Funkcjonalne nosidło do fotelika

0
488
W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci obowiązkowo muszą jeździć w foteliku do osiągnięcia pewnego wzrostu, rodzice często zadają sobie pytanie jak długo dzieci mogą jeździć w konkretnym foteliku i kiedy należy go zmienić na większy. Wątpliwości najczęściej pojawiają się u rodziców małych dzieci, gdyż to właśnie wtedy często wymienia się foteliki na coraz większe.

W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci obowiązkowo muszą jeździć w foteliku do osiągnięcia pewnego wzrostu, rodzice często zadają sobie pytanie jak długo dzieci mogą jeździć w konkretnym foteliku i kiedy należy go zmienić na większy.

Wątpliwości najczęściej pojawiają się u rodziców małych dzieci, gdyż to właśnie wtedy często wymienia się foteliki na coraz większe.

Grupy fotelików dla dzieci

W trakcie swojego życia każde dziecko zalicza kilka różnych fotelików samochodowych dostosowanych do jego wagi i wzrostu. Najczęściej wyróżnia się 3 podstawowe kategorie fotelików – foteliki dla niemowlaka, foteliki dla malucha oraz foteliki dla dziecka.

Fotelik dla niemowlaka przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci od urodzenia do ok. 13 kg, fotelik dla malucha to najczęściej fotelik z kategorii wagowej 9-18 kg lub ewentualnie 9-25 kg, a fotelik dla dziecka to fotelik z kategorii wagowej 9-36 kg.

Nosidełko dla dzieci – cechy charakterystyczne

Pierwszym fotelikiem dla dziecka jest fotelik z kategorii wagowej do 13 kg. Fotelik przeznaczony jest do przewożenia dzieci już od pierwszych dni życia. Montowany jest w samochodzie przy pomocy pasa samochodowego lub na specjalnej bazie.

Umożliwia przewożenie dzieci wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, gdyż taki właśnie sposób jest najlepszy dla najmłodszych. Pozwala on na zapewnienie im znacznie lepszej ochrony w przypadku wypadku czy kolizji samochodowej niż gdyby dziecko było przewożone przodem do kierunku jazdy.

Foteliki z tej kategorii wagowej wyposażone są w specjalny uchwyt umożliwiający wygodne przenoszenie fotelika z dzieckiem w środku, stąd też często są one nazywane nosidełkami.

Do jakiego wieku dziecko może jeździć w nosidełku?

W nosidełku dziecko jeździ od urodzenia do około 12. miesiąca życia. Specjaliści zalecają korzystanie z tego fotelika tak długo, jak to jest możliwe. Nie należy się spieszyć z wymianą fotelika na kolejny model.

Po pierwsze nosidełka zapewniają dzieciom bardzo dobrą ochronę boczną podczas przejazdu. Dodatkowo są one bardzo wygodne dla rodziców, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko nie chodzi jeszcze samodzielnie. Korzystając z nosidełka rodzic zapina dziecko w foteliku już w domu, a następnie niesie do samochodu w nosidełku trzymając za uchwyt.

Foteliki dla starszych dzieci są już montowane w samochodzie na stałe, więc jeśli dziecko nie potrafi jeszcze chodzić, to rodzic musi je do samochodu zanieść na rękach. Nosidło do fotelika można najczęściej również zamontować na stelażu wózka. Umożliwia to wyciągnięcie nosidełka ze śpiącym dzieckiem z samochodu i zamontowanie na stelażu np. wtedy, gdy trzeba zrobić szybkie zakupy albo iść coś załatwić.

Bardzo ważne jest, żeby nie decydować się na zmianę fotelika, jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć. W fotelikach dla malucha pozycja dziecka jest już bardziej pionowa niż w nosidełkach dla dzieci, stąd dziecko obowiązkowo powinno jeździć w nosidełku tak długo, dopóki nie nauczy się siedzieć.

Kiedy należy zmienić fotelik na kolejny?

O tym, że nadszedł już moment, kiedy koniecznie musimy wymienić nosidełko na fotel dla malucha, może świadczyć kilka rzeczy. Przede wszystkim foteliki przeznaczone są dla dzieci z pewnej kategorii wagowej.

Jeśli dziecko przekracza wagę przewidzianą przez producenta fotelika, to koniecznie należy go wymienić na większy. Z reguły nosidełka są oznaczone jako foteliki dla dzieci do 13 kg, ale bardzo często dzieci wyrastają z tego fotelika zanim osiągną tą wagę.

Jeśli chcemy zweryfikować czy dziecko wyrosło z fotelika, wystarczy sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze, sprawdzamy gdzie znajduje się czubek głowy naszego dziecka. Jeśli odległość czubka głowy od końca fotelika wynosi 2 cm lub mniej, to również należy podjąć decyzję o zmianie fotelika na większy.

Dodatkowo należy sprawdzić jak układają się pasy na ramionach dziecka. Miejsce, w którym pasy wychodzą z fotelika nie powinno być umiejscowione za plecami dziecka tylko nad jego ramionami.

Podsumowanie

Każdy rodzic kilka razy w swoim życiu stanie przed koniecznością zakupu kolejnego fotelika dla swojego dziecka. Bardzo ważne jest, żeby nie spieszyć się z tą zmianą, tylko decydować się na nią dopiero wtedy, gdy dziecko jest na nią gotowe.

Jeśli natomiast dziecko przekracza maksymalną wagę określoną przez producenta, to obowiązkowo należy wybrać się do sklepu po nowy fotelik. Jeśli dziecko waży więcej, to fotelik nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji, czyli nie zapewni dziecku bezpieczeństwa. Więcej znajdziesz na tej stronie.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię