Dolegliwości trawienne u niemowląt – jak radzić sobie z kolką?

0
713
kolka u niemowląt
Dolegliwości trawienne u niemowląt to dosyć częsty problem, który może dotyczyć nawet co drugiego malucha. Zazwyczaj ma to miejsce w pierwszych tygodniach życia i jest związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego. Pomimo że jest to dolegliwość przejściowa, to stanowi źródło niepokoju zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca to łagodne i przejściowe zaburzenie, które dotyczy 10-40% niemowląt na całym świecie. Z definicji kolki wynika, że jest to napad nieukojonego płaczu, który występuje ponad 3 godziny na dobę, 3 razy w tygodniu i przez okres dłuższy niż 3 tygodnie. Największe nasilenie tego zjawiska występuje między 3. a 6. tygodniem życia, a ustępuje samoistnie około 5. miesiąca życia. Zapadają na nią z równą częstością zarówno niemowlęta płci żeńskiej, jak i męskiej, a także nie stwierdza się związku ze sposobem karmienia.

Jak postępować w przypadku kolki?

Po pierwsze – radzi się wyeliminować czynniki, które mogą sprzyjać występowaniu kolki. Należą do nich: narażenie niemowlęcia na dym tytoniowy, karmienie mlekiem modyfikowanym, a nawet depresja poporodowa u matki dziecka. Oprócz tego warto ograniczyć nadmierną ilość zewnętrznych bodźców ze środowiska zewnętrznego, na które może być narażone niemowlę np. hałas, głośne dźwięki, nadmierne oświetlenie.

Po drugie – bardzo ważne jest uspokojenie rodziców i stabilizacja emocjonalna, ponieważ zdenerwowanie bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka. W tym czasie szczególnie poleca się zadbać o wyjątkowy komfort malucha i mamy, a także stworzyć wyciszającą i bezpieczną atmosferę.

Po trzecie – skuteczne okazuje się przeanalizowanie rytmu karmienia dziecka, ponieważ bardzo często zdarza się, że maluch jest zbyt często przystawiany do piersi. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wypracowanie regularnego karmienia, co 3-4 godziny, co pozwala na sprawniejszą pracę układu pokarmowego.

Po czwarte – należy sprawdzić, czy w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, nie jest zbyt gorąco, a niemowlę nie jest przegrzane. Optymalna temperatura otoczenia mieści się w zakresie 21-22°C, przy której dziecko powinno być ubrane w przewiewne śpioszki.

Po piąte – można sięgnąć po delikatne zabiegi terapeutyczne, które mogą wykonać samodzielnie rodzice. Należą do nich: delikatny masaż brzuszka lub pleców malucha, okład z ciepłej pieluszki na brzuszek, a także spokojne kołysanie dziecka.

Po szóste – można sięgnąć po leki, które zmniejszają napięcie powierzchniowe gazów w jelitach, takie jak krople Espumisan. W swoim składzie zawierają one symetykon, który jest substancją farmakologicznie i fizjologicznie obojętną, nie wchłania się z przewodu pokarmowego oraz nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne. Dzięki temu uwolnione gazy mogą być wchłaniane przez ścianę jelita i fizjologicznie usuwane z przewodu pokarmowego na drodze ruchów perystaltycznych.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię