Jak leczyć zeza u dzieci?

0
838

Obowiązkiem rodziców jest nie tylko wychowywanie dziecka, ale również dbanie o jego zdrowie. Dlatego kiedy tylko dzieje się coś niepokojącego, należy jak najszybciej udać się ze swoją pociechą do lekarza. Niektóre ze schorzeń, gdy są odpowiednio wcześniej wykryte, można wyleczyć nawet całkowicie.

Zez u dzieci

Takim schorzeniem jest zez – to najczęstsza choroba wzroku u dzieci. Może właśnie dlatego przyjęło się, że jest to coś normalnego i właściwie nie ma sensu badania dziecka do drugiego roku życia, ponieważ w pewnym momencie zez zniknie. Jest to niestety bardzo mylne myślenie. To prawda, że jakiś czas po urodzeniu pewne nieprawidłowości, jeśli chodzi o ustawienie oczu dziecka, są naturalne i fizjologiczne. Ten czas to jednak nie dwa lata, a jedynie trzy miesiące. Po tym okresie, jeśli zez nie ustępuje, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Jest bardzo duża szansa, że gdy rodzice zareagują dostatecznie szybko, schorzenie zostanie całkowicie wyleczone. Kiedy opiekunowie to zaniedbają, istnieje możliwość, że dziecko w przyszłości może nawet niedowidzieć.

Leczenie zeza u dzieci

Tak naprawdę wszystko zależy od przyczyny jego powstania. Dlatego do wizyty ze specjalistą dobrze jest się przygotować – przypomnieć sobie, kiedy zauważyliśmy pierwsze oznaki zeza, czy pojawił się on nagle, a może cały czas się pogłębia. Dobrze jest też pokazać okuliście zdjęcia dziecka z różnego okresu. Pomoże to w ocenieniu, kiedy zaczął się problem. Jak można przeczytać na stronie internetowej Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu, sposoby leczenia zeza można podzielić na dwie grupy – zachowawczą i operacyjną. Ten pierwszy polega na wyrównaniu wady wzroku poprzez dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych. Mniejszym dzieciom nie kupuje się zwyczajnych oprawek, takich jak dla dorosłych – coraz częściej wybierane są okulary silikonowe, które nie ulegną uszkodzeniu, kiedy się je upuści. Bardzo ważne jest, aby zachować systematyczność, by dziecko nosiło okulary przez cały czas. Jeśli występuje problem z niedowidzeniem, okuliści ze Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu radzą, aby zacząć zasłaniać dziecku to oko, które lepiej widzi – wtedy na tym, które ucieka, będzie wymuszona aktywność. Gdy te sposoby leczenia nie pomagają, stosuje się metodę operacyjną. Przeprowadzany jest zabieg, który ma na celu poprawienie równowagi mięśniowej. Polega on na wzmocnieniu mięśni, które słabiej działają, oraz osłabieniu tych, które działają zbyt mocno, aby był możliwy równoległy ruch gałek. Wzmocnienie osiąga się poprzez skrócenie mięśnia, a osłabienie – przesunięcie go ku tyłowi. Taka operacja u dzieci odbywa się w znieczuleniu ogólnym i może przebiegać jedno- lub wieloetapowo. Wszystko zależy od rodzaju i kąta zeza. Po zabiegu dziecko przebywa w ośrodku przez parę godzin, a następnie zostaje wypisane do domu, z zaleczeniem zażywania kropli przepisanych przez okulistę oraz zgłoszenia się na kontrolę następnego dnia.

Leczenie zeza, kiedy jest stosowane sumiennie i bez żadnych przerw – to znaczy dziecko nosi okulary przez cały czas – może potrwać parę lat. Wszystko zależy od rodzaju zeza oraz stopnia jego zaawansowania. Jeśli podczas regularnej kontroli u okulisty widać poprawę, nawet najmniejszą, nie można się zniechęcać. Wystarczy pomyśleć o tym, że kiedyś, nawet jeśli po wielu latach, noszenie okularów nie będzie już konieczne, a oczy zostaną wyleczone.

jak-leczyc-zeza-u-dzieci

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię