Hemoroidy – jak je leczyć i im zapobiegać?

0
730

Żylaki odbytu nazywane popularnie hemoroidami, to choroba, która dotyka bardzo dużej części populacji. Niestety ta nieprzyjemna dolegliwości rzadko jest leczona we właściwy sposób i jednocześnie powoduje naprawdę wiele bolesnych i trudnych do zniesienia symptomów.
Tymczasem hemoroidy można leczyć w bardzo skuteczny sposób, a także zapobiegać ich rozwojowi. Niestety gdy pojawiają się pierwsze objawy rozwoju choroby, często nie można jej zatrzymać. Bez leczenia symptomy będą się stopniowo pogarszać, aż staną się przyczyną silnego bólu.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów obejmuje stosowanie wielu różnych środków. W aptekach można znaleźć szeroki wybór maści, leków, czy ziół na hemoroidy, dostępnych także bez recepty. Niestety trzeba pamiętać, że samodzielne próby leczenia żylaków odbytu przy pomocy tego typu środków rzadko przynoszą zadowalające efekty. Dotyczy to przed wszystkim sytuacji, gdy hemoroidy znajdują się w zaawansowanym stadium. W takiej sytuacji nasiadówki czy maści mogą jedynie przynieść ulgę i zmniejszyć nieprzyjemne symptomy jednak nie usuną problemu.

Niestety w przypadku tej choroby konieczna jest wizyta u lekarza. Wiele osób ma spore obawy związane z samym badaniem, a także z zabiegami, które są stosowane w celu leczenia żylaków odbytu. Warto pamiętać, że samo badanie jest szybkie, a przeprowadzane zabiegi są mało skomplikowane i bezbolesne. Dlatego warto pokonać skrępowanie i udać się do lekarza – odpowiednia terapia pozwoli na dosyć szybkie oraz bardzo skuteczne usunięcie problemu.

Zapobieganie hemoroidom

Oczywiście zawsze najlepiej jest zapobiegać tego typu dolegliwościom. Dzięki odpowiedniej profilaktyce można przede wszystkim uniknąć pojawienia się tej przykrej i wstydliwej choroby. W ramach zapobiegania hemoroidom należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednią dietę, a także na zmianę trybu życia na bardziej aktywny. Niestety większość osób ma siedzącą pracę, lubi bierny odpoczynek oraz odżywia się w nieprawidłowy sposób. To prowadzi głównie do częstych zaparć, które z kolei powodują dodatkowy wysiłek w czasie oddawania stolca. Taka sytuacja powoduje nadmierne rozciąganie błony śluzowej w okolicy odbytu, w tym także tak zwanych guzków krwawniczych. To właśnie ich nieprawidłowe działanie odpowiada za rozwój żylaków odbytu i sprawia, że pojawiają się takie objawy hemoroidów jak uczycie niepełnego wypróżnienia oraz niewielkie krwawienie z odbytu.

Hemoroidy w ciąży

Nieco innym problemem są hemoroidy w ciąży. Taka dolegliwość może być związana przede wszystkim z naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety i dotyczy nawet osób, które wcześniej prowadziły stosunkowo zdrowy tryb życia. Na szczęście w wielu przypadkach objawy powoli ustępują po porodzie. Nie zmienia to jednak faktu, że panie, które planują dzieci, powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie, w tym również na zapobieganie żylakom odbytu.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów przy pomocy nowoczesnych metod daje naprawdę dobre rezultaty. Do przeprowadzania zabiegów wykorzystuje się między innymi laser. W niektórych, dosyć rzadkich przypadkach, konieczne jest przeprowadzenie operacji. Taki zabieg może powodować nieprzyjemne dolegliwości, a także wymaga odpowiedniej rekonwalescencji. Na szczęście w zdecydowanej większości sytuacji wystarczają znacznie mniej inwazyjne metody leczenia tej dolegliwości. Mimo to warto jednak zatroszczyć się przede wszystkim o odpowiednią profilaktykę choroby oraz nie odkładać wizyty u lekarza, gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy. Dzięki temu terapia stanie się znacznie łatwiejsza.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem leczymyhemoroidy.pl – kompedium wiedzy na tematy takie jak : leczenie hemoroidów, zapobieganie hemoroidom, hemoroidy w ciąży i u dzieci.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię