Czym się kierować podczas świątecznych zakupów?

0
608

Czym się kierować podczas świątecznych zakupów? Na wyjątkową okazję wybierzmy wyjątkowe prezenty.

Dlaczego podarunki pod choinkę są takie ważne? Nasze dzieci czekają na nie cały rok, a im bliżej świąt, z tym większą niecierpliwością oczekują spełnienia

swoich marzeń. Przy zakupach nieocenioną pomocą jest list do Mikołaja. Niech nie zaskoczy nas fakt, że znajdziemy w nim prośby o modne wśród rówieśników

zabawki popularnych marek, obecne na każdej sklepowej półce. Nie odmawiajmy ich naszym dzieciom, bo przynależność do grupy jest ważnym elementem społecznego rozwoju. Sami jednak zaproponujmy coś bardziej przemyślanego, bo świadomie wybrana zabawka lepiej wypełnia czas: uczy kreatywności, rozwija wyobraźnię, wpływa na umiejętności socjalne i wzmacnia rodzinne więzi, a przy tym ukierunkowuje poczucie estetyki. Proste, tradycyjne zabawy wymagają od dziecka i od rodzica większego zaangażowania niż tylko włożenia baterii i przyciśnięcie guzika, dają też więcej satysfakcji.

Ulubionym tematem wśród dzieci jest zabawa w dom, pomagająca im naśladować ”dorosłe” życie. Jest wiele możliwości żeby ją urozmaicić: np. drewniane owoce, które nawet najmłodsi mogą bez obaw kroić (składają się z kawałków połączonych rzepem), albo zestaw akcesoriów do przygotowania pikniku dla pluszaków. Podobną funkcję spełnia domek dla lalek z zestawem mebelków. Dzieci mogą go po swojemu urządzić i odgrywać w nim sceny z życia rodziny lalek.

Budowanie to również uniwersalny i wciągający sposób na zabawę. Zestaw drewnianych klocków i szklanych kulek pozwala skonstruować tor, który rozwija umiejętności manualne i … uczy podstaw fizyki. Kolorowe szklane kulki same w sobie mają niezliczoną ilość zastosowań i stanowią piękny dodatek do prezentów.

Rozejrzyjmy się za grami, ale nie tymi komputerowymi, lecz tradycyjnymi „analogowymi”, one również potrafią dostarczyć wielu emocji, a przy tym dają okazję do radosnego spędzenia rodzinnych wieczorów. W zależności od wieku dziecka możemy wybierać między prostą grą zręcznościową, jak łowienie magnetycznych rybek po klasyczne warcaby albo rozmaite gry karciane. Bardzo ciekawą propozycją dla kilkulatków jest np. gra „Grymasy” – polega ona na robieniu przezabawnych min, a przy tym trenuje pamięć.

Innym pomysłem na mądry prezent są zabawki kreatywne, przy pomocy których zorganizujemy dzieciom wspaniałe warsztaty plastyczne: stworki z ciastoliny, własna biżuteria i galeria obrazów będą trwałą pamiątką po tej zabawie. Takie zestawy pomogą też tworzyć świąteczną atmosferę. Papierowe gwiazdki, mobile, pompony nadają się idealnie do ozdobienia choinki, którą będzie można się z dumą pochwalić przed gośćmi. Zestaw świątecznych naklejek ucieszy małych dekoratorów: mogą nimi bez ograniczeń ozdabiać ściany i meble. Po świętach naklejki dają się łatwo usunąć (nie pozostawiają śladów) i przykleić z powrotem na planszę: posłużą znowu za rok, bo są przeznaczone do wielokrotnego użycia.

Pamiętajmy, że dzieci są doskonałymi obserwatorami – jeśli chcemy żeby aktywnie angażowały się w zabawę, sami dajmy im przykład. Nie ma lepszego podarunku niż wspólnie spędzony czas. Żeby go mądrze i radośnie wykorzystać, zainspiruj się ofertą niebanalnych zabawek w sklepie

Łóżka dla dzieci