Życie zaczyna się po… menopauzie!

1
919

Nie bez powodu okres życia po 40-tce określa się jako „drugą młodość”. Stabilna sytuacja rodzinna i zawodowa, więcej czasu dla siebie, wreszcie nadszedł czas na realizację dawno odkładanych marzeń i planów. Co zrobić, aby czuć się młodo? Jak poradzić sobie z menopauzą? I jak czerpać z życia pełnymi garściami?

Słyszy się czasem opinie, że menopauza to koniec aktywnego życia, to zamknięcie rozdziału kobiecości i utrata seksapilu. Na szczęście coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę, że to najpiękniejsze lata ich życia, że życie zaczyna się po 50-tce. Kobiety po menopauzie są piękne, zadbane, pełne życia i seksowne. Warto zdać sobie sprawę, że wreszcie nadszedł czas dla siebie. Jesteś w kwiecie wieku, dzieci rozpoczęły swoje dorosłe życie, jesteś aktywna zawodowo, z dużym doświadczeniem i z ustabilizowaną sytuacją finansową. Masz więcej czasu i duży apetyt na życie. To idealny moment, aby zrealizować od lat odkładane plany, spełnić marzenia – podróże, hobby, aktywność sportowa, może rozwój własnego biznesu. Ale żeby tak było, trzeba poradzić sobie z menopauzą. Jak to zrobić?

Przede wszystkim – psychika!

Ważne jest odpowiednie nastawienie, obserwowanie swojego ciała i szybka reakcja w przypadku pojawienia się kłopotliwych objawów. Pamiętaj, że menopauza to naturalny stan fizjologiczny, który pojawia się w życiu każdej kobiety po wielu latach płodności. Warto sobie uświadomić, że to nie koniec aktywnego życia, także intymnego. To kilkuletni okres przejściowy, po którym mijają bolesne miesiączki i pozbywasz się obaw przed nieplanowaną ciążą. Pamiętaj, że menopauza to nie początek starości, to początek „drugiej młodości”.

Jak radzić sobie z objawami menopauzy?

Objawy przekwitania bywają kłopotliwe, jednak jeśli odpowiednio szybko zareagujesz – znacznie je złagodzisz, co pozwoli ci spokojnie przejść przez ten okres. Po czym poznać, że wchodzisz w okres okołomenopauzalny? Pierwszym sygnałem są miesiączki, które stają się nieregularne i stopniowo zanikają. Pojawiają się uderzenia gorąca, często połączone z silnym zarumienieniem twarzy, szyi i dekoltu, po których występuje silne pocenie i dreszcze. Spadek koncentracji, pogorszenie samopoczucia, kłopoty z pamięcią, bóle mięśni i stawów, problemy ze snem, spadek libido i bolesne stosunki, i te najbardziej kłopotliwe – nagłe zmiany nastroju, ciągłe poddenerwowanie, spadek masy mięśniowej oraz wzrost tkanki tłuszczowej – objawy są kłopotliwe i potrafią wywrócić codzienne życie do góry nogami. Ale są sposoby, aby je łagodzić lub całkiem wyeliminować.

Przede wszystkim warto wybrać się do ginekologa i endokrynologa. Podstawą radzenia sobie z menopauzą jest hormonalna terapia zastępcza, która wyrówna poziom hormonów i złagodzi objawy. Niekiedy lekarze zalecają także zażywanie leków przeciwdepresyjnych, które poprawiają nastrój i łagodzą uderzenia gorąca. Istnieje także szereg preparatów i suplementów diety polecanych na stan, jakim jest menopauza. Leki polepszą ogólne samopoczucie, poprawią libido, pozwolą uniknąć tycia i osteoporozy.

Sama też możesz sobie pomóc. Nie przegrzewaj się, ubieraj na cebulkę, pij zimne napoje, gdy czujesz, że zbliża się atak gorąca. Znajdź sposoby na łagodzenie zdenerwowania, dużo odpoczywaj i nie poddawaj się kiepskiemu nastrojowi. Zacznij regularnie uprawiać aktywność sportową, aby uniknąć przyrostu masy.

Pamiętaj, że menopauza to przejściowy okres. Jedne kobiety doświadczają szeregu objawów, inne przechodzą prawie bezobjawowo. Zaakceptuj go, bo to naturalny etap w życiu każdej kobiety.

 

Artykuł został przygotowany przez redakcję www.nowafarmacja.pl. Suplementy diety i kosmetyki to nasza specjalność.

fot. by Lies Thru a Lens via flickr.com, creative common licence

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. ja bardzo skutecznie poradziłam sobie ze skutkami ubocznymi stosowania hormonalnej terapii zastepczej, mój lekarz polecił mi brać osłonowo harmonellę która przede wszystkim chroni moje serce, wątrobę czy układ krążenia, dla mnie ważne jest to że jest polecana przez ginekologów i Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię