Jak dbać o górne drogi oddechowe u dziecka?

0
813

Zabawy na świeżym powietrzu, rozmowy czy po prostu nieustanny kontakt z rówieśnikami sprawia, że górne drogi oddechowe u dzieci, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, potrzebują dodatkowego wsparcia. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najskuteczniejsze sposoby na ochronę górnych dróg oddechowych malucha!

Jak najskuteczniej chronić drogi oddechowe dziecka?

Podawaj syrop na górne drogi oddechowe

Jednym z rozwiązań, które ma wspomóc górne drogi oddechowe, jest syrop. Substancja w takiej formie jest dużo atrakcyjniejsza dla dzieci – szczególnie w porównaniu do tabletek. Kluczowe znaczenie ma tylko to, żeby środek miał słodki smak, a wtedy trafi nawet w gusta maluchów. Oczywiście kluczowe jest to, jaki skład ma syrop na górne drogi oddechowe dla dzieci. Szczególnie zwróć uwagę na brak konserwantów, a także sztucznych barwników i aromatów. Takie substancje wspomagają górne drogi oddechowe dzieci, a jednocześnie są dostosowane do poszczególnych grup wiekowych.

Wprowadź zakaz palenia papierosów

Czy wiesz, że dobra jakość powietrza ma naprawdę duży wpływ na górne drogi oddechowe? Dlatego zadbaj o to, żeby dziecko ograniczyło kontakt z dymem tytoniowym. Najlepiej, jeśli wprowadzisz całkowity zakaz palenia w domu, a dzięki temu zyskasz pewność, że maluch nie będzie musiał wdychać metali ciężkich, tlenku węgla czy arszeniku. Każda z tych substancji osadza się w nosie, gardle, a ostatecznie obciąża płuca. Tym samym może dojść do podrażnienia układu oddechowego i upośledzenia tkanki oskrzelowej oraz płuc. Zatem po prostu nie zgadzaj się na to, żeby ktokolwiek palił przy dziecku.

Zrezygnuj z chemicznych środków do odświeżania powietrza

Bardzo często chemiczne środki do odświeżania powietrza są używane w toaletach. Choć mają ładny zapach, to jednocześnie są naprawdę szkodliwe. W końcu w swoim składzie mają destylaty ropy naftowej, fenol czy alkohol benzylowy. Wdychanie takich oparów może doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych. Dlatego po prostu zrezygnuj z tych substancji bądź zastąp je środkami, które mają bardziej naturalny skład. Dobrze sprawdzą się również naturalne olejki eteryczne wykorzystane jako dyfuzory.

Nawilżaj powietrze

Szczególnie zimą może dochodzić do szybszego wysuszania górnych dróg oddechowych. W końcu włączone kaloryfery wysuszają powietrze, a do tego spada poziom wilgotności. Właśnie z tego powodu istotne jest to, żebyś zadbał o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia. W tym celu możesz skorzystać z profesjonalnych urządzeń bądź samodzielnie zrobić taki nawilżacz. Niekiedy samo postawienie pojemnika z wodą tuż przy grzejnikach już poprawia komfort dziecka. Dobrze sprawdzą się także mokre ręczniki rozwieszone na kaloryferze. Oczywiście zadbaj też o przewietrzenie pokoju przed spaniem, a w naturalny sposób podniesiesz poziom wilgotności w dziecięcej sypialni.

Korzystaj z naturalnych produktów

Ciekawym sposobem na wspomaganie górnych dróg oddechowych jest także zmiana dotychczasowej diety. Przede wszystkim zadbaj o to, żeby w posiłkach dzieci było jeszcze więcej warzyw i owoców. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie papryka, zielona pietruszka, czosnek, imbir oraz kurkuma. Jeśli nie lubisz zbyt intensywnych smaków poszczególnych składników, to wybierz sproszkowane wersje, które są również dużo przyjemniejsze dla dzieci. Dobrym urozmaiceniem posiłków będą też soki owocowe – gotowe lub samodzielnie zrobione. Pamiętaj tylko o tym, żeby sklepowe wersje miały naturalny skład, bo właśnie takie produkty wzmacniają górne drogi oddechowe.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię