Nietrzymanie moczu u kobiet – jak sobie z nim radzić?

0
730

Nietrzymanie moczu jest uciążliwym problemem w każdym wieku, coraz częściej jednak dotyczy młodych kobiet. Przyczyn może być wiele, zawsze jednak nietrzymanie moczu wpływa na zdrowie psychiczne oraz relacje społeczne. Kobiety przepełnia uczucie wstydu i braku komfortu, co przekłada się na unikanie uprawiania sportu czy nawet wychodzenia z domu na spotkania towarzyskie. Znając powód tej dolegliwości możemy rozpocząć leczenie przyczynowe, zawsze warto jednak mieć dostęp do doraźnych metod zapewniających uczucie bezpieczeństwa w danej chwili.

Przyczyny nietrzymania moczu u młodych kobiet

Kobiety w młodym wieku mogą doświadczać nietrzymania moczu z powodu:

  • przebytych operacji w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej
  • przewlekłego przyjmowania niektórych leków
  • chorób ogólnoustrojowych
  • niewydolnych mięśni dna miednicy
  • złej ergonomii podczas wykonywania czynności dnia codziennego

Niewydolne mięśnie dna miednicy mogą natomiast wynikać z przebytych porodów (zwłaszcza naturalnych), dużej masy urodzeniowej dziecka, obniżenia narządu rodnego czy częstego parcia w toalecie. Parcie może mieć miejsce przy częstych zaparciach, np. w przebiegu zespołu jelita drażliwego, na który coraz częściej cierpią młode osoby. Niektóre młode kobiety mogą cierpieć na nietrzymanie moczu wskutek urazów rdzenia kręgowego czy zaburzeń neurologicznych. W ich przypadku wyleczenie dolegliwości często nie będzie możliwe, dlatego powinny znać sposoby radzenia sobie z nim.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu w młodym wieku?

Jak wspomniano, podstawą będzie leczenie przyczynowe. Jeśli cierpimy na zaparcia, warto wprowadzić dietę bogatą w błonnik, pić odpowiednią ilość płynów i zachowywać prawidłową ergonomię wypróżniania się. Z kolei osłabione mięśnie dna miednicy będą wymagać właściwego treningu wzmacniającego, np. u fizjoterapeuty. Terapia w większości przypadków trwa jednak kilka miesięcy – co wtedy? Czy w tym czasie w dalszym ciągu konieczna jest bariera społeczna i unikanie aktywności? W dobrym sklepie medycznym można zaopatrzyć się w skuteczne produkty chłonne, przez co wyciek moczu nie będzie aż tak uciążliwy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup pieluchomajtek, które wbrew pozorom są bardzo dyskretne i wyglądem przypominają zwykłą bieliznę. Pełnią jednak praktyczną funkcję wchłaniania moczu, w efekcie czego na ubraniach wierzchnich nie pozostają mokre ślady.

Komfort noszenia i wysoką skuteczność zapewniają pieluchomajtki DAILEE, które są nie tylko wygodne, ale i estetyczne. Dobrze sprawdzą się u młodych kobiet, także tych aktywnych fizycznie. Nie odznaczają się pod ubraniami, przez co są niewidoczne dla osób postronnych. Dostępne w różnych rozmiarach sprawiają, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Z pomocą tego typu produktów można bez obaw śmiać się, podnosić różne rzeczy, uprawiać ulubiony sport czy wychodzić ze znajomymi na miasto. To dobre rozwiązanie dla kobiet, które w pracy zawodowej nie mogą pozwolić sobie na częstsze wizyty w toalecie, a chcą czuć się pewne siebie.

Nietrzymanie moczu nie musi być problemem

Istnieje wiele skutecznych metod likwidujących nietrzymanie moczu. Kobiety w młodym wieku posiadają wiele planów na przyszłość i marzeń do spełnienia. Jak każdy człowiek, potrzebują wyjść ze znajomymi, spotkań towarzyskich czy komfortowego uprawiania aktywności fizycznej. Chcą także czuć się dobrze w każdej sytuacji – zarówno w domu, jak i poza nim. Problem nietrzymania moczu nie musi ograniczać tych aktywności ani pogarszać samopoczucia. Aby nie martwić się epizodami wycieku moczu wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, które uchronią nas przed dyskomfortem w miejscach publicznych.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię