Mata edukacyjna dla dzieci – dobry pomysł na prezent dla niemowlaka

0
2191

Mata edukacyjna dla dzieci to żadna nowość – rodzice korzystają z niej już od parudziesięciu lat. Mimo to naprawdę wiele się w niej zmieniło. Od niemal zwykłego kocyka rozwinęła się do miana zabawki interaktywnej, bogatej w przemyślane dodatki – to m.in. lusterka, grzechotki czy grające przywieszki. Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent dla młodych rodziców wybrać, to właśnie mata edukacyjna dla dzieci może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przedstawiamy jej najważniejsze zalety.

Zalety maty edukacyjnej

Najważniejsze jest to, że mata edukacyjna dla dzieci to po prostu bezpieczne miejsce do zabawy. Musisz bowiem zdawać sobie sprawę, że zaledwie kilkumiesięczny bobas potrafi bardzo zwinnie przeturlać się z sofy prosto na podłogę. Gdy leży na macie, ma zapewnione ciepło i odpowiednią miękkość, by podejmować swoje pierwsze akrobacje. Jest znacznie poręczniejsza niż koc, wygodniejsza niż podłoga i czystsza niż dywany.

W pierwszych miesiącach niezwykle istotne jest zachęcanie niemowlaka do leżenia na brzuszku. Mata edukacyjna dla dzieci posiada szereg interesujących przywieszek, do których chcą dosięgnąć. To bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa – w ten sposób maluszek ćwiczy mięśnie karku i tułowia, które go wspierają i trzymają we właściwej pozycji.

Kolorowe elementy znajdujące się na brzegach i pałąkach maty edukacyjnej przyciągają wzrok ciekawskiego maluszka. W ten sposób ćwiczy on koordynację wzrokową i uczy się ustalania położenia poszczególnych przedmiotów względem siebie, co zdecydowanie ułatwi mu naukę chodzenia w przyszłości.

W prawidłowym rozwoju niemowlęcia liczy się również motoryka mała i duża. Mata edukacyjna dla dzieci daje cały szereg atrakcji, które zachęcają je do wyciągnięcia dłoni, chwytania, przemieszczania się. Dzięki mniejszym – często dodatkowo szeleszczącym czy grającym – elementom, do pracy zabierają się także małe dziecięce paluszki.

Mata edukacyjna dla dzieci pobudza wszystkie zmysły. Materiały, z których jest wykonana, znacząco się między sobą różnią – teksturą, barwą, wydawanymi po dotknięciu dźwiękami. W czasie leżenia na niej maluch musi wysilić wzrok, słuch i dotyk. Oczywiście, niemowlę nieświadomie będzie także brało wszystko do buzi, by jeszcze lepiej poznać swoje zabawki.

Prezent dla niemowlaka powinien być czymś, co ułatwi życie rodziców. A mata edukacyjna dla dzieci to sprzęt bardzo przydatny w podróży. Niezależnie od tego, czy całą rodziną wybierają się do znajomych, czy na wakacje spędzone w hotelu – to niewielki sprzęt, który z łatwością zmieści się w samochodzie i na miejscu da maluchowi jego własny kąt, który dobrze zna i lubi. W ten sposób znacząco zmniejsza się duży stres w związku ze zmianą miejsca.

Rodzice doceniają matę edukacyjną nie tylko podczas podróży. Przyda się również w domu, gdy zmęczone od noszenia ręce będą szukały chwili odpoczynku. Niemal każde niemowlę jest zainteresowane tym, co oferują mu pałąki i wszystkie dodatkowe elementy maty. W tym czasie rodzice mogą chwilę odetchnąć, zniknąć na 2 minuty w łazience, dokończyć sprzątanie… Byle mając malucha cały czas w zasięgu wzroku. Mogą po prostu robić to, co trudno byłoby wykonać z dzieckiem na rękach.

Warto zauważyć, że mata edukacyjna dla dzieci to nie jest rozwiązanie na pierwszych kilka miesięcy. Dlatego wybór tej na prezent nie powinien być pochopny. Istnieją modele, jak np. mata Tiny Love, które zapewniają pole do zabawy także dla starszaka. Nawet kilkuletnie dziecko chętnie do nich wraca, by tworzyć swoje własne miejsca do zabawy – sprawdzają się jako pirackie statki czy domki.

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię