zagrożeniem nie tylko dla dzieci, ale także dla innych stworzeń, które żyją w jego otoczeniu. Nagromadzenie się zawartych w nim pyłów i innych zanieczyszczeń może znacznie pogorszyć nasz stan zdrowia oraz być powodem wielu ciężkich chorób. Dlatego warto zadbać o dobrej jakości maski, których filtry będą skutecznie z nimi walczyć. Należy je wybierać rozsądnie, mając na uwadze przede wszystkim zdrowie własne i swojej pociechy.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię