KSIĘGA STRASZLIWEJ NIEGRZECZNOśCI

0
1891

KSIĘGA STRASZLIWEJ NIEGRZECZNOśCI – NAPISAŁ WILCZUŚ Z WIELKIEJ ZŁOŚCI.
Ian Whybrow.

Jak to jest być złym wilkiem? No bo przecież wilk musi być zły? Prawda? Odpowiedzi na takie pytania poszukuje bohater książki IANA WHYBROWA – WILCZUŚ.

Może na początek kilka słów o autorze tego dzieła. Ian Whybrow jest z zawodu nauczycielem. Od wielu lat nie pracuje jednak z młodzieżą. Pisanie zajmowało mu zbyt wiele czasu, więc zrezygnował z nauczania. Poświęcił się swojej drugiej pasji. I to całkowicie. Jest autorem ponad sześćdziesięciu książek dla młodego czytelnika. Cieszą się one uznaniem na całym świecie, doczekały się wielu tłumaczeń.

Seria przygód sympatycznego WILCZUSIA obejmuje dziewięć tomów. W Polsce mamy dostęp do pięciu:

  • KSIĘGA STRASZLIWEJ NIEGRZECZNOŚCI.
  • MAŁEGO WILCZKA KSIĘGA WILKOCZYNÓW.
  • KACIK PYTAŃ I PORAD WILKA SOBIERADKA.
  • MAŁY WILCZEK – STRASZNOLESKI DETEKTYW.
  • MAŁEGO WILCZKA SZKOŁA STRACHÓW.

Wielkim atutem wszystkich wydanych u nas tomów jest wspaniałe tłumaczenie Ernesta Brylla.

KSIEGA STRASZLIWEJ NIEGRZECZNOŚCI została zaliczona do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. Kanon ten jest przedsięwzięciem Porozumienia Wydawców, w skład którego weszło dwadzieścia sześć wydawnictw, od Muzy, PIW, Arkad, poprzez Jacka Santorskiego, Prószyńskich do Zielonej Sowy czy Bellony. Ta wyśmienita grupa uznała pierwszą część cyklu Iana Whybrowa za wyjątkowe dzieło, godne tej listy.

WILCZUŚ jest niestety rodzinnym niedojdą. Mało tego! Dorośli uważają, że swoim ‘’dziwnym’’ zachowaniem przynosi wstyd rodzinie! Nie zachowuje się tak, jak na prawdziwego wilka przystało. Powinien szczerzyć kły, być okrutnym drapieżnikiem, nie mieć litości dla nikogo no i przede wszystkim oszukiwać, kłamać i kombinować. A WILCZUŚ taki nie jest… Codziennie myje swoje małe ząbki szczoteczką, starannie szczotkuje futerko i – o zgrozo!! – chodzi wcześnie do łóżka grzecznie zasypiając. Takie zachowania budzą zaniepokojenie i rodzice postanawiają „ratować” swego synka. Podejmują decyzję o wysłaniu go na naukę wilczych wzorców do szkoły złego Stryjca – Złyjca. Niestety to nie taka prosta sprawa. Szkoła Złości i Chytrości znajduje się daleko i WILCZUŚ sam musi do niej dotrzeć. To też swego rodzaju sprawdzian jego umiejętności.

Synek nie chce opuszczać rodzinnego domu i nie chce się zmieniać. Ale cóż… Nie miał nic do gadania, więc wyruszył w drogę. Oj nie była to łatwa podróż! Wiodła przez Czarny Las, Kurzołapy, Strasznolas… A ponieważ WILCZUŚ był miłym i grzecznym stworzeniem, nie było mu łatwo. Równie trudno było w samej szkole. Okazuje się, że nasz mały bohater jest naiwny i łatwowierny. Wiele razy daje się oszukać. Ma kłopoty z przyswojeniem sobie DZIESIECIU PRZYKAZAŃ – DOKAZAŃ Złego Wilka.

Nie bójcie się jednak. Historia dobrze się kończy. Jak? Musicie zajrzeć do tej przemiłej książeczki. Mogę wam tylko zdradzić, że WILCZUŚ pozostanie DOBRYM WILKIEM…

Opowieść o małym wilczku, który nie pasuje do swojej rodziny na pewno będzie pomocna w wyjaśnianiu naszym dzieciom zawiłości trudnych pojęć dobra i zła. We właściwy sposób ukształtuje światopogląd i moralność małego człowieka. Polecam ją  tym bardziej, ze napisana jest żywym, zabawnym  językiem. Uzupełnieniem treści są doskonałe ilustracje Tony’ego Rossa.

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię