Masaż dzieci metodą Shantala

0
1028

Od pewnego czasu coraz popularniejsze stają się wizyty u masażystów i fizjoterapeutów – zarówno w celach kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Nie każdy jednak wie o tym, że masować można nawet noworodki, a czynność ta często pozytywnie wpływa na ich rozwój. Choć technika pochodzi z Dalekiego Wschodu, jest całkowicie akceptowalna w krajowych środowiskach medycznych.

Skąd wziął się pomysł na masowanie dziecka?
Masaż Shantala wywodzi się z tradycji indyjskich, gdzie jest pielęgnowany już od setek lat. Do Europy sprowadził go francuski położnik Frederique Leboyer, który podczas jednej ze swoich podróży w latach siedemdziesiątych XX wieku spotkał młodą kobietę masującą niemowlę. Zauroczony tą sceną, uchwycił matkę z dzieckiem na fotografiach, a samą technikę precyzyjnie opisał w jednej ze swych publikacji. Nazwa metody wzięła się od imienia owej kobiety. Masaż Shantala jest dziś ceniony z uwagi na korzyści, jakie przynosi zarówno dziecku, jak i matce.1

Dlaczego warto masować noworodka?
Liczne publikacje udowadniają, iż masaż oraz aktywność ruchowa mogą bardzo efektywnie wpływać na rozwój psychiczny i motoryczny dziecka. Maluchy, które rozwijają się wolniej niż rówieśnicy (może dotyczyć to dzieci już od momentu narodzin), mają szansę na nadrobienie wszelkich deficytów dzięki właściwości określanej jako plastyczność mózgu. Jest to jego zdolność do tworzenia nowych połączeń nerwowych, które służą m.in. do nauki oraz zapamiętywania. Pojęcie to wprowadził już w 1948 roku polski uczony, Jerzy Konorski.2
Maria Przetacznikow przeprowadziła natomiast badania dotyczące rozwoju dziecka do trzeciego roku życia. W ich wyniku dowiedziono, iż czynniki takie jak mała ruchliwość, niewielka możliwość do poznawania otoczenia i brak kontaktu z osobami dorosłymi, w prostej linii prowadzą do znacznego spowolnienia rozwoju malucha. Dlatego właśnie tak istotne okazuje się stymulowanie dzieci już od pierwszych miesięcy ich życia.3 Masaż jest także skutecznym rozwiązaniem w przypadku wysokiego poziomu kortyzolu. To właśnie on jest bezpośrednio związany z występowaniem wielu negatywnych emocji, takich jak niepokój, stres czy lęk. Poprzez precyzyjnie wykonane ruchy, możesz znacząco obniżyć jego poziom.

Jak wykonywać masaż dziecka?
Sam proces wykonywania masażu jest stosunkowo prosty i z pewnością szybko opanujesz odpowiednią technikę. Musisz jednak poznać szczegółowe zasady dotyczące zarówno przygotowania dziecka, kolejności masowania poszczególnych partii ciała oraz prawidłowych ruchów. Ważna jest także optymalna częstotliwość zabiegów oraz czas ich przeprowadzania.

1. Kotas M., Masaż Shantala, „Magazyn Yoga & Ayurveda”, BJ. Sp. z o.o., nr 3/2013, s. 48.
2. Kossut M., Mechanizmy plastyczności mózgu, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1994, s. 8-9.
3.  Przetacznikowa M., Wpływ choroby przewlekłej na rozwój psychiczny i osobowość dziecka, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1968.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię