Dlaczego warto zapoznawać dzieci ze sztuką?

0
811

Niektórzy rodzice bywają często przytłoczeni mnogością wydarzeń czy imprez dla dzieci odbywających się w mieście. Większość dużych miast w Polsce oferuje bardzo wiele atrakcji dla dzieci. Wśród różnych ofert sal zabaw, kin czy też warsztatów dedykowanych najmłodszym, niestety mało osób wybiera teatr, muzeum czy wystawę jako weekendową rozrywkę dla dzieci. A warto, nawet bardzo, ponieważ teatry dla dzieci zarówno bawią, jak i uczą najmłodszych.

Dzięki wizytom w teatrze, dzieci uwrażliwiają się na sztukę i istnieje duża szansa, że w przyszłości wyrosną na wrażliwych i empatycznych odbiorców szeroko pojętej sztuki. Wizyty w muzeum również stymulują ciekawość dzieci, a oglądanie wystaw rozwija dziecięcy światopogląd i poszerza horyzonty.

Zadając sobie pytanie, co dla dzieci w Warszawie jest najlepszą propozycją na spędzenie wolnego czasu. wiele osób nie jest świadomych korzyści obcowania ze sztuką, twierdząc, że maluchy są za małe. Nic bardziej mylnego – jeżeli dziecko od maleńkości jest przyzwyczajane do odwiedzania instytucji kulturalnych to w późniejszym życiu daje to wymierne korzyści – dziecko jest bardziej otwarte na świat oraz bardziej kreatywne.

W Warszawie są instytucje kulturalne specjalnie przygotowane dla dzieci, do takich należą między innymi muzeum etnograficzne czy Teatr Małego Widza. W teatrze wystawiane są spektakle już dla najmłodszych dzieci, przedstawienia, które nie mają sztywnej fabuły, a są bardziej grą kolorów czy gestów oraz próbą nawiązania dialogu z najmłodszą widownią i zainteresowania jej akcją na scenie. Z kolei muzeum etnograficzne posiada ciekawy program, dostosowany do najmłodszych odwiedzających. Lekcje muzealne są skonstruowane w taki sposób, aby nie zanudzać dzieci kilkunastominutowymi wywodami, lecz aby zainteresować je tematyką lekcji.

Wybierając teatr, wystawę czy też muzeum, do którego wybierzemy się z dzieckiem trzeba wybrać odpowiednią instytucję. Głównym kryterium wyboru powinny być zainteresowania malucha. Dla przykładu chłopiec, który interesuje się wojskiem, chętnie bawi się żołnierzykami i z zaciekawieniem słucha opowieści dziadka, emerytowanego wojskowego, na pewno z ciekawością zwiedzi muzeum Wojska Polskiego, obejrzy prawdziwy czołg czy samolot wojskowy.

Z kolei dziewczynka, która lubi bawić się w teatrzyk i chętnie „odgrywa” różne role lub naśladuje członków rodziny, z pewnością ucieszy się z wizyty w teatrze i możliwości zobaczenia „na żywo” aktorów wcielających się w bajkowe postacie. Dla dzieci różnica między postaciami widocznymi na szklanym ekranie (na telewizorze czy w kinie), a postaciami, które występują na scenie w teatrze jest jeszcze większa niż dla osoby dorosłej.

Następnym razem, gdy zadamy sobie pytanie „co ciekawego dla dzieci jest w Warszawie?”, warto pamiętać, że wiele instytucji kulturalnych jest w stanie bardziej zaciekawić dziecko niż np. bajka w kinie. Warto pamiętać, jakie korzyści płyną ze zaznajamiania dziecka ze sztuką, wszak „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię