Ciąża kiedy do ginekologa?

0
816
Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety, jednak czas radosnego oczekiwania na dziecko to również okres, w którym trzeba o siebie szczególnie dbać. Regularne wizyty u lekarza ginekologa, liczne badania diagnostyczne i obrazowe. Kiedy w ciąży należy udać się do ginekologa?

Pierwsza wizyta

Pierwszą wizytę u ginekologa umówić należy jak najszybciej. Gdy tylko na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski kobieta powinna zgłosić się na konsultację do specjalisty, który potwierdzi ciążę oraz sprawdzi czy wszystko jest w porządku. W pierwszym etapie konieczne jest ocenienie prawidłowego przebiegu ciąży – zagnieżdżenie zarodka w macicy lub poza nią (ok. 6 tygodnia), jego wielkość, pracę serca (jest ono słyszalne już ok. 7-8 tygodnia) itp. Dlatego najlepiej umówić konsultację ok. 2-4 tygodnia od ostatniej miesiączki. Panie, które chorują przewlekle nie powinny odkładać wizyty i skonsultować się z lekarzem jak najszybciej. Niektóre choroby lub przyjmowane leki mogą zwiększać ryzyko poronienia. Również kobiety, u których w przeszłości doszło do nieprawidłowości w przebiegu ciąży – poronienie, obumarcie płodu, powinny trafić do gabinetu specjalisty jak najszybciej.

Ginekolog zaleca wykonanie podstawowych badań krwi i moczu. Podczas pierwszej wizyty lekarz zakłada pacjentce tzw. kartę ciąży, w której odnotowywane będą kolejne informacje, dotyczące wagi kobiety, jej ciśnienia, wpisywane będą najważniejsze wyniki badań krwi czy informacja na temat tętna płodu.

ciąża

Jak często umawiać wizyty u ginekologa w ciąży?

Częstotliwość wizyty to w dużym stopniu kwestia bardzo indywidualna. Jeśli ciąża jest zagrożona lub kobieta jest przewlekle chora, ilość wizyt może być większa niż w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży. Konsultacje w feminea.pl wyznaczane są przez lekarza prowadzącego.

Przyjmuje się, że aż do ok. 28-30 tygodnia ciąży, kobieta powinna umawiać konsultację raz w miesiącu. Po tym okresie częstotliwość wizyt zwiększa się. Wśród standardów opieki nad ciężarną przyjmuje się, że do 36 tygodnia kontrole odbywają się co 2 tygodnie, natomiast po tym czasie nawet co tydzień. Wszystko po to, aby zapewnić kobiecie i jej dziecku optymalną opiekę i zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo. Pod koniec ciąży regularnie monitorowane jest tętno płodu, jego położenie oraz przygotowywanie się ciała kobiety do zbliżającego się porodu.

Sytuacje niestandardowe

Wszelkie nieprawidłowości w okresie ciąży muszą być na bieżąco monitorowane i konsultowane z lekarzem. Harmonogram konsultacji jest tu dobierany bardzo indywidualnie, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjentki. Problemów wymienić można tu naprawdę wiele, od plamień czy krwawień, po choroby przewlekłe, skurcze czy ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Podczas każdej wizyty lekarz ocenia rozwój płodu, jego prawidłowy wzrost, pracę serca, budowę, a także analizuje wyniki badań pacjentki, przeprowadza badanie ginekologiczne, ocenia długość szyjki macicy. W ten sposób możliwe jest szybkie stwierdzenie zmian – gdy szyjka się skraca lub dochodzi do jej rozwarcia konieczne jest wprowadzenie postępowania profilaktycznego. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się hospitalizacja.

Prowadzenie ciąży Wrocław zapewniają specjaliści w Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea w Bielanach Wrocławskich.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię