Komu grozi zawał serca

0
853

Jedną z najczęściej rozpoznawanych dolegliwości związanych z układem krążenia jest miażdżyca. W wielu przypadkach do jej rozpoznania dochodzi już w momencie, gdy zdoła w organizmie zasiać spustoszenie. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku, gdy dochodzi do zawału serca, który jest najpoważniejszym zagrożeniem życia i zdrowia dla osób o chorym układzie krążenia. Kogo jednak najczęściej dotyka zawał serca?

Czynniki genetyczne a zawał serca

Naukowcy już dawno udowodnili, że organizm ludzki niejednokrotnie wykazuje pewne genetyczne czynniki dziedziczenia rozmaitych chorób. Nie inaczej jest w przypadku zawału serca, który – według specjalistów – w dużej mierze może być dziedziczony. Szacuje się, że u osób, w przypadku których w bliskiej rodzinie – zwłaszcza u krewniaków tej samej płci – występowały zawały, ryzyko pojawienia się ataku serca kilkukrotnie wzrasta. Choć sam w sobie nie jest to czynnik od razu powodujący atak serca, to jednak wskazuje on jasno na to, aby przestrzegać odpowiednich porad lekarskich i profilaktycznie nie tylko badać się, ale również dbać o własne zdrowie, zwłaszcza w zakresie układu krążenia.

Niedawne badania naukowców zajmujących się chorobami sercowymi wykazały, że również inne geny mają wpływ na częstsze występowanie zawału serca. Okazuje się bowiem, że o wiele częściej na tę dolegliwość cierpią osoby niskie, u których naczynia krwionośne są krótsze oraz mniejsze.

Czynniki chorobowe

Rzecz jasna najbardziej zawału serca powinni wystrzegać się ci, którzy mają stwierdzoną chorobę niedokrwienną serca. Zazwyczaj choroba ta wiąże się z występowaniem w organizmie objawów miażdżycy, która z kolei powodowana jest nieprawidłową dietą, małą ilością ruchu oraz wysokim „złym” cholesterolem. Osoby, które mają problem z układem krążenia, powinny obowiązkowo znać objawy zawału serca, a także posiadać odpowiednie tabletki z nitrogliceryną, która zatrzymuje negatywne powikłania po zawale aż do momentu, gdy pacjent otrzyma odpowiednią pomoc specjalistyczną.

Wiek i płeć, a zawał serca

Udowodniono, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni cierpią na zawał serca, aczkolwiek u mężczyzn występuje on zazwyczaj częściej. Szczególnie niebezpieczny jest u kobiet wiek od ok. 50 roku życia, kiedy naczynia wieńcowe są znacznie osłabione, co również wpływa na odkładanie złogów czy osłabienie pracy serca. U mężczyzn szczególne zagrożenie zawałem trwa od 30 do 50 roku życia – w późniejszym okresie występuje zazwyczaj jedynie wówczas, gdy chory cierpi na choroby układu krążenia, bądź prowadzi wyjątkowo nieodpowiedni tryb życia.

Szacuje się, że w Polsce zawał serca przytrafia się ok. 4,5% mężczyzn oraz aż dwukrotnie rzadziej kobietom. Co więcej, po 60 roku życia ryzyko zawału znów rośnie, przez co według statystyk lekarskich ok. 15% osób w tym wieku przeszło choć jeden atak serca.

Czynniki dodatkowe ataku serca

Nie da się zapomnieć o tym, że duży wpływ na pojawienie się zawału serca mają również czynniki dodatkowe. W obszarach mocniej zurbanizowanych zanieczyszczenie powietrza często wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na zawał. Co więcej, stosowanie używek – głównie palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu – może wpływać negatywnie na kondycję mięśnia sercowego.
Częściej zawału doświadczają osoby z nadwagą oraz otyłe, zwłaszcza te, które mają dietę bogatą w negatywny cholesterol oraz nie odżywiają się zdrowo i regularnie. Mała ilość ruchu w połączeniu ze stresem jest przez lekarzy uznawana za jedną z najczęstszych przyczyn zawału serca w obecnych czasach – zwłaszcza w sytuacji, gdy stres towarzyszy człowiekowi na co dzień.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem zawal serca .net – artykuł, rady i zalecanie dotyczące zagrożeń zawału serca i jego przyczyny.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię