Jak wybierać zabawki dla dzieci?

0
934

Zastanawiając się, jaką zabawkę kupić dziecku, musimy dobrze przemyśleć wybór. Zakupiony przedmiot ma nie tylko bawić, ale w pewnym sensie też wychowywać. Zabawki pomagają rozwinąć sprawność ruchową dziecka, budzą jego zainteresowanie światem i oczywiście dostarczają mnóstwo dobrej zabawy. Dlatego szalenie ważne jest odpowiednie dobranie zabawki do wieku dziecka.

Zabawki są nieodłącznym elementem dziecięcej wyprawki. Pośród setek dostępnych na rynku produktów, trudno jest wybrać ten idealny, który nie tylko zapewni dziecku dobrą zabawę, ale też nie będzie stanowił zagrożenia. Jakie powinny być idealne zabawki dla dziecka? Przede wszystkim bezpieczne i dostosowane do wieku maluszka. W zależności od tego ile miesięcy lub lat ma nasza pociecha, będziemy wybierać pomiędzy grzechotkami, pluszakami, lalkami, klockami i wieloma innymi. Poszukując zabawki dla swojej pociechy, należy robić to mądrze – nie możemy ulegać jedynie kolorowemu opakowaniu, które może kryć wątpliwej jakości zawartość. Często rodzice decydują się na udziwniane gadżety, ponieważ są zachwyceni zabawkami, jakich w ich czasach po prostu nie było. Na co w takim razie należy zwrócić szczególną uwagę?

Atesty

Zabawki sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być oznaczone znaczkiem CE, który oznacza, że dany produkt jest zgodny z normami technicznymi przyjętymi przez państwa wspólnoty, a także, że je jest on bezpieczny i przyjazny dla środowiska. W przypadku zabawek wyprodukowanych w Polsce na metkach możemy spodziewać się atestów od takich instytucji jak: Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia dziecka czy Państwowy Zakład Higieny.

Bezpieczeństwo

Małe dzieci poznają świat w zupełnie inny sposób niż ludzie dorośli. Używają do tego wszystkich zmysłów, dlatego możemy być pewni, że zakupiona zabawka na pewno trafi do buzi maluszka. Dziecko będzie ją gryzło, żuło i śliniło, żeby w ten sposób przekonać się co tym razem trafiło w jego ręce. Zabawki, które kupujemy dla dzieci powinny być pozbawione ostrych krawędzi, ani nie mogą składać się z elementów, które można łatwo odłączyć od całości i połknąć. Jeśli zabawki wydają dźwięki, nie mogą one być zbyt intensywne, żeby nie przestraszyły maluszka w trakcie zabawy.

Przeznaczenie

Producenci zabawek są zobowiązani do umieszczenia na swoich produktach informacji, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany pluszak, lalka czy piłka. Adekwatność zabawki do wieku dziecka sprawi, że maleństwo będzie się bawiło dobrze i bezpiecznie.

Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 miesiąca życia nie potrafią jeszcze skupić dobrze uwagi, a ich ruchy wciąż są nieskoordynowane. Dlatego zabawki dla najmłodszych powinny być kolorowe, mieć wyrazistą fakturę i wydawać dźwięki. Takie przedmioty umieszczone np. nad łóżeczkiem na pewno zwrócą uwagę niemowlęcia. Starsze dzieci, których ruchy są już bardziej skoordynowane mogą zacząć bawić się dużymi klockami, układankami, kółeczkami nakładanymi na patyk, piłeczkami, gumowymi zwierzątkami czy sztywnymi książeczkami z dużymi obrazkami. Gdy maluszek zbliża się do ukończenia pierwszego roku życia, zabawki powinny pobudzać do pionizacji i przemieszczania się. Dlatego w tym czasie świetnie sprawdzą się zabawki ruchome, np. duże samochodziki czy wózki.

Wybierając zabawki, warto także zwrócić uwagę na względy edukacyjne. Już pierwsze zabawki mogą być swoistymi przewodnikami po świecie roślin czy zwierząt. O ile to możliwe, wybierane przedmioty powinny być też w jakiejś mierze atrakcyjne dla rodziców, bo przecież wspólna zabawa jest zawsze najlepsza.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem RTV Euro AGD.

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię