Materac na różne typy bólu

0
1720
ból pleców

Związek między snem, właściwym materacem a twoim zdrowiem jest systemem naczyń połączonych. Źle dobrane posłanie wpływa na sen, a ten z kolei na zdrowie. Choroby takie jak cukrzyca, otyłość,  zwyrodnienie stawów czy problemy z układem sercowo-naczyniowym są bezpośrednio związane ze snem i materacem.. Potrzebujesz, więc dobrego sojusznika w walce o zdrowie.

Materac na różne typy bólu

Materac odgrywa w tym duża rolę. Niezależnie od rodzaju schorzenia nie da się ukryć, że posłanie aktywnie wpływa na układ ruchowy czy oddechowy. Jednak nie każdy model pasuje do wszystkich dolegliwości i nie każdy materac jest odpowiedni dla każdego schorzenia, niezależnie od tego, czy jest to zapalenie stawów, ból pleców, chroniczny dyskomfort szyi, czy chrapanie.

Istotne uwagi

Każda osoba bez względu czy cierpi na przewlekły ból czy też nie, potrzebuje materaca dopasowanego do indywidualnych preferencji i zapotrzebowań. Właściwe wsparcie kręgosłupa jest niezbędne, aby ciało czuło się w pełni zregenerowane po nocnym odpoczynku.

Okazuje się, że wiele osób ma zniekształcone postrzeganie swoich potrzeb. Na przykład możemy kojarzyć wsparcie z twardością, ale dla pacjenta z zapaleniem stawów twardy materac może tylko pogorszyć stan zdrowia.

Z drugiej strony, zbyt miękki materac też nie jest dobry dla organizmu. Odpowiednio dobrane posłanie powinno zapewniać ogólne wsparcie i równowagę między twardością a miękkością. Jeśli materac jest zbyt miękki i leżąc na nim ma się wrażenie zapadania się w jego wnętrze, łatwość poruszania się lub zmiany pozycji może być utrudniona. To z kolei może prowadzić do zesztywnienia mięśni i bólu.

Istotne jest szukanie profesjonalnej porady przy zakupie materaca, szczególnie jeśli cierpimy na przewlekły ból stawów, mięśni czy pleców. Zapytaj swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia o zalecenia i badania oraz wskazania dotyczące posłania, na którym powinieneś spać.

Dobrym pomysłem jest również poproszenie sprzedawcę o poradę na temat dostępnych modeli i dodatków w materace sklep. Oszczędzamy czas i mamy pewność, że nasze wybory nie będą przypadkowymi decyzjami, które mogą odbić się negatywnie na naszym zdrowiu.

Ból pleców

Osób cierpiących na ból pleców z roku na rok przybywa. Szczególnie w grupach pracowników umysłowych, którzy skarżą się na bólw odcinku lędźwiowym. Około 80% Polaków przynajmniej raz w życiu doświadczyło problemów z kręgosłupem. Pomimo powszechnego występowania tej dolegliwości, nie wszystkie osoby decydujące się na zakup materaca, do końca wiedzą, jaki model potrzebują.

Materace średnio twarde i twarde są zwykle najlepsze dla użytkowników mających problemy z plecami. Wszystko sprowadza się do wsparcia i wyrównania kręgosłupa, co powinno złagodzić i zminimalizować ból występujący w tej części ciała.

Rodzaje materacy, które dobrze sprawdzają się w przypadku osób z problemami z kręgosłupem, różnią się znacznie w zależności od takich czynników jak punkty nacisku czy waga.

Zapalenie stawów

Aktualne badania wskazują, że do 2040 około 26% populacji świata będzie cierpiało z powodu zapalenia stawów. Jest to powszechny stan, charakteryzujący się wewnętrznym i zewnętrznym obrzękiem stawów, bólem i sztywnością kończyn. Dotyka on zarówno mężczyzn, kobiety, jak i dzieci. Najczęstszym odmianą tego schorzenia jest zapalenie kości i stawów, które jest wywołane bólem spowodowanym tarciem kości po powierzchni zniszczonej chrząstki. Inne rodzaje zapalenia stawów obejmują: dnę, fibromialgię i reumatoidalne zapalenie stawów.

Jeśli kluczową sprawą jest łatwość poruszania się, warto wybrać materac, który nie utrudnia ruchów tak bardzo, jak pianka. Model ze sprężynami kieszonkowymi lub twardszy materac lateksowy będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Pamiętaj także o tym, że Twoja pozycja snu wpływa na pojawienie się dyskomfortu w trakcie leżenia, ponieważ może ona wywierać większy nacisk na określone stawy. Na przykład leżenie na boku wymaga lżejszego i bardziej miękkiego materaca, aby złagodzić ból w typowych punktach ucisku, takich jak ramiona, kolana i biodra.

W przypadku fibromialgii, eksperci twierdzą, że ze względu na wrażliwość na punkt nacisku – bardziej miękkie materace mogą być lepsze pod warunkiem, że posłanie nadal oferuje potrzebne wsparcie. Najlepszym wyborem są tutaj materace piankowe i lateksowe.

Ból szyi

Według badania przeprowadzonego w 2018 r. na przewlekły ból pleców i szyi w Polsce cierpi ponad 60 % społeczeństwa. Co ciekawe, aż 80% z tej grupy stwierdziło, że ich stan powoduje zakłócenia w ciągłości snu.

Źle dobrana poduszka jest głównym czynnikiem powodującym ból szyi. Aby ustrzec się przed wspomnianą dolegliwością, nasz kręgosłup powinien znajdować się w linii prostej niezależnie od pozycji, jaką przyjęliśmy. Poduszka powinna zatem nie tylko podtrzymywać głowę, ale chronić szyję i kark przed wygięciem i uciskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię