Zabawki drewniane a rozwój dziecka

0
496

Nie bez powodu o zabawkach wykonanych z drewna mówi się, że są małymi dziełami sztuki.

Przede wszystkim są nierzadko wykonane ręcznie, zawsze z najlepszej jakości drewna, ponadczasowe i niezwykle wytrzymałe. Służą kolejnym pokoleniom, są uniwersalne, bezpieczne dla maluchów i wpływają na ich wyobraźnię dużo lepiej niż kolejna plastikowa zabawka, którą określa się mianem tej edukacyjnej.

Wchodząc do sklepu z zabawkami, zachwycać się możemy ogromem produktów, jakie zostały stworzone waśnie dla dzieci. Ogromna ich ilość wykonana jest z plastiku. Dzieci nie raz namawiają nas na gadżety z ulubionymi postaciami z bajek, zabawki, które grają czy świecą. Nie ma w tym nic dziwnego bowiem na pierwszy rzut oka to właśnie one są najbardziej atrakcyjne. Przed zakupem kolejnej tego rodzaju zabawki dobrze się zastanówmy – przypomnijmy sobie, ileż to razy mechaniczna zabawka była naprawiana, po jakim czasie trafiła do śmietnika, po jakim czasie dziecko przestało się nią interesować? Niestety, prawda jest taka, że inwestycja w tego rodzaju przedmioty nie jest zbyt dobra. Zabawka, która nie wymaga od dziecka uruchomienia wyobraźni a oczekuje jedynie stałych zachowań, bardzo szybko się nudzi. Ile razy można słuchać tej samej piosenki czy patrzeć na migoczące światełka?

Nieco inaczej jest z zabawkami drewnianymi. Chociaż ich wygląd nie zachęca początkowo do zakupu – zabawki mają najczęściej prostą konstrukcję, są wykonane z brył w kolorze naturalnym, ewentualnie pomalowano je ekologicznymi farbami. Zabawki te nie posiadają światełek, nie wydają z siebie żadnych dźwięków. Co więc sprawia, że najmłodsi tak chętnie po nie sięgają?

Okazuje się, że to właśnie zabawki, które wymagają kreatywności i logicznego myślenia są najbardziej pożądane, ponieważ zabawa z ich wykorzystaniem nigdy nie jest nudna. Z drewnianych klocków można zbudować wieżę czy stworzyć długi pociąg, możliwości jest wiele. Nie tylko dzieci zauważają zalety ekologicznych zabawek. Wskazują je również dorośli, niejednokrotnie eksperci zajmujący się aspektami odpowiedniego rozwoju najmłodszych.

Według nich, zabawki wykonane z drewna pozwalają usprawniać zdolności manualne, pobudzają kreatywność i wyobraźnię, ćwiczą koncentrację uwagi. Co ważne, przedmioty tego rodzaju służą przede wszystkim do zabawy jednak nie można odbierać im też funkcji edukacyjnych. Nauka odbywa się przy ich pomocy poprzez eksplorację. Oznacza to, iż malec sam odkrywa nowe możliwości, co korzystnie wpływa na jego motywację do poznawania świata. Nie bez znaczenia jest tutaj czynnik przyczynowo skutkowy, który może być usprawniany właśnie poprzez zabawę zabawkami z drewna. Tu nic nie jest „podane na tacy”, dziecko musi się mocno zaangażować, by odkryć kolejne właściwości drewnianych gadżetów.

Jeśli dodamy do tego fakt, iż zabawki z drewna są w pełni bezpieczne dla dzieci w różnym wieku – nie posiadają małych ani ostrych elementów, to może okazać się, iż są to idealne przedmioty, które warto podarować najmłodszym. To z całą pewnością dobra inwestycja nie tylko biorąc pod uwagę rozrywkę, ale również rozwój naszych pociech.

Artykuł napisany w oparciu o matriały ze strony sklepu z zabawkami drewnianymi – Kabum.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię