BAJKI WYCHOWAWCZE DLA DZIECI. PAKIET.

0
1085

BAJKI WYCHOWAWCZE DLA DZIECI. PAKIET.
A. Piekarska, J. Radwańska, W. Mądrowska.

To propozycja dla rodziców, którzy chcą z bajką wejść do dziecinnego pokoju i odpowiedzieć na wiele trudnych pytań, wyjaśnić tajemnice czy odegnać strachy. Współautorkami tej książkowej terapii są DR ANNA PIEKARSKA,
Przewodnicząca Rady Programowej, psycholog wychowawczy i rozwojowy z Wydziału Psychologii UW, krajowy i międzynarodowy ekspert w dziedzinie profilaktyki krzywdzenia dziecka w środowisku rodzinnym i szkolnym. JADWIGA RADWAŃSKA,  
oligofrenopedagog, popularna autorka poradników i artykułów na temat organizowania skutecznej pracy z dzieckiem m.in. w czasopiśmie „Charaktery”.
WIESŁAWA MĄDROWSKA,  redaktor prowadząca „Doradcy Dyrektora Przedszkola”, nauczyciel, twórczyni „Programu integracyjnego kształcenia i wychowania od przedszkola do gimnazjum”.

Bajki zaprezentowane w powyższym pakiecie mają za zadanie pomóc w kształtowaniu pozytywnych zachowań dziecka. Dr ANNA PIEKARSKA podkreśla, że w każdej opowieści język, postać oraz poruszone problemy są dostosowane do potrzeb dzieci w wieku 3-6 lat. Ponadto bajki zawierają gotowe scenariusze rozmów z pytaniami, które zasadniczo ułatwią opiekunom rozpoczęcie trudnej rozmowy. W skład pakietu wchodzą także gry i zabawy edukacyjne: relaksacyjne, logopedyczne, ruchowe. Wszystko przygotowane przez wysokiej klasy specjalistów.

Pakiet zawiera sześć opowieści. Każda porusza ważny dla dziecka i jego opiekunów problem. Dr ANNA PIEKARSKA tak opisuje poszczególne bajki:

  • Magiczne słowo „Przepraszam„- bajka, która uczy dziecko posłuszeństwa.

Zwraca uwagę dziecka na szkody, przykrości i smutek, jakie spowodować może złe zachowanie wobec innych i odwrotnie – wdzięczność, radość, jakich doświadczamy, kiedy jesteśmy dla innych mili, uczynni i dobrzy. Dziecko poznaje znaczenie słów przepraszam, dziękuję w różnych sytuacjach.

  •  Kieszonkowy Czarodziej, która pomaga dziecku kontrolować emocje.

Pomaga kształtować umiejętność radzenia sobie z negatywnymi uczuciami, złością w relacjach z rówieśnikami oraz odróżniania dobrych emocji od złych. Pozwala wyciszyć dziecko, uczy cierpliwości i kontroli nad własnymi emocjami i zachowaniami oraz doboru odpowiednich słów przy wyrażaniu złości.

  • Straszydła i Straszydełka, która pokazuje dziecku, jak przezwyciężać lęki.

Pomaga kształtować odporność emocjonalną niezbędną do radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach. Dziecko rozwija umiejętności mówienia o swoich lękach oraz wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

  • Wyprawa w nieznane, która rozwija u dziecka samodzielność.

Pomaga kształtować i czerpać radość z samodzielnego wykonywania podstawowych zadań, podejmowania i przewidywania skutków swoich decyzji, mówienia o swoich potrzebach bez potrzeby wyręczanych dzieci przez rodziców

  • Przyjaciel Delfinek i Piraci, która uczy dziecko pracy w grupie.

Pomaga kształtować umiejętności społeczne niezbędne w nawiązywaniu poprawnych relacji z dziećmi, odnajdywaniu się w grupie, rozwiązywaniu konfliktów i nauce szacunku dla innych. Pokazuje dziecku czym różni się skarżenie od informowania.

  • Gwiazdka z nieba, która kształtuje u dziecka wiarę w siebie.

Pomaga rozwijać dojrzałość emocjonalną, podnosić samoocenę i pewność siebie, wzmacniać pozytywne cechy osobowościowe poprzez odkrywanie tego co dziecko lubi i nie lubi robić.

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię