Szczoteczka soniczna czy obrotowa? Jaką wybrać?

0
558
jaka szczoteczka dla dzieci
Jak pokazują często przeprowadzane przez Naczelną Izbę Lekarską badania, zęby Polaków nie są w najlepszym stanie. Problem ten niestety nie dotyczy wyłącznie dorosłych, ale również dzieci. Problemy ze stanem uzębienia związane są nie tylko z niechęcią do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wiąże się to również z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Wiele osób używa szczoteczek tradycyjnych, co jak się okazuje, wcale nie jest takie dobre. Jak podkreśla wielu stomatologów, ważne są nie tylko regularne kontrole dentystyczne, ale również zmiana szczoteczki z manualnej na soniczną.

Dlaczego szczoteczka elektryczna to lepszy wybór niż szczoteczka manualna?

Na zębach każdego dnia zbiera się płytka nazębna, która jeżeli nie zostanie usunięta, doprowadzi nie tylko do przebarwień, ale i próchnicy czy chorób dziąseł. Manualna szczoteczka wynaleziona została w XV wieku i do dzisiejszego dnia, choć w nieco zmienionej formie, ma zapewniać zdrowe zęby i piękny uśmiech pod warunkiem jednak, że jest używana we właściwych sposób i regularnie. Używając szczoteczki manualnej, należy pamiętać o tym, by nie stosować zbyt dużej siły nacisku. Dlaczego? Mocniejsze szczotkowanie wcale nie usunie dokładniej bakterii i zanieczyszczeń, a wręcz przeciwnie przy twardym włosiu na szczoteczce może spowodować uszkodzenia dziąseł i szkliwa, co po pewnym czasie może doprowadzić do prawdziwych problemów ze stanem uzębienia.

Szczoteczka manualna, by była skuteczna w swoim działaniu, musi być właściwie użytkowana, a to niestety nie każdy potrafi. Dlatego też stomatolodzy na całym świecie zalecają, że dla lepszej dbałości o higienę jamy ustnej warto zamienić ją na szczoteczkę elektryczną, najlepiej wyposażoną w czujnik nacisku. Używanie takiej szczoteczki jest bardzo proste, nie wymaga stosowania specjalnej techniki, a czyszczenie przy jej użyciu jest naprawdę bardzo dokładne, znacznie dokładniejsze niż w przypadku modeli manualnych. Warto przy tym wspomnieć o tym, że niektóre szczoteczki elektryczne swoim kształtem zbliżone są do narzędzi stomatologicznych, a co za tym idzie, w czasie użytkowania bardzo dokładnie czyszczą cały ząb oraz przestrzenie międzyzębowe.

Szczoteczka soniczna czy obrotowa?

Osoby, które za radą stomatologów decydują się na zmianę szczoteczki, zastanawiają się nad tym, które rozwiązanie wybrać. Szczoteczki soniczne czy może jednak postawić na obrotowe?

Szczoteczki oborowe i soniczne to tak naprawdę dwa odmienne produkty, różniące się między sobą nie tylko pod względem wizualnym. Główna różnica polega również na ruchu główki. W przypadku szczoteczek obrotowych (nazywanych także rotacyjnymi) wykonywanych jest około 5000-8000 ruchów oscylacyjnych, przy czym w przypadku modeli sonicznych wartość ta wzrasta nawet do 40 000. To świadczy o tym, że oczyszczanie zębów jest znacznie efektywniejsze przy zastosowaniu szczoteczki sonicznej. Dla porównania – w przypadku stosowania szczoteczki manualnej ilość ruchów to zaledwie 300.

Według wielu dentystów to właśnie szczoteczka soniczna jest najlepszym wyborem dla wszystkich tych osób, którym zależy na bardzo dokładnym oczyszczaniu uzębienia i chodzi tu nie tylko o skuteczność i dokładność działania, ale także dostępność sporej ilości, różnych trybów pracy. W przypadku modeli sonicznych można wybrać pomiędzy trybem czyszczącym masującym czy polerującym, czego w tradycyjnej szczoteczce elektrycznej po prostu nie ma.

Dlaczego jeszcze warto stawiać na szczoteczki soniczne?

Tego typu urządzenia bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem przebarwień, są komfortowe w użytkowaniu, a ich stosowanie nie stwarza ryzyka zniszczenia szkliwa.

Pomiędzy szczoteczką soniczną a obrotową są jeszcze różnice w postaci ceny i dostępności. Rotacyjne modele są dość tanie i można znaleźć je niemal wszędzie, nawet w średniej wielkości supermarkecie. Z sonicznymi może być nieco większy problem. Nie są to szczoteczki wybierane najczęściej (ich koszt to nawet kilkaset złotych), dlatego też trzeba się nieco więcej natrudzić, by je zakupić. Stacjonarnie największe szanse na zalezienie takiej szczoteczki są w sklepach oferujących profesjonale środki do pielęgnacji jamy ustnej. Znacznie łatwiej i szybciej można nabyć szczoteczkę soniczną poprzez zamówienie jej online.

Co wybrać szczoteczki soniczne czy obrotowe?

Dentyści zalecają, by stawiać na te pierwsze, choć nie należą one do najtańszych. Czyszczą bardzo dokładnie zęby i przestrzenie między nimi, a przy tym ich działanie jest delikatne, nie należy więc bać się o stan szkliwa. Jeżeli budżet na to nie pozwala, warto kupić szczoteczkę obrotową. Ta być może nie będzie tak skuteczna jak soniczna, jednak w dalszym ciągu stanowi dużo lepszy wybór niż mało efektywna (bez znajomości odpowiedniej techniki) szczoteczka manualna. Szczoteczki rotacyjne to również bardzo dobry wybór dla dzieci. Są delikatne i proste w obsłudze, a przy tym dokładnie czyszczą ząbki i uczą właściwego dbania o higienę jamy ustnej. To bardzo ważne i z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Niezależnie od tego czy wybór pada na szczoteczkę soniczną czy rotacyjną, to zawsze będzie dużo korzystniejszy wybór niż szczoteczka manualna.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię