MIŚ ZWANY PADDINGTON. Michael Bond.

0
1969

Kto przygarnie niedźwiadka ?Głupie pytanie! Prawie każdy z nas zgodziłby się na wspólne pomieszkiwanie z takim lokatorem. Niedźwiadek w domu to czysta radość! Mięciutkie futerko, niezdarne łapki, sympatyczny pyszczek…. No kto odmówi gościny?
Seria książek MICHAELA BONDA o niedźwiadku PADDINGTONIE od lat bawi kolejne pokolenia czytelników. Pierwsza część miała swoją wydawniczą premierę w 1958 roku. W Polsce, dla wielbicieli puszystego bohatera, przetłumaczono ją w 1971 roku.
Skąd PADDINGTON wziął się w Londynie? Nie uwierzycie, ale dostał się tam podróżując na gapę z dalekiego Peru. Mieszkał tam u swojej cioci Lucy, ale ponieważ staruszka musiała przenieść się do domu dla niedźwiedzich emerytów, PADDINGTON wyemigrował z Południowej Ameryki. Swojej ukochanej opiekunce miś zawdzięczał także znajomość języka angielskiego.
PADDINGTON, jak na dobrze wychowanego niedźwiadka przystało, potrafił się grzecznie zachowywać i pięknie mówić. Jego charakterystyczny ubiór to niebieski płaszczyk i czerwony kapelusz, który był prezentem od wujka. Nawet nie wiecie ile dziwnych zastosowań ma takie nakrycie łepka…

Nieodłącznym elementem wizerunku sympatycznego misia jest oczywiście brązowa walizeczka. Służy ona nie tylko do przechowywania niezbędnej garderoby. Można się na nią wspiąć, gdy na przykład  wzrost nie pozwala porozmawiać ze sprzedawcą ukrytym za wysoka ladą.

Dzielny miś – zdobywca nowych terytoriów, zostaje członkiem rodziny państwa BROWN. I wtedy dopiero się zaczyna! Nasz bohater świetnie odnajduje się w świecie ludzi. Mało tego, nikt nie jest zdziwiony tym, że niedźwiadki mówią, chodzą na targ, robią zakupy czy szaleją w kuchni przygotowując kolację – niespodziankę. Miś zostaje pełnoprawnym członkiem lokalnej społeczności. O tym, jak wielką cieszył się sympatią świadczy prezent, który otrzymał na swoje pierwsze urodziny od sprzedawców z targu Portobello. Ofiarowali mu nowy wózek na zakupy, z dzwoneczkiem z boku. Teraz miś na pewno go nie zgubi!

Gdy nadejdzie zimowa pora, za oknem będzie padał śnieg, a wy będziecie siedzieć w ciepełku z książka w ręku – niech to będzie opowieść o misiu PADDINGTONIE.

Lektura każdego rozdziału będzie prawdziwą przyjemnością. I tak:

Rozdział 1. Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem – czyli początek wspólnej drogi państwa BROWN i PADDINGTONA.

Rozdział 2. Miś w gorącej wodzie – czyli pierwsze spotkanie kudłatego brudaska (oj ta marmolada na futerku…) z wanną, gorącą wodą i tajemniczą zatyczką.

Rozdział 3. PADDINGTON  w kolei podziemnej – czyli o dziwnych bursztynowych napisach i zatrzymanych ruchomych schodach.

Rozdział 4. Wyprawa na zakupy – czyli historia niedźwiedzich popisów nagrodzonych wielkim słojem marmolady.

Rozdział 5. PADDINGTON i ‘’Stary Mistrz’’ – czyli o przyjaźni z panem Gruberem.

Rozdział 6. Idziemy do teatru – czyli o tym, kogo miś chciał uratować w teatrze.

Rozdział 7. Przygoda nad morzem – czyli jak miło spać w zamku z piasku.

Rozdział 8. HOCUS – POCUS – czyli urodziny niedźwiadka.

Książki opisujące przygody tego sympatycznego niedźwiadka układają się w cykl piętnastu tomów. Kilka z nich ukazało się w Polsce. Szukajcie więc w księgarniach lub bibliotekach takich tytułów:

  • MIŚ ZWANY PADDINGTON.
  • JESZCZE O PADDINGTONIE.
  • PADDINGTON DAJE SOBIE RADĘ.
  • PADDINGTON ZA GRANICĄ.
  • NOWE PRZYGODY PADDINGTONA.
  • PADDINGTON W OPAŁACH.
  • PADDINGTON PRZY PRACY.
  • PADDINGTON WYRUSZA DO MIASTA.
  • PADDINGTON TU I TERAZ.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię