Okno dachowe a bezpieczeństwo najmłodszych

0
1550

Poddasza to miejsca chętnie wykorzystywane do urządzenia pokoju dziecięcego. Są jasne, przestronne i przytulne, a to idealne warunki do zabawy i nauki. Warto zadbać, by były też bezpieczne.

Poddasza często wykorzystywane są jako przestrzeń na pomieszczenia prywatne, takie jak sypialnia czy pokój dziecięcy. Wiąże się to z tym, że niższe kondygnacje są łatwiej dostępne i wygodniej jest urządzić tam kuchnię, salon i na przykład gabinet. Specyfika poddasza wymaga jednak odpowiednich rozwiązań, na przykład okien przeznaczonych specjalnie do takich miejsc.

Kraina najmłodszych

Poddasze to idealny teren na pokój dla dziecka. Jest bowiem świetnie doświetlone i ciepłe, co zapewniają nowoczesne okna dachowe. Dziecku trudno wyjść stamtąd niepostrzeżenie, rodzice mają więc poczucie, że ich potomstwu nic nie zagraża. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie pod warunkiem, że zostaną zachowane dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Wiadomo, że maluch jest wyjątkowo ciekaw świata, a przy tym szybki i sprawny w radzeniu sobie z nie dość mocnymi zamknięciami – na przykład z oknami, bramkami zamykającymi dostęp do schodów itp.
Warto więc wiedzieć, jakie okna dachowe wykorzystać w pomieszczeniu przeznaczonym dla dzieci, jak zaplanować ustawienie mebli, żeby niskie stropy i skosy nie stanowiły dla nich zagrożenia oraz jak zabezpieczyć naszą pociechę przed znalezieniem się na schodach bez opieki.

Okna funkcjonalne i przyjazneokno-na-poddaszu (1)

Poddasza to najczęściej większe i mniejsze skosy. Żeby uchronić dzieci przed uderzeniem się, przestrzeń pod skosami można zabudować meblami i schowkami. Jest to rozwiązanie odpowiednie, szczególnie gdy ścianki kolankowe są wyjątkowo niskie, to znaczy mają poniżej metra wysokości. Wtedy lepiej zapobiec sytuacji, że dziecko uderzy się w głowę. Na szczęście nietrudno zagospodarować nawet tak minimalną przestrzeń, a w pokoju dziecięcym dodatkowych schowków nigdy nie jest za dużo.

Okna umieszcza się na skośnych sufitach poddasza; bywa, że znajdują się one na tyle nisko, iż dziecko ma do nich dostęp. Jak wstawić okno dachowe, żeby było ono bezpieczne dla maluchów?
Producenci oferują rozwiązania, które sprzyjają bezpieczeństwu najmłodszych. Na rynku dostępne są okna obrotowe i z górnym otwieraniem, czyli z uchwytem ulokowanym poza zasięgiem rąk dziecka. Ponadto dostępne są dodatkowe zamki, żeby dziecko nie zdołało otworzyć okna samo. W razie rozbicia szyby przed zranieniem się chronią specjalne szyby laminowane (klejone). Szkło nie rozpadnie się na drobne odłamki i nie spadnie do pomieszczenia.

Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na nowoczesne systemy wentylacyjne. Pozwalają one na uniknięcie konieczności częstego otwierania okna w celu wywietrzenia pomieszczenia i dzieci mogą bezpiecznie bawić się w pokoju. Świeże powietrze dociera do wnętrza przez cały czas, a specjalny filtr zatrzymuje kurz i owady.
Z kolei przed nadmierną utratą ciepła chronią zaawansowane rozwiązania termoizolacyjne. Dodatek odpowiednich materiałów izolacyjnych zastosowanych w ramie i skrzydle okna sprawia, że zatrzymuje ona więcej ciepła niż samo drewno. Nie ma obawy, że pokój na poddaszu będzie się szybko wyziębiał. Trzeba jednak spojrzeć na podany przez producenta współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (oznaczony jako Uw). Od stycznia tego roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej współczynnik przenikalności dla okien połaciowych powinien być nie wyższy niż 1,5 przy temperaturze przekraczającej 16oC i 1,8 przy temperaturze niższej niż 16oC.

Gdy ściany kolankowe mają powyżej metra wysokości, można rozważyć zamontowanie okien kolankowych, które dodatkowo doświetlą wnętrze i zapewnią niczym nieograniczony widok. Ma to znaczenie zarówno dla malucha potrzebującego oświetlonego miejsca do zabawy, jak też dla starszego dziecka, które w swoim pokoju uczy się i czyta.
Jeśli chodzi o rozmiary okien, to w pomieszczeniu przeznaczonym dla dzieci bezpieczniejsze będzie zainstalowanie mniejszych i liczniejszych okien o typowych rozmiarach, na przykład 78×98 cm lub 78×118 cm.

Przedsięwzięcie warte zachodu

Mimo pozornych kłopotów, jakich nastręcza urządzenie tak specyficznego wnętrza, wykorzystywane współcześnie technologie i materiały ułatwiają to zadanie maksymalnie. Zaaranżowanie jasnego, kolorowego i funkcjonalnego pokoju dla najmłodszych jest wyzwaniem. Wykorzystanie miejsc tuż pod skosami, umiejętne dobranie okna dachowego, obróbka sprawiająca, że jest ono prawidłowo osadzone i posiada wszelkie zabezpieczenia oferowane przez producentów – to gwarancja na stworzenie idealnych warunków dla naszych pociech .

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię