Domowe sposoby na siniaki u dziecka

0
915
Mali odkrywcy są stale narażeni na różne drobne urazy. Siniak, który dla dorosłego nie jest zbyt poważnym problemem, dla dziecka może być dramatem. Jak sobie z nimi radzić w domu?

Składniki odżywcze a zdrowie naczyń krwionośnych

Siniak to naturalna reakcja obronna organizmu w miejscu, w którym ciało zbyt gwałtownie zetknęło się z twardą powierzchnią. Szczególnie widoczne są u dzieci, których skóra jest delikatna. Dodatkowo ryzyko powstawania siniaków jest większe u osób, które mają niski poziom:

  • witaminy C,
  • witaminy K,
  • żelaza

w organizmie. Mogą one mieć kruche naczynia krwionośne, które łatwo jest uszkodzić przy byle urazie. Witaminy C i K odpowiadają za wzmocnienie naczyń krwionośnych, podczas gdy żelazo działa krwiotwórczo, a tym samym zapewnia prawidłowy skład i krzepliwość krwi. Warto zadbać, by dieta malucha była pełnowartościowa, pełna świeżych produktów bogatych właśnie w te składniki. Szczególnie bogate w te minerały są: pietruszka, szpinak czy buraki. Na efekty nowej diety trzeba będzie jednak poczekać kilka miesięcy. Jeśli siniaków jest dużo i wydaje się, że pojawiają się „znikąd”, warto skonsultować się z lekarzem pod kątem niedoborów i ewentualnych innych dolegliwości.

Czy zimne okłady na siniaki u dzieci działają?

Zimne okłady świetnie niwelują obrzęki tuż po stłuczeniu, przez co siniak w tym miejscu może być mniejszy. Dlatego tuż po upadku z drabinki dobrym pomysłem jest przyłożenie w to miejsce lodu lub włożenie go po strumień zimnej wody. Szczególnie w czasie pierwszego dnia po stłuczeniu warto ograniczyć ruch i osłaniać obolałe miejsce.

Kończyny można trzymać w górze, jeśli to na nich znajduje się zasinienie. Można kupić żelowe okłady i specjalne opatrunki osłonowe. Przydadzą się one, jeśli nie da się uniknąć ruszania obolałą częścią ciała. Taki grubszy opatrunek zabezpiecza też przed dalszymi urazami w czasie zabawy.

Inne sposoby na siniaki u dziecka

Można też znaleźć w aptece gotowe produkty przeznaczone do stosowania miejscowego na skórę. Zawsze lepiej sprawdzić, czy są one odpowiednie do stosowania u dzieci. Substancje aktywne z maści dla dorosłych mogą podrażniać i wysuszać delikatną skórę dziecka, a ich stężenie czy zawarte substancje pomocnicze nie zawsze będą odpowiednie.

Warto szukać odpowiednich preparatów dla dzieci jeszcze przed wycieczką czy wyjściem na plac zabaw. W ten sposób delikatny środek kojący skórę będzie zawsze pod ręką. Przykładem jest Fastum Junior z:

  • mentolem, który chłodzi i zapewnia uczucie natychmiastowej ulgi,
  • escyną, wspomagającą naturalne zmniejszanie obrzęków,
  • bromelainą, która redukuje zaczerwienienia,
  • trokserutyną, chroniącą naczynia krwionośne,
  • kadzidłowcem, działającym kojąco na skórę w miejscu nałożenia.

Zadbaj o skórę dziecka

Fastum Junior ma formę łagodnej emulsji, która szybko się wchłania, więc skórę można od razu przykryć ubraniem. Aby efekty dynamicznej zabawy na świeżym powietrzu nie były zbyt dotkliwe dla skóry, warto o nią dbać każdego dnia. Również po stłuczeniu zwracaj uwagę na skład preparatu, który stosujesz. Emulsje oparte na wysokich stężeniach alkoholu mogą zbyt silnie wysuszać. Sprawdzaj też, czy środek nie zawiera parafiny, która zatyka pory skóry. Dzięki temu skóra będzie stale w dobrej kondycji, a to warunkuje dobre gojenie się również w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię