Kosmetyki naturalne: czym się charakteryzują i jaki mają skład

0
301
naturalne kosmetyki
Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego: w ich składach można znaleźć przede wszystkim ekstrakty roślinne i składniki mineralne, których celem jest w sposób szczególny pielęgnować cerę. Co jednak dokładnie wyróżnia takie preparaty i jakie konkretnie substancje można w nich znaleźć? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji na temat tego typu produktów.

Czym charakteryzują się kosmetyki naturalne?

Jeśli chodzi o główne cechy wyróżniające kosmetyki naturalne, to jest to bardzo szeroka grupa produktów, na którą składają się także preparaty ekologiczne oraz organiczne. Warunkiem jest jednak to, aby przynajmniej 95 proc. zawartych składników stanowiły surowce o pochodzeniu naturalnym. O jakie dokładnie chodzi? Generalnie mówimy tu przede wszystkim o składnikach roślinnych i zwierzęcych, a także mikroorganizmach i minerałach powstałych bez chemicznej modyfikacji.

Warto jednak zaznaczyć, że takie preparaty podlegają tym samym normom prawnym i wymogom, co inne, bardziej syntetyczne produkty. Chodzi tu o rozporządzenie oznaczone numerem 1223/2009, które stanowi, że produkty kosmetyczne mają być bezpieczne dla zdrowia użytkujących je osób.

Kosmetyki naturalne i ich składy

Dobrej jakości kosmetyki naturalne powinny być delikatne dla cery oraz nie powodować jej podrażnienia. Nie oznacza to jednak, że takie preparaty są bezpieczne dla każdego. Przed użyciem zawsze warto więc wykonać próbę uczuleniową, która potwierdzi bezpieczeństwo aplikacji.

Jakie składniki znajdują się w nich najczęściej? Oczywiście lista jest dość długa, jeśli jednak chodzi o substancje aktywne, to są to zwłaszcza różnego rodzaju oleje, w tym np. olejek ze słodkich migdałów. To składnik bogaty w witaminę E oraz K, a także zapewniający skórze nawilżenie, odżywienie oraz wygładzenie.

Naturalne kosmetyki to również skwalan roślinny, pozyskiwany zazwyczaj z pszenicy, oliwy z oliwek oraz ryżu. Stymuluje on odbudowę cery, dzięki głębokiemu wnikaniu w jej warstwy. Dodatkowo nadaje jej miękkości oraz elastyczności.

Takie prepaty zawierają też różnego rodzaju witaminy. Przykładem jednej ze stosowanych najczęściej w takich kosmetykach jest niacynamid, który pobudza proces wytwarzania kolagenu, a także ceramidów, dla poprawienia kondycji skóry.

Oczywiście składy naturalnych kosmetyków są bardzo różnorodne i zależą od producenta. Warto jednak wybierać je z rozwagą oraz dokładnie czytać zawarte substancje tak, aby dobrać preparat najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Czy kosmetyki naturalne mogą zawierać również substancje chemiczne?

Warto mieć też na uwadze, że w takich kosmetykach również można znaleźć konserwanty, które przedłużają okres użytkowania preparatu. Bez tego forma takich środków byłaby bardzo niestabilna i szybciej ulegałyby one psuciu się. Jeśli jednak już dodawane są do nich substancje chemiczne, to najczęściej dobrze wyselekcjonowane oraz bezpieczne dla cery. Ponownie warto jednak samodzielnie analizować INCI, a w przypadku obecności substancji chemicznych analizować, jaki mają one wpływ na skórę oraz czy korzystnie wpłyną na naszą.

Jak widać kosmetyki naturalne mają kilka charakterystycznych cech sprawiających, że sięga po nie coraz więcej osób. Warto jednak kupować je u sprawdzonych sprzedawców, w tym w dobrych drogeriach on-line i stacjonarnych, w których takie preparaty są wyselekcjonowane oraz dostarczane przez dobre i rzetelne marki. Oczywiście również takie preparaty mogą być mniej udane, wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb oraz rodzaju skóry. Zdecydowanie jednak warto spróbować zakupić kosmetyk naturalny, który może okazać się początkiem bardziej świadomej pielęgnacji skóry.

Zdjęcie główne: katherine-hanlon-mod2s3-qfoc-unsplash.jpg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię