„Daleko jeszcze?” Z dzieckiem w samochodzie

0
872

Dłuższe czy krótsze wyjazdy z dzieckiem wiążą się z koniecznością odpowiedniego przygotowania. Niezależnie od tego czy wybieramy się na tygodniowe wakacje czy popołudniową wizytę u rodziny, która mieszka nieco dalej – dłuższa podróż samochodem z dziećmi może okazać się nie lada wyzwaniem.

Dlaczego dzieci najczęściej źle znoszą podróż? Dłuższa droga po prostu nudzi dzieci, które w dodatku (ze względów bezpieczeństwa) pozbawione są możliwości swobodnego poruszania się. Pociechy nie mogą się się swobodnie pobawić, męczy je długotrwałe pozostawanie w wymuszonej pozycji i zapięte pasy bezpieczeństwa. I wtedy pojawia się marudzenie i uporczywe pytanie: „daleko jeszcze?”

Dzieci bardzo lubią wszelkiego rodzaju wyjazdy, warto więc zadbać, żeby podróż upływała im miło i w waszym samochodzie nie było miejsca na nudę. Od czego zacząć? Najlepiej od rozmowy o planowanej wycieczce. Trzeba powiedzieć dziecku co nieco o miejscu, do którego wybiera się rodzina i o tym jak zamierzają spędzić tam czas, ale też ile czasu zajmie przejazd samochodem. Dziecko wiedząc, że coś miłego czeka go u celu podróży lepiej będzie znosiło jej trudy.

Podstawowa sprawa, której nie trzeba dodatkowo rozwijać ani uzasadniać – fotelik samochodowy. Bezpieczny i wygodny, odpowiednio dopasowany do wieku i wzrostu dziecka. Jeśli wiesz, że twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną to odpowiednio wcześniej należy mu podać stosowne leki, tak aby podróż nie była dla malca (i rodziców) udręką.

Istotną kwestią jest dbałość o wygodne ubranie dla pociechy na drogę. Komfort jazdy poprawi ubranie, które nie uwiera ani nie ogranicza ruchów oraz dopasowane będzie do temperatury panującej na zewnątrz i w samochodzie. Lekkostrawne, zdrowe przekąski mogą umilić podróż, należy jednak wybierać takie produkty, które nie spowodują „rewolucji” żołądkowych u naszych maluchów.


Ruszając w drogę nie można zapomnieć o zabraniu z domu ulubionej zabawki naszej pociechy. Ukochana lalka, najfajniejszy miś czy samochodzik zajmą uwagę dziecka i nie pozwolą się mu znudzić w trakcie drogi. Innym urozmaiceniem może być prowadzenie w aucie rodzinnych zabaw. Ze starszymi dziećmi można prowadzić konkurs rozpoznawania znaków drogowych czy mijanych budynków. Można też na przykład zagrać w słówka i wymyślać kolejne słowa, które zaczynają się na literę na jaką skończyło się wcześniejsze słowo, czy wymyślać wspólne historyjki. Rodzic, który nie prowadzi auta może też zorganizować dla dzieci mini-teatrzyk, w którym, będą występować palce z namalowanymi buźkami.

Jeśli dużo podróżujecie z dziećmi samochodem, warto pomyśleć o specjalnych akcesoriach dla dzieci, takich jak zabawki dźwiękowe, maty, lusterka. Ich zaletą jest przystosowanie do bezpiecznego użytkowania w samochodzie.
Samochodowa edycja programu „Jaka to melodia?” jest kolejnym sposobem na samochodową nudę. Fragmenty piosenek do odgadywania możecie śpiewać sami lub wcześniej przygotować sobie nagranie fragmentów ulubionych przebojów waszego dziecka. W takich konkursach ważne, aby tak wybrać utwory, żeby dziecko miło szansę na zwycięstwo. Tradycyjnie można w podróży samochodem wykorzystać książki dla zwalczenia nudy. Jeśli jednak dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną zamiast książki lepiej wybrać aduiobook, ponieważ czytanie może potęgować mdłości.

I najważniejsze – żadne triki nie pomogą, jeżeli w trakcie podróży odpowiednio często nie będziemy robić przerw. Przydadzą się one każdemu, zarówno małym jaki i dorosłym pasażerom. Rozprostowanie nóg, kilka łyków świeżego powietrza i dalsza podróż będzie przyjemniejsza.

Te proste sposoby powinny ułatwić wam podróżowanie z dzieckiem w samochodzie. Nie pozostaje nic innego jak życzyć przyjemniej, a przede wszystkim bezpiecznej podróży.
Artykuł opracowano przy wykorzystaniu materiałów ze strony: radosnapolana.pl

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię