Kąpiel dla niemowlaka. Jak przygotować?

0
911

Kąpiel niemowlaka stanowi dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Część związanych z nią obaw okazuje się być jednak bezpodstawna, gdyż woda to naturalne środowisko dla dziecka, a sama kąpiel stanowi dla niego przyjemne przeżycie. Nie jest bowiem jedynie zabiegiem higienicznym, ale również pozwala nawiązać bliski oraz czuły kontakt z rodzicami. Aby jednak dostarczyła obu stronom pozytywnych wrażeń, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Zasadnicze elementy

Podstawową kwestią związaną z kąpielą jest zakupienie odpowiednich akcesoriów. Oczywiście możemy sobie bez nich poradzić, jednak współczesne rozwiązania z tego zakresu gwarantują większy komfort oraz bezpieczeństwo podczas kąpieli. Sprawiają, że jest ona czasem relaksu. Ułatwiają również rodzicom wykonywanie wszelkich czynności pielęgnacyjnych.

Najważniejsza jest oczywiście wanienka. Na rynku znajdziemy wiele rozmaitych modeli, które urzekają bogactwem form i kolorów. Jej wygląd jednak jest kwestią drugorzędną. Wybierając wanienkę kierować powinniśmy się bowiem przede wszystkim takimi parametrami jak wielkość, stabilność oraz bezpieczeństwo. To one w głównej mierze decydują o tym, że kąpiel odbędzie się w atmosferze spokoju oraz nie będzie stresującym przeżyciem, zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

Przebieg kąpieli

Ważnym elementem każdej kąpieli jest również odpowiednie przygotowanie wody, w której będziemy myć dziecko. Przede wszystkim musimy sprawdzić jej właściwą temperaturę. Nie powinna ona przekraczać 37 stopni Celsjusza. Możemy tego dokonać za pomocą termometra bądź używając własnego łokcia. Jeżeli nie będziemy odczuwać chłodu, ani gorąca, bez obaw możemy zanurzyć dziecko.

Do umycia ciała i głowy wystarczy zwykła woda z kranu. Jednak w przypadku oczów, nosa i ust noworodka należy je przemywać za pomocą płatków kosmetycznych nasączonych w przegotowanej wodzie, co warto przygotować przed kąpielą, gdyż woda nie może być gorąca. Zwilżonym wacikiem należy przetrzeć również zewnętrzną część małżowiny.

Jakie kosmetyki wybrać?

Warto również pamiętać o odpowiednich kosmetykach. Wrażliwa skóra dziecka nie potrzebuje intensywnych środków myjących. Delikatne mydełko bądź płyn do mycia w zupełności wystarczą. Gdy jednak nasze dziecko posiada dużo włosów na głowie, możemy zdecydować się na zakup szamponu przeznaczonego specjalnie dla noworodków. Posiada on lekką konsystencję oraz nie zawiera wielu substancji chemicznych.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj preparatu pielęgnacyjnego kupujemy dla naszego dziecka, zawsze powinniśmy sprawdzić jego skład i wybierać te najbardziej naturalne. Pamiętać musimy również o tym, aby mydliny nie dostały się do oczu dziecka.

W trosce o bezpieczeństwo

Do wytarcia dziecka odpowiedni będzie duży, dobrze chłonący wodę i miły w dotyku ręcznik. Dziecko należy nim szczelnie owinąć i osuszyć, a następnie założyć pieluszkę. Wszystkie potrzebne akcesoria trzeba mieć pod ręką jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli. Dziecko nie może bowiem zostać bez opieki. Nawet chwila nieuwagi, gdy sięgamy po kosmetyk oddalony od wanienki, może być groźna w skutkach dla naszej pociechy. Dlatego musimy dobrze do kąpieli się przygotować. Dzięki temu będzie wspaniałym przeżyciem, zarówna dla dziecka, jak i rodziców.

Autor artykułu
Artykuł przygotowała apteka apo-discounter.pl – kosmetyki z niemiec najlepszych marek
Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię