O WRÓBELKU ELEMELKU. H. Łochocka.

0
2613

Jeśli chcecie poznać wesołego wróbelka ELEMELKA, zapraszam do lektury książeczki Hanny Łochockiej opisujacej jego niezwykłe przygody. Autorka w zabawny sposób przedstawiła wiele sytuacji, które mogą być udziałem małego dziecka. Dzięki pomocy ELEMELKA poznaje ono system wartości ważnych w życiu człowieka, uczy się zachowania w różnych sytuacjach, odpowiedzialności i wiary w samego siebie.
Na serię o przygodach ELEMELKA składają się oprócz wspomnianej wyżej książeczki jeszcze dwa tomy:
• WRÓBELEK ELEMELEK I JEGO PRZYJACIELE.
• PSOTY I KŁOPOTY WRÓBELKA ELEMELKA.

ELEMELEK poznaje świat i uczy się na swoich błędach. Nie jest przecież łatwo być dobrze wychowanym wróbelkiem, gdy tyle pokus czyha na nas wokoło. Chociażby szkoła… ELEMELEK nie chce być nieukiem i postanawia rozpocząć swoją edukację. Już na początku poznaje pierwsze literki, a mądra pani SOWA zapowiada niestety klasówkę z pisania A, B i C. Trzeba poćwiczyć w domu, a wtedy dobra ocena nas nie ominie. Jednak wróbelek jakoś dziwnym trafem nie ma czasu. A to ktoś wpadnie z wizytą, a to trzeba o czymś porozmyślać… W efekcie nie przygotował się do sprawdzianu i otrzymał najniższą ocenę. Ale było mu wstyd!!

Innym razem ELEMELEK wędrując w niedzielny poranek do swojej ciotki, otrzymał mandat za zakłócanie ruchu. Mało brakowało, a rozdeptałby mrówkę! A wszystko dlatego, że nie uważał na to gdzie i jak idzie, ale rozglądał się, rozmyślał, nie był skupiony na bezpieczeństwie swego spaceru.

Nie popisał się też nasz wróbelek, gdy zaproszono go na wesele. Co prawda założył piękne ubranko, ale już na miejscu… Nie ma co ukrywać. Po prostu najadł się zbyt dużo i srogo zapłacił za swoje łakomstwo. Ale jak tu się oprzeć, gdy na stole pojawiły się musze nóżki w galarecie, potrawka w trzmielim sosie, pierożki i jagodowy kisielek. No jak?

Chyba rzeczywiscie ELEMELEK musi przeżyć coś na własnej skórze, aby zapadło mu to w pamięć. Tak stało się na przykład, gdy razem z myszką wybrali się nad rzekę. Świeciło słonko, wiał wietrzyk, woda zachęcała do wypoczynku. Nasi bohaterowie postanowili więc popływać na kawałku kory. Nie przewidzieli jednak, że nurt może ich wynieść daleko od brzegu. Dobrze, że w pobliżu był kaczor, który uratował tonącą myszkę! A gdyby go nie było? Aż strach pomysleć!

Wierszyki Hanny Łochockiej prezentują ELEMELKA jako dobrego przyjaciela i sąsiada. To prawda, że nie zawsze wie, jak postapić. To prawda, że popełnia błędy, ale zawsze stara się zmienić na lepsze. Dlatego ELEMELEK ma wielu przyjaciół, którzy doceniają jego wysiłki. Kiedy wróbelek zachorował wszyscy starali się mu pomóc, nikt nie zostawił go w potrzebie.

Chyba najbardziej znaną opowieścią o ELEMELKU jest ta, w której znajduje kartofelek. Któż nie zna słynnego fragmentu:

„ Raz wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek. Nie za duży, nie za mały, do jedzenia doskonały. Lecz ziemniaki na surowo jeść niemiło i niezdrowo. Znacznie lepsze będą one, gdy zostaną upieczone.”

Jak pamiętacie rozpalił ognisko, wrzucił do środka kartofelka i …. jak to łakomczuch nad łakomczuchy, chciał go szybko wyciągnąć. Bąble na skrzydłach gotowe!

Przygody sympatycznego wróbelka doskonale nadają się do wieczornego czytania. Gdy nasze dziecko jest już w ciepłym łóżeczku, z przyjemnością posłucha głosu mamy lub taty czytających o kolejnych wydarzeniach z życia ELEMELKA. Polecam.

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię