Dlaczego warto uczyć się gry na pianinie – 20 korzyści

0
4324

Czy wiecie, że gra na pianinie stymuluje pracę całego mózgu a nie tylko poszczególnych jego części? Wygrywając melodie można wyleczyć się nawet z dysleksji!

Jakie jeszcze korzyści przynosi nauka fortepianu?

Kiedy rozpocząć naukę gry na pianinie?

Na you tube możemy natrafić na trzylatki grające perfekcyjnie Mozarta. Jednak nie każdy trzylatek jest gotowy do nauki gry. Dlatego nie ma idealnego wieku na muzyczne kształcenie się, bo każde dziecko jest inne. Wybitnym pianistą może zostać zarówno dziecko rozpoczynające kurs w wieku trzech lat, jak i dziewięciu. Również dużo zyskać może osoba rozpoczynająca uczenie się w wieku nastoletnim.

Mówi się jednak, że najlepszym czasem na rozpoczęcie nauki jest wiek sześć lat, bo wtedy dziecko zna już cyfry i litery oraz umie czytać. Pamiętajcie też, że dziecko musi także interesować się muzyką – bez tego ani rusz. Szkoła muzyczna jest otwarta tylko dla tych, którzy tego faktycznie chcą.

A jaka jest górna granicą? Do jakiego wieku można zacząć naukę gry? Tutaj także nie ma reguł, bo rozpocząć naukę można po trzydziestce, po pięćdziesiątce a nawet w znacznie starszym wieku. Najważniejsza jest ochota i pasja.

gra na pianinie

A oto co zyskujecie wygrywając melodie:

  1. Inteligencja – zwiększacie IQ

Tak, badania naukowe dowodzą, że dzieci poniżej 7 roku życia uczące się gry na pianinie osiągają wyższy wynik o 7,5 punktów w testach na inteligencję niż dzieci nie uczące się gry na instrumencie.

2. Uspokajacie się

Granie melodii odpręża i wprowadza w stan relaksacji nasz umysł.

3. Uczycie się, że nauka to przyjemność

Kurs gry na pianinie to nie tylko nauka, ale także przyjemność. Dzięki temu zaczynacie kojarzyć uczenie się z komfortem.

4. Jesteście zorganizowani

Pianiści mają bardzo napięty grafik, a każda minuta jest cenna. Ale udaje im się wygospodarować czas zarówno na obowiązki jak i przyjemności.

5. Zyskujecie pasję

Nauka gry na pianinie dla dzieci i dorosłych ma świetne zadatki na pasję. Posiadanie pasji dodaje sensu życiu i sprawia, że jest ono ekscytujące. Ludzie z pasją są interesujący dla innych i szczęśliwsi.

6. Ćwiczycie i koordynujecie wiele zmysłów

Gra na tym pięknym instrumencie to nie tylko ćwiczenie słuchu, ale także dotyku. Ćwiczycie również wzrok, czytając nuty i odnajdując klawisze. Uczycie swoje zmysły, aby współpracowały ze sobą.

7. Zyskujecie satysfakcje

Bezbłędne opanowanie nowego utworu jest porównywalne z dostaniem piątki ze sprawdzianu. Daje to Wam poczucie spełnienia i zadowolenia z siebie.

8. Ćwiczycie koordynację ruchową

Dzieje się tak dlatego, że grając angażujemy różne mięśnie, nie tylko dłonie ale także stopy zaangażowane do wciskania pedałów i również usta, jeśli przy tym śpiewamy.

9. Jesteście systematyczni

Inne korzyści gry na pianinie to systematyczność. Tylko przez regularną naukę można osiągnąć rezultaty w graniu. Nawyk systematyczności przydaje się w wielu dziedzinach życia.

10. Zyskujecie znajomości

Muzycy to interesujący ludzie o szerokich horyzontach myślowych i otwartych umysłach. Grając na pianinie wkraczacie w tę grupę i nim się zorientujecie, znajdziecie w niej przyjaciół.

11. Stymulujecie pracę całego mózgu

Takie metody jak magnetyczny rezonans jądrowy czy pozytonowa, emisyjna tomografia komputerowa pozwalają zobrazować działanie mózgu i wykryć, które jego części są zaangażowane do wykonywania określonej czynności. I o ile czytanie czy liczenie angażują poszczególne części mózgu, to gra na pianinie stymuluje pracę niemal każdej jego części!

12. Wasze półkule mózgowe lepiej się komunikują

Gra na pianinie angażuje pracę ciała modzelowatego, które przekazuje informacje między lewą a prawą półkulą mózgu. Nie tylko rozwijacie myślenie analityczne i wyobraźnię, ale także zwiększacie elastyczność mózgu.

13. Łatwiej się koncentrujecie

Aby poprawnie zagrać utwór, wymagana jest dobra koncentracja. Ćwiczycie ją za każdym razem, kiedy siadacie do pianina.

14. Ćwiczycie poprawną postawę kręgosłupa

Siedząc przy pianinie Wasze ciała przybiega prawidłową postawę w zupełnie naturalny sposób, gdyż łatwiej wówczas się gra. Kształtujecie tym samym nawyk siedzenia prosto. Badania naukowe wykazały, że ludzie, którzy siedzą prosto są bardziej pewni siebie i swoich pomysłów.

15. Stajecie się bardziej czujni

Czujność ćwiczycie na przykład pilnując prawidłowej tonacji i rytmu. Stajecie się czujni na każdy błąd.

16. Jesteście skuteczni

Pianiści bardziej efektywniej tworzą plany i strategie.

17. Jest Wam przyjemnie

Badania przeprowadzone przez grupę Valorie Salimpoor i Robert Zatorre z McGill University w Montrealu wykazały, że grając na pianinie produkujemy więcej dopaminy odpowiedzialnej za świetne samopoczucie.

18. Zarabiacie pieniądze

A przynajmniej zyskujecie szansę na zarobek. Możecie udzielać lekcji gdy, występować albo nagrywać pracując jako muzyk sesyjny.

19. Macie lepszą pamięć

Pianiści muszą zapamiętać jednocześnie treść emocjonalną, dźwiękową i konceptualną, dzięki czemu ćwiczą pamięć.

20. Zyskujecie wyczucie rytmu

Granie melodii sprawia, że uczycie się wykonywać różne czynności w odpowiednim tempie i w odpowiednim czasie. Taka regularność bardzo ułatwia i uprzyjemnia życie. Z kolei badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge wykazały, że zdolność słyszenia rytmu jest połączona ze zdolnością pisania i czytania. Grając leczycie więc także dysleksję.

Zaczynamy?

Czy jesteście już dostatecznie zmotywowani do tego, aby rozpocząć naukę gry na tym pięknym instrumencie? Obojętnie czy macie piętnaście, dwadzieścia czy pięćdziesiąt lat, najważniejsza jest pasja do grania. Zacząć można w każdym momencie, a korzyści z gry jest mnóstwo.

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię