Najczęstsze dolegliwości po porodzie

0
1957
Już sam poród jest dla kobiety ogromnym przeżyciem i wiąże się ze stresem, a po nim mogą wystąpić różne dolegliwości i powikłania. Ich przebieg jest zwykle bardzo indywidualny, ale warto poznać te, które występują najczęściej.

Dolegliwości po porodzie mają też różny stopień nasilenia, wiele zależy od uwarunkowań fizjologicznych każdej kobiety. Intensywne obkurczanie się ścian macicy może wywoływać częste i silne bóle brzucha. Równie często występuje podrażnienie brodawek sutkowych, ból krocza, a także stany zapalne. Nietrzymanie moczu po porodzie to kolejna przykra dolegliwość, która może przytrafić się nawet młodym mamom.

Ból rany krocza

Jedną z często występujących dolegliwości po porodzie jest ból krocza, gdyż potrzebuje ono kilka tygodni na zaleczenie rany. Czas też może się wydłużyć, jeśli lekarz wykonał nacięcie. Rana krocza powinna zagoić się w ciągu miesiąca lub dwóch. Odczuwamy wtedy dyskomfort podczas siadania, ale w okolicy pochwy nie powinien występować silny ból i pieczenie – w razie takich objawów wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Pomocne będą wtedy np. okłady z lodem, regularne podmywanie się płynem do higieny intymnej, delikatne wycieranie się po myciu, siadania na poduszce z otworem pośrodku (przydatne jest też koło ratunkowe na basen dla dzieci), przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe.

Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po porodzie czy też problemy z wypróżnianiem to dwie najbardziej wstydliwe przypadłości. Obawiając się, że szwy mogą nie wytrzymać, kobiety czują obawę przed wypróżnieniem się, poza tym układ trawienny pracuje wtedy wolnej. Nietrzymanie moczu oraz pojawienie się innych wydzielin wywołują z kolei dyskomfort psychiczny, gdyż należy wtedy zakładać specjalne pieluchomajtki.

Aby walczyć z NTM, wykonuj regularnie ćwiczenia mięśni Kegla, aby je wzmocnić, a przywrócą one odpowiednie napięcie tkanek oraz pobudzą krążenie krwi, co dodatkowo przyspieszy proces gojenia się rany po porodzie. Można je praktykować w domu, na przystanku autobusowym, w pociągu, gdyż polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni krocza.

Stany zapalne pochwy

Często zmagamy się np. ze stanem zapalnym lub drożdżycą. W takim przypadku należy wybrać się do lekarza, który przepisze granulki dopochwowe i prawdopodobnie antybiotyk. Częstym zjawiskiem są też tzw. odchody połogowe, czyli oczyszczanie się macicy z resztek krwi. Jeśli nie są zbyt intensywne, nie bardziej niż okres, jest to zjawisko naturalne, nie powinno budzić niepokoju i nie wymaga konsultacji z ginekologiem. Jeśli jednak wystąpi silne zaczerwienie, nieprzyjemny zapach z pochwy albo obrzęk, sprawa może być poważniejsza i wymaga pilnej wizyty u specjalisty.

Ból piersi

Kobiety często skarżą się też na ból piersi. Po porodzie rozpoczyna się laktacja, czyli wydzielanie przez gruczoły mleka. Dla wielu z nas jest to bolesne, przeszkadza też obrzmienie. Warto przykładać wtedy okłady z lodu lub zaopatrzyć się w specjalistyczny biustonosz. Problemem może być też zastój pokarmu, gdyż często wywołuje gorączkę.

Zmęczenie

Ogromne zmęczenie i silne bóle głowy mogą wystąpić po porodzie, ale nie powinny nas niepokoić. Raczej są zjawiskiem naturalnym, wynikiem silnego stresu i wysiłku zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Organizm potrzebuje czasu na regenerację. Jeśli objawy będą trwać dłużej niż kilka dni, trzeba o nich powiadomić lekarza. Może to również być depresja, a zatem warto obserwować reakcje organizmu na bieżąco.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię