TURYSTYCZNY PORADNIK MEDYCZNY – KAZIMIERZ JANICKI

1
1006
turystyczny poradni medyczny
turystyczny poradni medyczny

Proszę państwa – świat się zmniejsza. Wędrujemy już nie tylko po najbliższej okolicy. Zdobywamy szczyty w odległych krainach, pływamy po morzach i oceanach, spacerujemy urokliwymi uliczkami wielkich miast i małych miasteczek. Naprawdę świat stoi przed nami otworem. Jeśli tylko zdobędziemy się na śmiałość, jeśli zechcemy realizować marzenia o podróżach – nic nie stanie nam na przeszkodzie. Jak mówi przysłowie: „Do odważnych świat należy”!

Turystyka to dzisiaj prawdziwy przemysł. Wielu z nas korzysta z zorganizowanych form wypoczynku, są jednak i tacy, dla których prawdziwym wyzwaniem jest samodzielne poznawanie miejsc, kultury, ludzi. W takich okolicznościach na pewno wielkim udogodnieniem będzie zabranie do plecaka czy walizki „Turystycznego poradnika medycznego” Kazimierza Janickiego.

Ta niewielka książeczka nie zajmie wiele miejsca w naszym bagażu, a na pewno zapewni nam poczucie bezpieczeństwa w podróży. Szczególnie, kiedy towarzyszą nam w niej dzieci czy osoby starsze. Każdy, kto wybierał się kiedykolwiek na wyprawę z rodziną, wie, jak wielkim obowiązkiem jest dbałość o to, by wszyscy wrócili do domu cali i zdrowi. Nie każdy jest jednak lekarzem. Nie zawsze radzimy sobie nawet z najprostszymi schorzeniami czy wypadkami, które mogą się nam przytrafić w podróży. Dlatego warto korzystać z podpowiedzi i pomocy. Do tej kategorii można z całą pewnością zaliczyć poradnik Kazimierza Janickiego. To już drugie, unowocześnione wydanie tego tytułu.

Autor „Turystycznego poradnika medycznego” traktuje swoich czytelników bardzo poważnie. Przede wszystkim przypomina i uczy zasad udzielania pierwszej pomocy. Przedstawia wstępne czynności, które musimy wykonać w ratowaniu poszkodowanego. Podpowiada, jak ocenić stan układów krążenia, oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego, jak reanimować – jeśli stan poszkodowanego tego wymaga. Brzmi trochę przerażająco, ale przecież od takich umiejętności zależeć może ludzkie życie.

W „Turystycznym poradniku medycznym” znajdziemy także informacje, jak zadbać o podręczną, turystyczną właśnie, apteczkę. I nie chodzi tylko o popularne środki znane każdemu potencjalnemu turyście. Autor poradnika uczula nas na konkretne schorzenia, z którymi na co dzień zmagają się nasi wakacyjni wędrowcy. Przypomina, aby w takiej apteczce koniecznie znalazły się preparaty na choroby przewlekłe, gdyż nigdy nie mamy gwarancji, że na naszym turystycznym szlaku znajdziemy punkt medyczny czy chociażby aptekę. Musimy być przygotowani na wszystko.

Cenne są także uwagi prof. Kazimierza Janickiego dotyczące przyczyn i potencjalnych schorzeń, które mogą nas spotkać na turystycznym szlaku. Od aklimatyzacji począwszy, przez różne odmiany bólu do chorób tropikalnych włącznie. Nigdy nie wiadomo, gdzie nas fantazja i los poniosą. Z tej małej książeczki dowiemy się, jak usunąć ciało obce, ale i jakie znaczenie mają dla turysty kąpiele czy gimnastyka. Pełna różnorodność.

Często, kiedy podróżujemy z dziećmi musimy radzić sobie z szeregiem przypadłości związanych z tak młodym wiekiem. I tutaj pomocna okazuje się ta mała książeczka. W „Turystycznym poradniku medycznym” znajdziemy informacje, jak poradzić sobie z natrętnym kleszczem, jak opatrzyć stłuczone kolano czy zwyczajnie, co zrobić, gdy maluch się zachłyśnie. To niby proste sprawy, ale szybka reakcja jest tu mile widziana, a szczególnie młode mamy, przerażone płaczem dziecka – nie wiedzą co robić. W tej sytuacji mama uspokaja malucha, a tato szybko znajduje w poradniku odpowiednią podpowiedź. Wielkim atutem tej książeczki jest alfabetyczny układ zagadnień. Łatwo odszukać interesujące nas hasło, a to w sytuacji, kiedy szybko musimy reagować jest bezcenne.

Zresztą dziecku autor poradnika poświęcił osobny rozdział, w którym szczegółowo opowiada, jak traktować malucha podczas podróży samochodem, pociągiem czy samolotem. Wszystko podane w przystępny sposób, z wielkim wyczuciem i taktem.

Wielu użytkowników „Turystycznego poradnika medycznego” będzie mile zaskoczonych podjęciem przez autora tematu traktowanego po macoszemu przez innych. Myślę tu oczywiście o zwierzętach w podróży. Dziś prawie każdy dom jest przyjazny dla naszych czworonożnych przyjaciół. Kazimierz Janicki podpowiada, jak przygotować zwierzę do podróży, jak zapewnić mu komfort podczas jazdy, ale i podczas właściwego wypoczynku, razem z właścicielami.

„Turystyczny poradnik medyczny” to rzeczywiście podręczna, niewielka książeczka. Warto ją mieć w zasięgu ręki podczas wakacyjnych podróży. Podpowie, nauczy, uspokoi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię