Jak odpowiednio zadbać o skórę dziecka na upalnych wakacjach?

0
1193

Pierwsze wakacje maluszka w upalnych klimatach mogą być dla rodziców stresującym przeżyciem. Po urodzeniu skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego trzeba przykładać ogromną wagę do dbania o nią, aby pozostała zadbana i bezpieczna. Najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do przegrzania, ponieważ może wiązać się to z nieprzyjemnymi skutkami jak zapalenia, wysypki czy nawet w najgorszych przypadkach zakażenia.

  1. Jak uchronić maluszka przed słońcem?
  2. Odpowiednie produkty zabezpieczające skórę dziecka
  3. Jakie choroby skórne mogą wystąpić u dziecka, jeżeli nie zadbamy o jego odpowiednią ochronę przed słońcem?

Przyjrzyjmy się bliżej aspektowi chronienia skóry maluszka w upalne dni. Warto pamiętać o zasadzie „lepiej zapobiegać niż leczyć” i zadbać o bezpieczeństwo dzidziusia.

Jak uchronić maluszka przed słońcem?

W przypadku dorosłych odpowiedź na to pytanie jest wręcz jednoznaczna – kremy z mocnym filtrem lub oliwki ochronne. Jednakże skóra dziecka jest o wiele bardziej delikatna i nie można stosować zbyt wielu chemikaliów. Najlepszym rozwiązaniem jest zacienianie powierzchni, gdzie malec przebywa. Na rynku można znaleźć wiele innowacyjnych wynalazków jak np. parasolka przeciwsłoneczna do wózka, która skutecznie zatrzymuje promienie słoneczne. Ponadto w wakacyjnym, plażowym klimacie można zainwestować w mini namiot dla dziecka, gdzie będzie ono miało swój własny kącik zabaw. Przy tym namiot, podobnie jak parasolka przeciwsłoneczna do wózka skutecznie ochroni dziecko przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Warto dodać również, że nie chodzi o całkowite wykluczenie dziecka ze słońca tylko o minimalizowanie ryzyka związanego z oparzeniami słonecznymi. Przebywanie na słońcu jest korzystne dla ludzkiego organizmu, ponieważ słońce powoduje tworzenie witaminy D. Nie można jednak przesadzić, a w przypadku dzieci należy być mocno ostrożnym.

Odpowiednie produkty zabezpieczające skórę dziecka

Samo ograniczanie dopływów promieni UV do dziecka nie wystarczy, aby ochronić skórę dziecka przez negatywnym wpływem słońca. Powodem tego jest to, że dzieci z reguły są ruchliwe i czasami często wysiedzieć im parę godzin w wózku pod parasolką czy w gorącym namiocie. Wtedy warto jest zainwestować w krem do opalania dla dzieci, który dedykowany będzie młodej skórze.

Takie kremy zwykle nie są przeładowane negatywnymi związkami chemicznymi, dlatego nie powinny wywołać reakcji alergicznych u maluszka. Jednakże należy być ostrożnym w wyborze kremu do opalania i korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł. Krem do opalania dla dzieci powinien zawierać nowoczesną formułę, która nie wnika w skórę dziecka, tylko tworzy na niej ochronną warstwę, przez co ogranicza dopływ negatywnego promieniowania UV.

Jakie choroby skórne mogą wystąpić u dziecka, jeżeli nie zadbamy o jego odpowiednią ochronę przed słońcem?

Najpopularniejszym problemem skórnym u niemowląt, które może wystąpić na skutek niewystarczającej pielęgnacji skóry jest atopowe zapalenie skóry. Choroba objawia się w postaci wysypki na różnych częściach ciała – najczęściej jest to buzia, rzadziej zgięcia łokci, kolan, pachwiny. W miejscach zainfekowanych wysypką dziecko odczuwa ogromny świąd przez co drapie się tworząc rany, co może doprowadzić do zakażenia, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków leczenia.

Inną znaną chorobą występującą u maluszków, której przyczyną jest połączenie nadmiernego promieniowania słonecznego i wykorzystanie nieodpowiednich filtrów UV jest tzw. trądzik wiosenny. Objawia się on występowaniem dużej ilości krostek na ciele dziecka oraz zwiększeniem produkcji łoju. Jego leczenie nie jest trudne, jednak samo schorzenie nie przyjemne.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię