Jak dobrać odpowiednie buty dla dziecka na zimę?

0
802

Zanim kupi się zimowe buty dla dziecka, trzeba podjąć kilka ważnych decyzji, nie tylko o fasonie czy typie obuwia. Dziecko nie zawsze jest w stanie powiedzieć, czy but jest wygodny i w odpowiednim rozmiarze. Źle dobrane buty mogą spowodować różne schorzenia, dlatego przyjrzyjmy się, na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Buty dla dziecka trzeba dobierać starannie, aby rozwój stopy przebiegał prawidłowo. Konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniej przestrzeni. Stopa nie może być zbyt mocno ściśnięta, dopasowuje się wówczas do kształtu buta, co może powodować kłopoty zdrowotne. Stopy dzieci rosną niezwykle szybko, w ciągu pierwszych dwóch lat, aż o 2 centymetry rocznie, a do około 13 roku życia o 1,5 centymetra rocznie. Zmienia się także ich kształt, w różnym tempie rozwija się łuk stopy, mięśnie i kości.

U małych dzieci zakończenia nerwowe nie są w pełni rozwinięte, dlatego nie są w stanie określić, czy but jest w dobrym rozmiarze. Dobierając buty, trzeba pamiętać o odpowiednim zapasie przestrzeni, a w trakcie noszenia sprawdzać, czy but nie jest za mały. Najlepszym rozwiązaniem przy zakupie nowej pary butów jest pozostawienie 1,5 centymetra wolnej przestrzeni pomiędzy czubkiem buta a końcami palców. W ten sposób zostawia się około 0,5 centymetra miejsca na swobodne rozszerzenie się stopy podczas chodzenia. Aby odpowiednio dobrać but, najlepiej zmierzyć stopę dziecka, kiedy stoi ono w miejscu. Można na przykład obrysować stopę, po czym wycięty wzór przykładać do wkładki z buta. Można też stopę postawić bezpośrednio na wkładce. Dzięki temu precyzyjnie określi się, jak dużo miejsca potrzebuje stopa malucha.

Ważny jest też kształt buta i możliwość dopasowania go do nogi dziecka. Tu, skuteczne jest stosowanie regulowanego systemu zapięć. Ważna jest także podeszwa, która zabezpiecza przed ślizgiem, a jej wysokość zapewni odpowiednie rozłożenie stopy, by nacisk podczas chodzenia był równomierny dla całej stopy. But powinien też mieć specjalną wkładkę, która niweluje wstrząsy, by dziecko mogło się bawić bez obaw o kontuzję.

Buty dziecięce powinny być lekkie i elastyczne, z odpowiednią wentylacją. Jest ona kluczowa i dla względów zdrowotnych, chroni przed przeziębieniem i pozwala zachować ciepło. But zimowy musi mieć odpowiednią wyściółkę i być uszyty z nieprzemakalnych materiałów. Dobra będzie Membrana Gore-Tex, z której korzystają także himalaiści. Zapewnia przepływ powietrza, a jej warstwa zewnętrzna nie przepuszcza wilgoci.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię