Krok po kroku doradzimy w znalezieniu odpowiedniego fotelika samochodowego dla twojego dziecka, rozszyfrujemy zwroty językowe z jakimi się spotkasz na przykład ISOFIX, przedstawimy podział grupowy modeli i wyjaśnimy najnowsze przepisy bezpieczeństwa towarzyszące temu zagadnieniu.
Ile waży twoje dziecko?
Wachlarz dostępnych na rynku fotelików samochodowych jest ogromny a system klasyfikacji każdego z nich może nas łatwo zmylić już na samym początku. Kluczową rzeczą przy wyborze fotelika nie jest wiek ale waga oraz wzrost twojego dziecka. Foteliki dziecięce są podzielone na Grupy a każda z nich zawiera konkretny przedział wagowy:
- Grupa 0: 0-10 kg, od narodzin do 6 miesiąca życia
- Grupa 0+: 0-13 kg, od narodzin do 15 miesiąca życia
- Grupa 1: 9 kg-18 kg, mniej więcej od 9 miesiąca do 4 roku życia
- Grupa 2/3: 15 kg- 36 kg, mniej więcej od 4 do 12 roku życia
Czy chcesz żeby służył Ci długie lata?
Zakup nowego fotelika dla każdego etapu byłoby kosztowne, na szczęście na rynku są dostępne różne modele multi-grupowe. Poniższy podział przedstawia zakres większości grup fotelików dziecięcych.
Główne multi-grupowe modele to:
- Grupa 0+/1: 0-18 kg, od narodzin do około 4 roku życia
- Grupa 1/2/3: 9 kg- 36 kg., od około 9 miesiąca do 12 roku życia
- Grupa 2/3: 15 kg-36 kg, mniej więcej od 4 do 12 roku życia
Podczas gdy są one droższe niż pojedyncze odpowiedniki albo jednostopniowe foteliki samochodowe, są one inwestycją na długie lata, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.
Inną rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze przy wyborze multi-grupowego modelu jest jego waga i przenośność. Większość fotelików z Grupy 0+ waży około 3,5 kg i mogą zostać połączone z wózkiem dziecięcym tworząc w ten sposób system podróżny, który ułatwia przenoszenie śpiącego dziecka. Z kolei foteliki z Grupy 0+/1 mogą ważyć znacznie więcej i nie będą już takie łatwe podczas wyjmowania z auta i przenoszenia do domu, nie będą też kompatybilne z wózkiem w celu stworzenia systemu podróżnego. Dodatkowo, to co otrzymujesz w przedłużonej żywotności i elastyczności, możesz stracić w dopasowaniu – siedzenia dla takiego dziecka o określonym zakresie wagi i wieku nie musi być takie wygodne jak pojedynczy model.
Czy potrzebujesz fotelika skierowanego tyłem do kierunku jazdy?
Nowa homologacja fotelików samochodowych i-Size, która obowiązuje do 2018 roku wymaga, żeby dziecko siedziało tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia albo 13 kg wagi. Tak ułożone foteliki zapewniają większą ochronę dla głowy, karku i kręgosłupa twojego dziecka niż te zwrócone przodem.
Jedynie kiedy waga twojego dziecka przewyższa maksymalną wartość dla fotelika samochodowego albo jego głowa przewyższa wysokość siedzenia, może ono podróżować zwrócone przodem do kierunku jazdy.
Nie ma pośpiechu w przenoszeniu dziecka na fotel zwrócony przodem do kierunku jazdy jeśli jego waga osiągnie 13 kg: modele z Grupy 0+ są odpowiednie dla dzieci nawet powyżej 13kg. Ostatnie badania z 2009 roku sugerują, że foteliki zwrócone tyłem są odpowiednie nawet dla dzieci do 18 kg (około 4 lat życia) ponieważ zmniejszają problem odrzucenia głowy do przodu podczas zderzenia.
Istnieją dowody, że długi okres przebywania w pionowych fotelikach samochodowych może ograniczać oddychanie u noworodków. Warto wiedzieć, że istnieją tak zwane płasko leżące foteliki (tzw. gondole) samochodowe odpowiednie od narodzin do 6 miesiąca życia. Znajdują się w Grupie 0 i leżą w poprzek na tylnym siedzeniu samochodu, zabezpieczone pasami bezpieczeństwa.
Czy chcesz aby fotelik współpracował z wózkiem dziecięcym?
System podróżny łączy wózek z fotelikiem samochodowym, który umieszczamy w szczelinach na wózku lub jego obudowie, dzięki czemu można łatwo przenieść dziecko z auta do wózka. System podróżny jest prosty w użyciu i ma na celu zmniejszyć podatność dziecka na stres podczas jazdy.
Czy potrzebujesz systemu ISOFIX?
ISOFIX inaczej International Standards Organisation FIX, jest standardowym systemem mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach w samochodach. System składa się z dwóch metalowych uchwytów przyczepionych do konstrukcji auta, zwykle umieszczonych pomiędzy oparciem a siedziskiem. Natomiast dwa zaczepy ISOFIX przymocowane są do podstawy fotelika dziecięcego.
ISOFIX jest zaprojektowany tak aby zamontować fotelik w szybki i łatwy sposób unikając problemu nieprawidłowej instalacji. Szacuje się, że w 2009 roku dwie trzecie fotelików dziecięcych zostało zamocowanych w nieprawidłowy sposób.
Zalety:
- ISOFIX omija problem zabezpieczania siedzenia za pomocą pasów bezpieczeństwa (pasy mogą znacznie różnić się długością )
- Tworzy sztywne powiązanie między siedzeniem a samochodem i jest bezpieczniejszy niż stosowanie pasów, więc Twoje dziecko będzie lepiej chronione podczas wypadku
Wady:
- Od 2006 roku, wszystkie nowe auta wedle prawa muszą posiadać system ISOFIX. Jednak system 3-punktowy (uniwersalny) również istnieje. Przejrzyj podręcznik samochodowy przed zakupem fotelika z ISOFIX!
Czy potrzebujesz podstawę samochodową?
Alternatywą dla ISOFIX lub stosowania jedynie pasów bezpieczeństwa, by zabezpieczyć fotelik, jest umieszczenie fotelika na sztywnej podstawie w samochodzie. Podstawa umieszczona jest na wierzchu tylnego siedziska i przymocowana za pomocą punktów ISOFIX lub zwykłego 3 punktowego pasa bezpieczeństwa.
Korzystanie z podstawy w samochodzie podnosi wysokość fotela samochodowego, może zapewnić dodatkową przestrzeń na nogi i sprawia, że poprawna instalacja jest łatwa. Niektóre podstawy posiadają sygnał świetlny lub dźwiękowy, które potwierdzają prawidłowy montaż. Łatwe mocowanie fotelika jak i wyciąganie go sprawia, że można bez problemu zastosować go wraz z systemem podróżnym. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wybrania tej opcji, możemy zapłacić podwójną cenę.
a co to jest ten system podróżny ??? gdzie to mam sprawdzić w foteliku samochodowym lub w wózku ???
Chodzi o to, że nosidełko możesz połączyć w wózku i samochodzie zamiennie jak dziecko śpi nie trzeba go wybudzać. Np. mamy wózek BabySafe Venezia i możemy zamontować na nim fotelik z Maxi Cosi