Dentysta dziecięcy przyjacielem rodziny

0
762

Problemy z uzębieniem to poważny problem dużej części Polaków i to coraz młodszych. Próchnica wczesnego dzieciństwa zbiera zastraszające żniwo, nie mniej groźne są choroby przyzębia oraz wady zgryzu. Prawidłowo prowadzona profilaktyka powinna zaczynać się w bardzo wczesnym wieku. Jednak mało którzy rodzice zdają sobie sprawę, że już w szóstym miesiącu życia, zaraz po wyrznięciu się pierwszych, mlecznych ząbków dziecko może chorować na próchnicę! Przyczyn jest bardzo wiele, a do najpoważniejszych należy brak odpowiedniej higieny jamy ustnej dziecka, co wynika najczęściej z nieświadomości i zaniedbań rodziców czy opiekunów i/oraz niewłaściwej diety.

Poznań i stomatolog – zdrowe połączenie

W 2013 roku, w Poznaniu rozpoczęto innowacyjny program pod nazwą „Dzieciństwo bez próchnicy”. Realizowany z rozmachem projekt, finansowany ze szwajcarskich i polskich funduszy ma na celu edukację i propagowanie właściwego postępowania i dbania o zęby. Dentysta dziecięcy to wciąż zbyt rzadko odwiedzany specjalista, a przecież od dawna wiadomo, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W trybie pilnym należało podjąć działania, aby zmienić nastawienie i przyzwyczajenia rodziców oraz nauczyć maluchy dbania o swoje zęby i co nie mniej ważne, przełamać ich lęki przed wizytą. To pierwsza, na tak dużą skalę prowadzona akcja profilaktyczna i to nie tylko edukująca dzieci, ale również mająca za zadanie szkolenie lekarzy, pielęgniarek, nauczycieli i oczywiście rodziców. Doskonałym rezultatem będzie gdy słowo dentysta dziecięcy maluchom kojarzyć się będzie z normalnością i codziennością. „Projekt potrwa do grudnia 2016 roku. Jego budżet wynosi ok. 6 mln franków szwajcarskich. 85 proc. dofinansowane jest ze szwajcarsko-polskiego programu o współpracy, z kolei pozostałe 15 proc. zapewnia Ministerstwo Zdrowia.” W ramach działań statutowych stworzono szereg bardzo sugestywnych i przejrzystych, łatwych w odbiorze plakatów, broszur oraz stronę internetową. Warto odwiedzić witrynę domową programu. Fachowo zaprojektowana i wykonana strona z przejrzystą nawigacją, bogata w treści edukacyjne i materiały prasowe to doskonała promocja akcji, a jednocześnie źródło wiedzy, podanej w prosty i łatwo przyswajalny sposób, inspiracji, pomysłów oraz wymiany doświadczeń z innymi rodzicami (na specjalnym forum).

Specjalista, dentysta dziecięcy odwiedź go bez obaw

Od pewnego czasu powstaje coraz więcej specjalistycznych gabinetów stomatologicznych dla dzieci. To specyficzni pacjenci i potrzebują lekarza o specjalnych predyspozycjach. Jak podkreśla dr Dominika Maćkowiak, lekarz stomatolog z Polikliniki Słonecznej „właściwe, pełne empatii i wyrozumiałości podejście do leczenia i profilaktyki dzieci pozwoli im bez zbędnego stresu przywyknąć do samodzielnego dbania o swoje zęby i zachować te nawyki na całe życie”. Warto zatem poszukać i skorzystać z usług takich gabinetów.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię