Jak wybrać lokatę bankową? 3 rzeczy na które zwrócić uwagę

0
712

Wiele osób chciałoby pomnożyć swoje oszczędności, jednak ryzykowne inwestycje budzą obawy. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest lokata bankowa, która gwarantuje bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć o lokatach bankowych?

Trzymanie dużej ilości pieniędzy na rachunku rozliczeniowym nie jest dobrym pomysłem, a konto oszczędnościowe jest zwykle nisko oprocentowane. Dobrym pomysłem na pomnożenie swoich oszczędności jest natomiast lokata bankowa. W porównywarce lokat bankowych lokatowy.pl możemy sprawdzić ranking lokat bankowych, aby dokonać wyboru najlepszej oferty i zarobić jak najwięcej. 

Jaka lokata bankowa najlepiej się sprawdzi?

Oferta lokat bankowych jest szeroka, warto jednak pamiętać, że do wyboru mamy różne rodzaje lokat. Największą popularnością cieszą się lokaty terminowe. Okres trwania lokaty jest w tym przypadku z góry określony. Można wybrać lokatę kilkudniową, kilkutygodniową, czy kilkumiesięczną. Długość lokaty trzeba więc dopasować do swoich potrzeb, oczekiwanych zysków i tego, na jaki czas możemy zrezygnować z dysponowania daną kwotą. Lokatę terminową wyróżnia zwykle atrakcyjne oprocentowanie, co jest związane z tym, że przez określony czas deklarujemy nie wypłacać ulokowanych pieniędzy. Taka lokata to pewny zysk.

Osoby, które nie boją się ryzyka, mogą natomiast wybrać lokatę strukturyzowaną. Składa się ona z części oszczędnościowej i inwestycyjnej. Część oszczędnościowa jest inwestowana bezpiecznie, np. w obligacje skarbowe. Natomiast część inwestycyjna jest inwestowana z większym ryzykiem. Mamy wtedy szansę na większy zysk, ale musimy też liczyć się ze stratą. Taka lokata jest zakładana na dłuższy czas, dlatego nie jest przeznaczona dla osób, które liczą na szybki zysk. Dla osób, które dysponują większymi środkami, przeznaczona jest lokata  rentierska. Pozwala ona zarabiać na odsetkach, które są wypłacane w określonym czasie. Więcej o lokatach można przeczytać na stronie: http://lokatowy.pl/jak-zalozyc-lokate/

Najlepsze lokaty bankowe – jakie oprocentowanie wybrać?

Oprocentowanie lokaty to jeden z najważniejszych czynników, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze oferty. Od tego zależy bowiem nasz zysk. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne i zawsze jest ono podawane w skali roku. Oprocentowanie stałe pozwala od razu określić zysk, dzięki czemu możemy podjąć decyzję, czy dana oferta jest dla nas atrakcyjna. Z kolei oprocentowanie zmienne może się zmieniać w trakcie trwania lokaty, przez co nie jesteśmy w stanie przewidzieć ostatecznego zysku. Z oprocentowaniem zmiennym możemy się spotkać np. w przypadku lokaty dynamicznej, która jest lokatą długoterminową. Im dłuższy czas trwania lokaty, tym większy zysk. Warto pamiętać, że na zysk z lokaty wpływa również kapitalizacja odsetek. Wybór oprocentowania trzeba dopasować do swoich celów i możliwości finansowych, tolerancji ryzyka i warunków panujących na rynku.

Jak wybrać lokatę bankową dopasowaną do swoich potrzeb?

Rodzaj lokaty i oprocentowanie to kluczowe parametry, jednak to nie wszystko. Bardzo ważnym czynnikiem jest też czas trwania lokaty. Wyróżniamy lokaty krótko- i długoterminowe, a przy wyborze trzeba zastanowić się, czy na pewno nie będziemy potrzebować środków przez określony czas. Trzeba też zapoznać się z warunkami wcześniejszej wypłaty środków. Bardzo często wiąże się to bowiem z utratą zysku. Warto też zwrócić uwagę na warunki, jakie oferuje bank. Może się bowiem okazać, że nowi klienci mają szansę założenia lokaty na lepszy warunkach. Czasem warto więc założyć lokatę w innym banku, niż bank, w którym posiadamy już konto. Duży wybór lokat pozwala wybrać ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię